Main Menu
User Menu

292. pěší divize [1940-1945]

292nd Infantry Division

292. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
292. pěší divize
Originální název:
Original Name:
292. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
06.02.1940
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
04.04.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
06.02.1940-DD.05.1940 Vojenský okruh II
DD.05.1940-DD.06.1940 XXXXII. armádní sbor
DD.07.1940-04.06.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
04.06.1941-08.08.1941 IX. armádní sbor
09.08.1941-23.09.1941 XX. armádní sbor
24.09.1941-12.10.1941 IX. armádní sbor
13.10.1941-24.11.1941 VII. armádní sbor
24.11.1941-DD.08.1942 XX. armádní sbor
DD.09.1942-DD.01.1943 IX. armádní sbor
DD.02.1943-DD.03.1943 XX. armádní sbor
DD.04.1943-DD.04.1943 Skupina armád Střed
DD.05.1943-DD.05.1943 2. tanková armáda
DD.06.1943-DD.06.1943 XXXXVII. tankový sbor
DD.07.1943-DD.07.1943 XXXXI. tankový sbor
DD.08.1943-DD.08.1943 XXXXVII. tankový sbor
DD.09.1943-DD.11.1943 XXXV. armádní sbor
DD.12.1943-DD.06.1944 XX. armádní sbor
DD.07.1944-DD.09.1944 XXIII. armádní sbor
DD.10.1944-DD.10.1944 I. jezdecký sbor
DD.11.1944-DD.12.1944 XXXXI. tankový sbor
DD.01.1945-DD.03.1945 XX. armádní sbor
DD.03.1945-04.04.1945 Hlavní velitelství pozemního vojska
Dislokace:
Deployed:
06.02.1940-DD.MM.RRRR Groß-Born, Vojenský výcvikový prostor Groß-Born /

Velitel:
Commander:
06.02.1940-25.09.1941 Dehmel, Martin (Generalleutnant)
25.09.1941-29.09.1941 Lucht, Walther (Generalmajor)
29.09.1941-24.08.1942 Seeger, Willy (Generalmajor)
24.08.1942-01.09.1942 Badinski, Curt (Generalmajor)
01.09.1942-20.07.1943 Kluge, Wolfgang von (Generalleutnant)
20.07.1943-30.06.1944 John, Richard (Generalleutnant)
DD.MM.RRRR-01.09.1944 Gittner, Johannes (Generalmajor)
01.09.1944-04.04.1945 Reichert, Rudolf (Generalmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
08.02.1940-01.06.1940 Diermayer, Hubert (Major)
01.06.1940-05.05.1941 Kirsch, Johannes (Major)
05.05.1941-14.03.1942 Meichßner, Joachim (Major)
15.03.1942-29.08.1942 Reden, Jobst von (Major)
29.08.1942-12.12.1943 Deyhle, Wilhelm (Oberst)
12.12.1943-01.08.1944 Fussenegger, Erwin (Oberstleutnant)
01.08.1944-04.04.1945 Grüner, Rudolf (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
06.02.1940-04.05.1945 Dělostřelecký pluk 292

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Georg Tessin: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen-SS im Zweiten Weltkrieg 1939–1945. Band 9. Die Landstreitkräfte 281 – 370.
Samuel W. Mitcham Jr.: German Order of Battle: 291st-999th Infantry Divisions, Named Infantry Divisions, and Special Divisions in WWII
www.lexikon-der-wehrmacht.de
www.balsi.de
de.wikipedia.org
www.axishistory.com
www.tracesofwar.com

URL : https://www.valka.cz/292-pesi-divize-1940-1945-t11382#662835Verze : 0
MOD
292. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/292-pesi-divize-1940-1945-t11382#36079Verze : 0
MOD
292. Infanterie-Division byla zničena ve Východním Prusku v 04/ 1945.



Velitel:
Generalleutnant Martin Dehmel (6.2. 1940 - 29.9. 1941)
Generalleutnant Willy Seeger (29.9. 1941 - 24.8. 1942)
Generalleutnant Curt Badinski (24.8. 1942 - 1.9. 1942)
Generalleutnant Wolfgang von Kluge (1.9. 1942 - 20.7. 1943)
Generalleutnant Richard John (20.7. 1943 - 30.6. 1944)
Generalmajor Johannes Gittner (30.6. 1944 - 1.9. 1944)
Generalleutnant Rudolf Reichert (1.9. 1944 - ?.04/ 1945)


Operace:
Německo (02/ 1940 - 05/ 1940)
Francie (05/ 1940 - 06/ 1941)
Východní fronta, střední sektor (06/ 1941 - 01/ 1945)
Polsko a Východní Prusko (01/ 1945 - 04/ 1945)
URL : https://www.valka.cz/292-pesi-divize-1940-1945-t11382#36080Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 292. Infanterie Division:


Walter Brauer 9/10/1944
Walter Bruening 1/12/1942
Josef Fischer 8/6/1943
Julius Gerlach 2/10/1942
Karl Gerlach 5/3/1945
Wilhelm Guenter 3/5/1945
Hans Hahne 2/10/1942
Joachim Heidschmidt 8/27/1944
Günther Johanns 1/9/1944
Richard John 12/20/1943
Wolfgang Kluge 8/29/1943
Bernhard Kuhna 1/12/1942
Kurt Lieske 9/2/1944
Otto Loose 11/4/1943
Heinz Meng 3/5/1945
Lothar Neunhoeffer 1/3/1944
Harro Nolte 10/4/1944
Erich Plettner 1/1/1944
Rudolf Reichert 3/11/1945
Ewald Toost 8/27/1944
Paul Weber 7/25/1943
Walter Wurl 2/18/1945
Willi Zahn 7/18/1943
Jacob Zimmermann 2/1/1945
URL : https://www.valka.cz/292-pesi-divize-1940-1945-t11382#36082Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


6. 1940
XXXXII
9. Armee
B
Francúzsko


7.-8. 1940
XXXV
18. Armee

Poľsko


9. 1940 - 5. 1941
XXXV
4. Armee
B
Poľsko


6.-7. 1941
IX
4. Armee
Mitte
Białystok (Poľsko), Brėst (Bielorusko)


8. 1941
IV
Panzergruppe 2
Mitte
Smolensk (Rusko)


9. 1941
XX
4. Armee
Mitte
Eľnja (Smolenskaja oblasť, Rusko)


10. 1941
IX
4. Armee
Mitte
Vjaz'ma (Smolenskaja oblasť, Rusko)


11. 1941 - 1. 1942
XX
4. Armee
Mitte
Moskva


2.-4. 1942
XX
4. Pz. Armee
Mitte
Gagarin (Smolenskaja oblasť, Rusko)


5.-8. 1942
XX
3. Pz. Armee
Mitte
Vjaz'ma, Gagarin


9. 1942 - 1. 1943
IX
3. Pz. Armee
Mitte
Vjaz'ma, Gagarin


2.-3. 1943
XX
4. Armee
Mitte
Vjaz'ma, Gagarin


4. 1943
záloha

Mitte
Oriol (Rusko)


5. 1943
záloha
2. Pz. Armee
Mitte
Oriol


6. 1943
XXXXVII
2. Pz. Armee
Mitte
Oriol


7. 1943
XXXXI
9. Armee
Mitte
Oriol


8. 1943
XXXXVII
9. Armee
Mitte
Oriol


9. 1943
XXXV
9. Armee
Mitte
Homeľ (Bielorusko)


10. 1943
XXXV
2. Armee
Mitte
Homeľ


11. 1943 (bojová skupina)
XXXV
2. Armee
Mitte
Homeľ


12. 1943
XX
2. Armee
Mitte
Rècyča (Bielorusko)


1.-3. 1944
XX
2. Armee
Mitte
rieka Pripiať


4.-6. 1944
XX
9. Armee
Mitte
rieka Pripiať


7.-9. 1944
XXIII
2. Armee
Mitte
Pinsk (Bielorusko), Ostrov (Rusko)


10. 1944
I. Kav.
2. Armee
Mitte
rieka Narew


11.-12. 1944
XXXXI
2. Armee
Mitte
rieka Narew


1. 1945
XX
2. Armee
Mitte
rieka Narew


2. 1945
XX
4. Armee
Nord
Mamonovo (Kaliningradskaja oblasť, Rusko)


3. 1945 (bojová skupina)
XX
4. Armee
Nord
Mamonovo


4. 1945
záloha
OKH

Baltijsk (Kaliningradskaja oblasť, Rusko)
URL : https://www.valka.cz/292-pesi-divize-1940-1945-t11382#142648Verze : 0
MOD