Main Menu
User Menu

32. střelecký pěší pluk - Josef Zawitkowski

Diskuse
Srdečně zdravím!


Obracím se na vás s prosbou o pomoc při pátrání po životní cestě mého praděda Josefa Zawitkowského. Mým cílem je dohledání jakýchkoli informací o jeho působení za 1. světové války v řadách 32. střeleckého pěšího pluku "Neusatz" a následně v řadách 48. čs. domobraneckého praporu v Itálii (a samozřejmě - naprostým zázrakem - nalezení jeho fotografie).
Oslovil jsem Vojenský ústřední archiv, leč s lítostí mi bylo sděleno, že jeho kmenový list byl skartován a jeho jméno nalezeno jen na výplatnicích 48. čs. domobraneckého praporu v Itálii. Proto prosím, pokud by mi někdo pomohl radou či vlastní vědomostí, jak a kde dále pátrat - zda existují nějaké seznamy povolaných vojáků, ze kterých by se dalo vyčíst, u kterého útvaru sloužil a kde bojoval.


Josef Zawitkowski, narozen 27.5.1899 v Praze, příslušný do Plzně
Z rodinných bájí a mýtů:
- narukoval až později v průběhu války v roce 1917 (zřejmě po dosažení 18. let věku - nevím, v kolika se tehdy rukovalo) k 32. střeleckému pěšímu pluku Novy Satz (Neusatz) v Polsku
- zůčastnil se dvou tažení - do Haliče ke Lvovu a do Itálie
- zajat 5.11.1918 v Itálii
- vrátil se v srpnu 1919 v řadách 48. čs. domobraneckého praporu a byl přeložen k 32. pluku legionářů ve Zlíně. Demobilizován 9/1919.
- jeho jméno je často komoleno - Zawitkovski, Závitkovský apod.
- praděda vyprávěl, jak jednou stáli v Haliči proti Kozákům v mělkém údolí mezi kopci. Kozáci útočili na jech postavení a vjeli přímo do palby jejich kanonýrů a byli zdecimováni. A oni pak útočili na Rusy přes hromady rozmasakrovaných těl...


Předem moc děkuji


Martin Zavitkovski
zavit@o2active.cz
Plzeň
URL : https://www.valka.cz/32-strelecky-pesi-pluk-Josef-Zawitkowski-t159460#486521Verze : 0