Main Menu
User Menu

28.6.2007 - Ministerstvo zahraničí chce navrátit srp a kladivo na pomník padlých rudoarmějců v Brně-Králově poli

www.novinky.cz


Akce starosty městské části Brno-Královo pole při které nechal na rekonstruovaném pomníku padlých rudoarmějců v rámci boje proti symbolům totality a komunismu zahladit srp a kladivo vybroušený do povrchu pomníku,se setkala s vlnou nevole jak státních orgánů (našich i ruských) tak i místních občanů.Dopisem ministerstva zahraničí byl vyzván k nápravě pomníku do původního stavu.
URL : https://www.valka.cz/28-6-2007-Ministerstvo-zahranici-chce-navratit-srp-a-kladivo-na-pomnik-padlych-rudoarmejcu-v-Brne-Kralove-poli-t63196#225641Verze : 0
I ja se priklanim k ponechani techto znaku na pomniku, ktery je venovan padlym vojakum, snaha byt papeztejsi nez papez je v nasich krajich sice zabavna, ale kez bychom se venovali komunistum na prednich postech nasi zeme s takovou vervou, jakou venujeme niceni pomnikum tech, kteri bojovali a umirali za svobodu nasi zeme !
URL : https://www.valka.cz/28-6-2007-Ministerstvo-zahranici-chce-navratit-srp-a-kladivo-na-pomnik-padlych-rudoarmejcu-v-Brne-Kralove-poli-t63196#225642Verze : 0
MOD
Tak,tak.Voják má právo být pochován a ctěn pod svou vlajkou ať už je na ní cokoli.Respektuje se to všude po světě (nedávno jsem viděl fotky ze hřbitova v USA,kde je ve společném hrobě pohřbených několik německých ponorkářů a můžete třikrát hádat co je vytesáno na náhrobku) a není myslím důvod proč by jsme měli být vyjímkou (když už se globalizujeme a integrujeme v kdejaké ptákovině tak tohle by neměl být problém)
URL : https://www.valka.cz/28-6-2007-Ministerstvo-zahranici-chce-navratit-srp-a-kladivo-na-pomnik-padlych-rudoarmejcu-v-Brne-Kralove-poli-t63196#225645Verze : 0
No poněkud to zjednodušujete, pomník byl původně s hvězdou, srpem a kladivem (asi z plechu), nedavno byl rekonstruován (za peníze té samé radnice jejíž šéf se teď předvádí) a při tom byla symbolika srpu a kladiva vybroušena do jednoho z kamenů jímž je pomník obložen. Následně se dotyčný ouřada probral a nechal ten kamen vytrhnout a poslal ho firmě na přebroušení. Takže krom toho zda má na pomníku být srp a kladivo, jde i o to že tohle se mělo rozhodnout už při rekonstrukci, pokud se tak stalo pak nevidím variantu že se jednotlivý radní (byť nejvyšší) rozhodne sám za sebe že mu cosi vadí a na veřejné náklady začne cosi měnit. A to pohřbívání typu "Voják má právo být pochován a ctěn pod svou vlajkou ať už je na ní cokoli" je samozřejmě nesmysl, jednak proč by měl být ctěn třeba příslušník SS padlý v akci proti "pomahačům banditů" druhak jso symboly které jsou jednoznačně zakázány (třeba hákový kříž) v dané zemi. To že to v USA (nebo třeba Severní koreji) dělají jinak je věc pro tento případ zcela irelevantní, v jejich zemi nikdy nacisté nebyli jako okupanti.
Problém je i v tom, že jde ne o pomník typu "děkujeme ..." ale o náhrobek pod kterým je hromadný hrob více než 300 vojáků RA padlých v Brně. Přiznám se že mi celá věc přijde jako snaha jednoho šaška jak se zviditelnit, pokud podobný symbol vadí, mělo se to řešit PŘED úpravou, nikoho by to asi netrápilo, dnes kdy se po odhalení začnou (značně nechutně) dělat podobné atrakce, je to jen politická hra.
Na rozdíl od novinářů, nevěřím že rusové budou používat smlouvu o péči o hroby, v ní se totiž nepraví jak mají hroby vpadat, ale že mají být rozpoznatelné (jde spíš o to aby se hrob dal najít). To ale neznamená že to nezhorší (možná) už tak ne moc dobrý vztah. A uvědomme si že celá věc je kvůli jednomu místnímu kašparovi, který se nedokáže ani vyjádřit (v TV včera mluvil on line) proč mu vadí právě srp a kladivo a ne třeba rudá hvězda (žvanění o tom že RA měla symbol hvězdu a ne srp s kladivem, které vedl bylo dost tristní a pokud si v Brně v dotyčné části vybrali jeho není jim moc co závidět)
Hroby by se měli ctít a ne kolem nich dělat politiku a šou pro hlupáky.
URL : https://www.valka.cz/28-6-2007-Ministerstvo-zahranici-chce-navratit-srp-a-kladivo-na-pomnik-padlych-rudoarmejcu-v-Brne-Kralove-poli-t63196#225672Verze : 0