31.07.2022 - Neklid na kosovsko-srbské hranici a v severním Kosovu

Na společné hranici a v některých oblastech severní části Kosova (žije zde podstatná srbská menšina) panoval včera neklid. Srbsko dlouhodobě neuznává kosovské SPZ a řidiče je musí po překročení hranic měnit. Nyní se po více jak deseti letech odhodlala kosovská vláda k recipročnímu opatření. Na severu Kosova by již lidé nemohli používat srbské SPZ. To vyvolalo srbskou reakci. Představitel srbské vlády pro Kosovo Petković se sešel s představiteli srbských obcí v Kosovu a vyzval je k zablokování hraničních přechodů (bylo realizováno na přechodech v Brnjaku a Jarinje). Srbsko údajně na hranice vyslalo armádu a policii. Kosovo vyslalo též policii. Italští karabiníci, kteří v Kosovu působí v rámci policejní mise EU, zablokovali most přes řeku Ibar, který odděluje Albánci obývanou Mitrovici a Srby obývanou Severní Mitrovici. Přes den houkali v severní Mitrovici sirény, což byla ale nejspíš jen provokace, protože kosovská vláda nemá k dispozici letectvo. Kosovští Srbové stavěli barikády.


Někteří srbští politici vyzvali k denacifikaci Balkánu a vyhrocovali situaci dalšími podobnými prohlášeními. Srbská vláda je zatím dosti proruská, nicméně v dubnu to vypadalo, že by mohla změnit kurs. Média a polovina politiků (vládní i opoziční) kritizovala ruského prezidenta V. Putina, který využil rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora ohledně Kosova a přirovnal propagandisticky Donbas ke Kosovu. Pro část srbských politiků to byl nůž vražený do zad. Druhá polovina (opět z vlády i opozice) zůstala na proruských pozicích. Je otázka, co přimělo Srbsko k vyhrocení situace. Jestli jen snaha Kosova o reciprocitu ohledně SPZ, problémy srbského preziednta Vučiće ohledně několiak případů, kdy jsou on či jeho blízcí podezřelí ze zapletení se do kriminální kauz anebo něco jiného.


Každopádně policejní síly EU okamžitě zareagovaly a snaží se uklidnit situaci. Dalším krokem k uklidnění situace bylo prohlášení NATO. To má v Kosovu kontigent zhruba 3 800 mužů, kteří spadají pod dvě hlavní velitelství (americké a italské). Místní síly navíc mají možnost si povolat pomoc z italského území (v Avianu mají Američané 31. stíhací křídlo s dvěma perutěmi letounů F-16C, v Gioia del Colle jsou k dispozici italské Eurofightery a v Amendole italské F-35A + ze základen v severní části Itálie je možno relativně rychle vyslat italské a americké výsadkáře (Paradesantní brigáda "Folgore", 173. výsadková brigáda)). Velitelství KFOR uvedlo, že pozorně sleduje situace, je v kontaktu s kosovskými silami i srbským generálním štábem a je připraveno přijmout intervenovat, pokud by byla ohrožena stabilita. Srbský prezident prohlásil, že si přeje mír, nicméně obvinil kosovské úřady z plánování útoku a uvedl, že Srbsko se nevzdá a zvítězí.


Nicméně asi nelze očekávat plnohodnotý ozbrojený konflikt, i když jsou hlášeny přestřelky a někdejší konflitk zažehly provokace srbského prezidenta Miloševiće poblíž hranic. Představitelé EU se aktivně zapojili do uklidňování situace (především vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell a představitel EU pro dialog mezi Srbskem a Kosovem Miroslav Lajčák), Kosovské úřady oznámily odložení zavedení recipročního opatření (zřejmě i díky tlaku EU a USA), NATO dalo jasně najevo odhodlání k intervenci a policejní síly EU přijaly opatření k oddělení znesvářených stran. Srbsko asi navíc nebude chtít přijít o penězovod z EU. Navíc by nemělo šanci proti silám NATO, které jsou k dispozici v Kosovu a v Itálii, navíc ve Středozemí se nachází letadlová loď USS Harry S. Truman (CVN-75) se svou údernou skupinou.


Uvidíme. Situace se rychle vyvíjí, zprávy jsou zmatené, šíří se hodně dezinformací, rétorika některých přímých i nepřímých účastníků je hodně vyhrocená.







URL : https://www.valka.cz/31-07-2022-Neklid-na-kosovsko-srbske-hranici-a-v-severnim-Kosovu-t255286#701546 Verze : 5
URL : https://www.valka.cz/31-07-2022-Neklid-na-kosovsko-srbske-hranici-a-v-severnim-Kosovu-t255286#702916 Verze : 0
URL : https://www.valka.cz/31-07-2022-Neklid-na-kosovsko-srbske-hranici-a-v-severnim-Kosovu-t255286#703480 Verze : 0
URL : https://www.valka.cz/31-07-2022-Neklid-na-kosovsko-srbske-hranici-a-v-severnim-Kosovu-t255286#703514 Verze : 0

Diskuse

jen dodam, ze retorika obnasi i vyroky o nutnosti "denacifikovat Kosovo", coz se dalo s ohledem na retoriku Ruska pri utoku na Ukrajinu a neschopnosti OSN a vsech zemi krome Ukrajiny s tim poradne neco delat, cekat.
URL : https://www.valka.cz/31-07-2022-Neklid-na-kosovsko-srbske-hranici-a-v-severnim-Kosovu-t255286#701561 Verze : 1
Asi pak přesunu jinam, zatím si to zakládám tady. Stručné info o tom, co by se z vojenského hlediska nejspíše stalo. Rozpracováno.


Jednotky NATO v podobě mise KFOR (Kosovo Force, Kosovské uskupení) jsou v Kosovu přítomny na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN z 10. června 1999. Proti rezoluci nebyl žádný stát, ani Rusko, jen Čína se zdržela hlasování. Dva dny poté vstoupily do Kosova jednotky NATO, aby zde vynutily příměří a stažení srbských jednotek, odzbrojily kosovskou osvobozeneckou armádu, zajistil to, že nedojde k obnovení bojů a zabezpečily bezpečné prostředí pro obyvatelstvo a návrat uprchlíků. Uskupení začínalo na cca 50 000 příslušnících z různých států NATO. Postupně se počet snižoval. Velitelství KFOR operačně podléhá Spojeneckému spojenému velitelství sil Neapol. Spekulace o tom, že by NATO nemohlo zasáhnout v případě srbské invaze do oblasti Kosova jsou tedy neopodstatněné. V Kosovu se nachází kontingent NATO, který má za úkol a je zmocněn zajistit v oblasti bezpečnost. V případě invaze by si velení KFOR vyžádalo přes velitelství v Neapoli pomoc.


Tu by v první fázi poskytlo americké a italské letectvo. Američané mají v Avianu 31. stíhací křídlo, které v rámci své 31. operační skupiny disponuje 510. stíhací perutí a 555. stíhací perutí. Obě jsou vyzbrojeny letouny F-16C. Italové mají v Gioia del Colle 36. křídlo, které má v sestavě 10. stíhací skupinu a 12. stíhací skupinu, jež mají ve výzbroji eurofightery, a v Amendole 32. křídlo, jež má v sestavě dvě skupiny bezpilotních letounů a 13. stíhací skupinu vyzbrojenou letouny F-35A. Tyto letouny by pravděpodobně na bojiště dorazily v řádu nižších jednotek hodin.


Následoval by přesun americké 173. výsadkové brigády z Vicenzy do Prištiny (je zde mezinárodní letiště) a Paradesantní brigády "Folgore" z Livorna do Gjakovy (Italové zde přebudovali menší letiště na vojenské). V případě potřeby by se v Brindisi nalodila Mechanizovaná brigáda "Pinerolo" na obojživelná výsadková plavidla třídy San Giorgio italské 3. námořní divize, která by ji převezla do přístavu Drač. To by zabralo zhruba dva dny. Následně by se během několika hodin brigáda přesunula na svých bojových vozidlech pěchoty Freccia a stíhačích tanků Centauro do Mitrovice. Trasa vede z větší části po dálnici. Kdyby ani tyto síly nestačily, mohlo by velitelství v Neapoli požádat Velitelství spojeneckých sil pro operace (ACO) o vyslání sil rychlé reakce. Vrchní velitel (SACEUR) by pravděpodobně aktivoval Sbor rychlého nasazení NATO Itálie v Solbiate Olona, případně jiné sbory rychlého nasazení NATO (španělský, řecký, turecký či jiný).


Pokud by se vše odehrávalo jen v rámci Kosovo, mohla by teoreticky reakce na srbský vpád odehrát pouze po vojenské linii, protože politický rámec existuje. To neplatí, pokud by jednotky NATO musely operovat v Srbsku. To by bez mandátu RB OSN nešlo.
URL : https://www.valka.cz/31-07-2022-Neklid-na-kosovsko-srbske-hranici-a-v-severnim-Kosovu-t255286#701703 Verze : 7
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více