Terorismus

Autor : 🕔20.01.2001 📕12.311

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. Terorismus
 2. Terorismus
 3. Terorismus
 4. Terorismus
 5. Terorismus
 6. Terorismus
 7. Terorismus
 8. Terorismus
 9. Terorismus
 10. Terorismus
 11. Terorismus
 12. Terorismus
 13. Terorismus
 14. Terorismus
 15. Terorismus
 16. Terorismus
 17. Terorismus
 18. Terorismus
 19. Terorismus
 20. Terorismus
 21. Terorismus
 22. Terorismus
 23. Terorismus
 24. Terorismus
 25. Terorismus
 26. Terorismus
 27. Terorismus
 28. Terorismus

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Úvod

Každé náboženství - a islám kvůli svému bezmeznému lpění na starých hodnotách a nedostatku demokratické tradice v oblasti, v níž se vyskytuje, zvlášť - může být zneužito k prosazování určitých politických cílů a obhajobě nehumánních způsobů, kterými je jich dosahováno, včetně chladnokrevného vraždění. Proto také téměř nemine den, abychom se ze sdělovacích prostředků nedozvěděli o nových a nových násilných akcích, páchaných ke všemu odhodlanými teroristy po celém světě. Ačkoliv nejčastějším místem útoků je bezkonkurenčně Blízký východ, mohou dnes teroristé udeřit prakticky kdekoliv a právě to činí z terorismu problém týkající se každého z nás.

V záhlaví této stránky cituji jeden z veršů Koránu, který je sice vytržený z kontextu, ale už sama jeho existence mi připadá poněkud znepokojující. Udělil snad „všemohoucí a milosrdný Bůh“ muslimům Muhammadovými ústy licenci na zabíjení? Nebo si tuto výzvu k „džihádu mečem“ upravili prvotní muslimové s ohledem na nutnost zdůvodnit si své násilné šíření islámu na „území války“ (dar al-harb, kterým je označován okolní svět, jež se ještě neocitl pod vlivem islámu)?

Obavy nás, Evropanů, z islámu, který nepředstavuje pouze náboženství, ale spíše životní filozofii, politické, právní a sociální myšlení, jsou zakořeněny hluboko v historii, kdy po několik desetiletí ohrožoval naše jihovýchodní hranice. Pro islám bylo po staletí argumentem k útokům na křesťany mj. také řádění křižáků v Malé Asii a Svaté zemi, od něhož letos uplynulo 900 let. Hranice islámského světa jsou však dodnes místem častých ozbrojených srážek mezi muslimy a jinověrci. Známý harvardský politolog Samuel P. Huntington ve své studii Střet civilizací? dokonce prohlašuje, že islám má krvavé hranice. Po pádu komunismu je v militantním islámu spatřována nová hrozba pro demokratický svět. K tomu přispívají atentáty, únosy letadel a braní rukojmí, sebevražedné útoky a další teroristické akce. Islám by zcela určitě neměl být ztotožňován pouze s fundamentalismem, protože jeho hlavní proud se v současnosti nestaví k Západu nepřátelsky.

Cílem této práce tedy rozhodně není nějaké hodnocení, či dokonce kritika islámu, neboť si uvědomuji, že ne každý muslim musí být zákonitě fanatickým, po zuby ozbrojeným fundamentalistou a že valná většina muslimské populace už pochopila, jak moc akce teroristů z jejich řad poškozují pověst islámu v očích okolního světa. Na následujících stránkách bych chtěl především upozornit na nebezpečí islámského terorismu v mezinárodním měřítku a nastínit možné způsoby boje s tímto fenoménem. V neposlední řadě bych rád podrobil rozboru jednotlivé islámské militantní skupiny a hnutí - aktivní i dávno zaniklé, jejich představitele, sponzory a ideology, načrtl jejich cíle a přiřadil jim útoky, k nimž se hrdě hlásí či z nichž jsou podezřívány.

První kapitola definuje terorismus obecně, popisuje jeho vznik, vývoj a cíle. Dále se soustředím na jeho moderní podobu, jíž je mezinárodní terorismus. Zmíněny jsou také etapy vývoje mezinárodního terorismu a faktory, které mu umožňují se dále rozpínat.

Hned následující kapitola je věnována charakteristice islámu, stručnému shrnutí historie jeho vzniku a nadefinování důležitých pojmů, které úzce souvisí s problematikou této práce, jako je např. džihád, mudžáhid, ad-da´wa al-islamíja. Skrze fundamentalismus se pak v závěru kapitoly opět dostává do popředí terorismus, tentokrát v islámském provedení.

Za velmi důležitou považuji 3. kapitolu, která je jakýmsi výčtem známých i méně známých islámských teroristických organizací. Tyto organizace jsem pro lepší přehlednost rozdělil na antiizraelsky orientované a ostatní islámské teroristické skupiny. Zabývám se v ní mj. také odštěpováním a slučováním těchto skupin kolem Organizace pro osvobození Palestiny. Speciální prostor je zde věnován i nejhledanějšímu teroristovi dnešních dnů, jímž je Usama bin Ladín.

Samostatná kapitola patří státům, které islámský terorismus očividně podporují. Většinou se jedná o státy s tuhým fundamentalistickým režimem (např. Súdán, Írán aj.), které teroristům poskytují finanční prostředky, umožňují jim vybudování výcvikových táborů na svém území, zásobují je zbraněmi nebo jim jiným způsobem napomáhají.

Následně přináším přehled několika způsobů, kterými se civilizovaný svět snaží proti terorismu bránit a potírat ho. Uvádím některá pro a proti odvety silou, popisuji činnost tajných služeb a všímám si, jak terorismus postihuje mezinárodní právo.

V samém závěru se pak snažím nahlédnout do blízké budoucnosti a nastínit možná východiska pro řešení problému, který pro lidstvo představuje mezinárodní terorismus.

Autor : 🕔20.01.2001 📕12.311

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 6 days ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago