Izraelci- zločinci či nikoliv?

Autor: Nimitz / Murphy 🕔︎︎ 👁︎ 16.492

Tento článek si dává za úkol, vyjádřit se k debatě o „oprávněnosti“ izraelských útoků. Debata o této oprávněnosti se rozpoutala zejména po útoku letounů na město Gaza, jehož účelem bylo zabití šajcha Sáliha Šihada.

Dne 23. července 2002 byl proveden letecký útok na město Gaza za účelem zneškodnění vůdce militantního hnutí Hamas. Tato akce byla okamžitě odsouzena USA, Velkou Británií, OSN, Evropskou unií a prakticky celým světem. Palestinci dokonce chtějí podat žalobu na Izraelce u mezinárodního trestního soudu v Haagu za zločin proti lidskosti. Díky této reakci se stanoviska představitelů Izraele změnila o 180°. Ihned po akci ji A. Šaron označil za jeden z největších úspěchů v boji proti palestinským teroristům (nezapomněl se také zmínit o lítosti nad obětmi), ale po reakcích ze světa se náhle o úspěchu už vůbec nemluvilo.

Reklama

Chci jen podotknout, že dosud jsme mohli slyšet o mnoha podobných izraelských útocích s často podobným množstvím mrtvých. A skoro vždy byly směřovány proti „menším rybám“. Proto to, že byl zabit tak významný člověk, je jistě velkým alespoň vojenským úspěchem. Chybou samozřejmě je, že byla použita 1000 kg bomba, která zničila 5 budov a měla tolik obětí (15 mrtvých a 145 lidí zraněných). Zde můžeme namítnout, že pokud se šajch Sálih Šihad skrýval v obytné čtvrti, tak je jasné, že lidi v okolí vystavuje nebezpečí (pokud se chceme vyhnout přímo tvrzení, že je můžeme považovat za živé štíty). Je zde samozřejmě i jiná možnost, jak šajcha „neutralizovat“- pozemní operace. Ta by ale stála mnohokrát víc peněz, podobné negativní ohlasy ze zahraničí a hlavně další mrtvé. Nejdůležitější by však bylo, že úspěch takovéto operace by byl značně „nejistý“.

A nakonec je zde ještě jeden neméně důležitý problém, i když spíše morálního charakteru. Útok ze dne 23. 7. byl co do počtu mrtvých srovnatelný s průměrným sebevražedným atentátem, kterých bylo mnohem více, než takovýchto velkých „pochybení“ izraelské armády. O těch se však velké spory nevedou. To by také Izrael musel být v Haagu skoro pořád s další a další žalobou. Proto doufám, že nejenom my, ale i ti nejvýznamnější politici nepoužívají dvojí metr…

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více