Main Menu
User Menu
Reklama

29.05.2023 - XK: pri nepokojoch v Zvečane boli zranení vojaci KFOR

Pri dnešných stretoch v obci Zvečan, pri meste Kosovská Mitrovica, bolo zranených 11 talianskych vojakov KFOR, z toho traja sú vo vážnom stave, informoval taliansky minister zahraničných vecí. Vojaci misie KFOR boli zranení v Kosove počas stretov medzi srbskými demonštrantmi a kosovskou políciou. Ďalej bolo zranených aj 20 vojakov maďarských ozbrojených síl, ktorí sa podieľajú na misii KFOR.


O počte zranených existujú protichodné informácie. Kým po línii národnej obrany pred oznámením ministerstva uvádzali, že zranených je 25 vojakov (z toho 11 Talianov), talianska tlač písala o celkovo 41 zranených a dodala, že ide o taliansko-maďarsko-moldavský prápor.
tweet #1663232240451567630hvg.huV dnešný deň sa v Srbsku konali viaceré protivládne protesty. Na zhromaždení na podporu prezidenta Vućica na belehradskom námestí Nikolu Pašića vystúpil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.


www.facebook.com
URL : https://www.valka.cz/29-05-2023-XK-pri-nepokojoch-v-Zvecane-boli-zraneni-vojaci-KFOR-t268255#726206Verze : 4
MOD
Střety v severokosovském Zvečanu propukly minulý týden poté, co se kosovská policie snažila pomoci nově zvolenému albánskému starostovi, aby nastoupil do úřadu. V tom mu bránili místní etničtí Srbové, kteří v této oblasti představují většinu a bojkotovali místní volby pořádané 23. dubna na protest proti tomu, že nebyly splněny jejich požadavky na větší autonomii. Účast ve volbách byla jen 3,47 procenta a místní Srbové uvedli, že s novými starosty albánské národnosti ve čtyřech okresech nebudou spolupracovat, protože nejsou jejich zvolenými zástupci.
Kosovská policie použila proti davu, který se shromáždil před radnicí, slzný plyn. Protestující zapálili jedno policejní vozidlo.


V pondělí ráno Mezinárodní bezpečnostní síly pod záštitou NATO zablokovaly přístupy občanů k budovám městské správy obcí Zvecan, Leposavic a Zubin Potok a také k mostu přes řeku Ibar, který odděluje albánskou a srbskou část Kosovské Mitrovice.


Občané se začali shromažďovat v blízkosti kordonů a požadovali, aby jim bylo umožněno jít do práce a aby byla prištinská policie stažena ze srbských správních budov. Demonstranti se pokusili prorazit kordony, síly KFOR nechaly Srby projít a neuznaná kosovská policie na ně střílela slzný plyn.


Srbská armáda uvedla v reakci na napětí v Kosovu na pokyn prezidenta Aleksandara Vučiče své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti a nařídil vojenským jednotkám, aby se přesunuly blíž k hranicím s Kosovem.


www.dw.com
www.reuters.com
www.irozhlas.cz
www.iportal24.cz
URL : https://www.valka.cz/29-05-2023-XK-pri-nepokojoch-v-Zvecane-boli-zraneni-vojaci-KFOR-t268255#726210Verze : 0
MOD