Main Menu
User Menu

4. námořní stíhací křídlo [1943-1946]

4th Naval Fighter Wing


SPOJENÉ KRÁĽOVSTVO
4th NAVAL FIGHTER WING
4. NÁMORNÉ STÍHACIE KRÍDLO
Dátum vzniku
25.10.1943
Predchodca

Dátum zániku
25.01.1946
Nástupca

Nadriadené veliteľstvo

Dislokácia
25.10.1943-DD.MM.1943 Burscough
DD.MM.1943-DD.MM.1945 HMS ???
DD.MM.1945-25.01.1946 Nutts Corner
Velitelia
25.10.1943-03.06.1944 Wallace A.C. (RNVR,Lt Cdr, Acting)
03.06.1944-16.11.1945 Baldwin, G.C. DSC (Lt Cdr-Acting)
16.11.1945-25.01.1946
Podřízené telesa
16.11.1945-25.01.1946 807. peruť FAA
16.11.1945-25.01.1946 809. peruť FAA
16.11.1945-25.01.1946 879. peruť FAA
Pramene

Literatúra
David Wragg - Fleet Arm Handbook 1939-1945, Sutton Publishing, ISBN 0-7509-3430-1
Poznámka
krídlo sa zúčastnila bojových operácií v Taliansku (polovica roku 1944), južnom Francúzsku (august 1944) a v Egejskom mori. Následne presunutá do Egypta a na Srí Lanku (Cejlón)
URL : https://www.valka.cz/4-namorni-stihaci-kridlo-1943-1946-t32875#280760Verze : 0
MOD
4. Naval Fighter Wing
vznikl na letišti v Burscough 25. října 1943. v roce 1944 squadrony wingu operačně působily ve středomořské oblasti z eskortních lodí HMS Hunter, HMS Attacker a HMS Stalker. Počátkem roku 1945 byl wing přemísten do Indického oceánu a operoval z nosičů v rámci East Indies Fleet. Po ukončení bojových akcí se vrátil na mateřské ostrovy. Velení jej zrušilo v Nutts Corner 25. ledna 1946
Z


Zařazené squadrony:
807. Seafire L Mk.IIC, L Mk.III
809. Seafire L Mk.IIC, L Mk.III
879. Seafire L Mk.IIC, LR Mk.IIC, L Mk.III
URL : https://www.valka.cz/4-namorni-stihaci-kridlo-1943-1946-t32875#118754Verze : 0
MOD