Main Menu
User Menu

28.06.2007 - Inspektoři OSN navštíví severokorejský reaktor

Severní Korea umožnila inspektorům OSN kotrolů svého 5MW reaktoru, který je podle expertů schopen vyprodukovat dost plutonia na jednu jadernou bombu každý rok. Inspekce byla obnovena po pěti letech. Severní Korea přislíbila odstavení tohoto reaktoru ve smlouvě z února tohoto roku, ale pro neshody s USA nesplnila dubnový termín. Až na základě vyřešení neshod povolila odstavení tohoto sporného jaderného zařízení, inspekce doufá, že by se tak mohlo stát přímo během její přítomnosti v Koreji.


Více : edition.cnn.com


Zdroj : CNN
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225638Verze : 0
MOD
Jen bych dodal, že ve středu Severní Korea odpálila raketu krátkého doletu. Dopadla do moře. Šlo o třetí podobnou záležitost v poslední době.


Tato poslední přišla jen několik dní po oznámeném pokroku v jednáních ohledně severokorejského jaderného programu. Z diplomatického hlediska docela facka do tváře.
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225648Verze : 0
MOD
vsak to take vyvolalo pomerne bourlivou reakci ze strany Japonska i USA, oba staty varovaly Severni Koreu pred snahou o destabilizaci teto casti Asie a vyzvaly ji, aby okamzite zastavila podobne provokace. Situace kolem odstaveni jaderneho reaktoru tim nabyva dalsi dimenze a bude zajimave sledovat, zdali Korea dodrzi svuj slib a na jak dlouho ...
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225655Verze : 0
MOD
Nechci sýčkovat ale bude taky dost záležet na tom jestli svoje sliby dodrží i USA a Japonsko.Jednou to už neudělali (debatovalo se o tom myslím tady) a KLDR se tak dostala k jaderným zbraním.Pokud budou USA a Japonsko nadále počítat se stejnými perspektivami jako dosud tak by za chvíli tu hlavici (jak je sama o sobě nedokonalá) nemuseli mít jen jednu.Ono opravdu nejde donekonečna jen žádat a sám nic nedělat.
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225658Verze : 0
no, ten kdo do nekonecna zada je bohuzel v tomto pripade Severni Korea, ktera je na pokraji hladomoru, a kde se obyvatelum zrovna dobre nedari, prave kvuli takovemuto zbrojeni ... nejde donekonecna kolem sebe strilet rakety a provadet jaderne testy jen proto, aby ti jina zeme dala zdarma jidlo a dalsi material, ktery rezim neni schopen svym lidem sam zajistit ... v civilizovane reci se tomu rika vydirani, a nemyslim ze by to bylo Japonsko s USA, kdo s tim zacal ... to uz zacalo roku 1950 Sad
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225660Verze : 0
MOD
Což je to, co dělá KLDR. Wink


Clintonova politika se ukázala neefektivní, Bushova administrativa to zkusila jinak. Výsledek je zhruba stejný.


Problém je, že KLDR je v pozici, že jim je to vlastně jedno. Ti nahoře to nějak přežijí a jestli pomře hlady několik set tisíc lidí, no a co. Intervence se bát nemusí, protože USA, Japonsko a Korea se na nic takového nechystají. Navíc soudruzi v rudé Číne by to asi nenesli s libostí.Vůbec mě dojímají ti, co tvrdí, že USA musí a musí. Kde vznikl ten nárok jim dodávat jídlo ? Klidně by mohli říci, ať si ho vypěstují sami. Ať peníze, co sypou do nesmyslných jaderných a jiných zbrojních projektů, investují do zemědělství. Tyhle režimy jsou opravdu na hlavu postavený. Zdevastujou vlastní zemi, pak začnou zbrojit, aby tak vydírali svobodnou část světa. Když na to ten svobodný svět přistoupí, tak jako vzniká status quo a všichni se tváří, jak je na tom světě fajn (dokud člověk není prostý obyvatel žijící pod tím totalitním režimem). Když si ta svobodná část řekně, že takhle to nejde dál, že nehodlají dál udržovat ten koko.ský režim při životě a začnou tlačit, tak se začně ozývat kdejaký alternativec, že je to imperialismus.


Kde vznikal povinnost USA dotovat jim nepřátelské režimy, jako je třeba ten v KLDR ?


KLDR se chová jako vyděrač s pistolí v ruce. Dejte mi to a to, jinak vystřelím. Beztak tohle současné uvolnění (bude-li nějaké v reálu vůbec provedeno) bylo Kimem povoleno jen z toho důvodu, že jim zmrazily peníze v zahraničí a papalášská smetánka se musela na chvíli uskrovnit. A loajální spolupachatele je třeba nejen zastrašovat, ale i korumpovat. Je to v rámci komunistických režimů vyzkoušený recept. V jejich podmínkách dovedený k absurdní dokonalosti.


Vůbec je zajímavý se podívat, kdo je největší dárce pomoci rozvojovým zemím. Že by se za to ta země dočkala přílišné vděku se zrovna nedá říci. Občas se jim divím, že se na to dávno nevykašlali.
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225662Verze : 0
MOD
Tak to jsme se trochu nepochopili.


Tou dohodou s USA a Japonskem jsem měl na mysli smlouvu ve které se firmy z USA a Japonska zavázaly (s fifty-fifty financováním s KLDR) že namísto dnes dohadovaného reaktoru postaví dvojici výkonnějších reaktorů,které ale neměly být schopny produkovat materiál na výrobu jaderných zbraní.Japonsko si tak mělo zajistit bezpečí před jádrem z KLDR a KLDR zase měla získat výkonný zdroj energie.Problém byl ale v tom že dodávky do KLDR ani nezačaly protože Japonsko a USA předpokládali že režim v KLDR klekne do roku 1995 což se jak známo nestalo a využíváním stávající technologie se k jaderné bombě-zatím zřejmě jediné (a je otázkou zda to opravdu jaderná bomba byla)-dopracovala (tedy vina na tom že KLDR má dnes jaderné zbraně není zas tak jednostraně položená).


Co se toho militantního postoje KLDR týče tak dovolte abych tu připoměl jeden fakt-KLDR nikdy útočným jaderným útokem nevyhrožovala (mýlím-li se,prosím opravte mě).Opačně jsem ale slyšel už mnoho výhružek stran preventivního úderu,na které KLDR konstatovala že potom by se bránila všemi dostupnými prostředky (stejně tak jako pravděpodobně v případě napadení i USA,Rusko,Čína,ČR,SR,Tralalabád a další) a tedy pochopitelně i jádrem.Je sice otázkou zda by jim to bylo co platné ale pokud by to bylo v obraně, bylo by to myslím pochopitelné.


Samozřejmě můžeme namítat že tu existují určité dohody o nešíření jaderných zbraní (KLDR ji už pokud je mi znmo vypověděla).Ano,existují a je to velmi zajímavé čtení a to zvláště pasáž jak by to mělo vypadat v praxi.Původní záměr byl takový že šíření jaderných zbraní je zakázáno a (dvakrát podtrženo+vykřičník) stávající jaderné mocnosti své jaderné zbraně zlikvidují.Tyhle smlouvy byly podepsány před řadou let a jejich výsledek?Jaderné mocnosti jaderné zbraně stále mají a objevilo se tu několik zemí,které je získali nově (jedna-Izrael-nepotvrzeně).Není to trochu paradox?Pokud by se tyto smlouvy dodržely v plné míře,potom bych byl proti tomu aby jaderné zbraně měla KLDR nebo třeba Island.Pokud ale někdo mít jádro může a někdo ne,zavání to problémy (neberu argument že pokud budou mít jaderné zbraně demokratické země tak že je udrží v bezpečí neberu-na ostro je, bohužel, zatím použily pouze demokratické země-zda oprávněně nebo ne rozebírat nebudu) a myslím že v takovém případě by mělo být jejich vlastnictví volné pokud jsou jich země s těmito ambicemi schopny dosáhnout (upřímě, nemyslím že i ten největší psychopat na světě by jejich útočné použití v současnosti riskoval).


Nakonec ad KLDR.To jestli jde o vydírání rozebírat nebudu protože se obě strany vydírají vzájemě a evidentně zatím k plné spokojenosti.Osobně bych byl proto aby se KLDR nechala napokoji protože tímhle tempem se za dva tři roky definitivně uzbrojí a potom jí už nepomůže ani útočná válka (nejsem si jist zda na její úspěšné vedení vůbec mají prostředky a zdroje) nebo vydírání a režim se změní.Zda dojde na RoBotovu variantu (tedy že vůdci přežijí a ti pod nimi zemřou) je už na lidech v KLDR.Myslím že je jich dost aby dokázali rozhodnout o tom zda už toho mají dost nebo budou ještě dál trpět.A to budiž jejich prvním zcela demokratickým rozhodnutím.


to RoBot:Neodpustím si rýpnutí k tomu vykašlání se USA na rozvojové země-viděl jsi film Obchodník se smrtí?Tuhle to běželo na Nově a myslím že ten závěr pomoc mocností (a nejen USA i když u nich a Ruska jde ještě o vyšší třídu) celkem pěkně vystihnul-na jednu stranu humanita a světový mít a na druhou stranu samopaly,raketomety,granáty,...
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225665Verze : 0
Dúfam že tu nezačne zas nekonečná diskusia.... Ak áno, tak v tom prípade sa prikláňam skôr na stranu Darkfolda, aj keď situáciu vystihuje aj RoBotovo prirovnanie KĽDR k vydieračovi....
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225667Verze : 0
MOD
Nesouhlasím snad ani v jednom bodě. Ale na podrobnou debatu nemám bohužel čas. Ale lišíme se už v tom, že já považuji KLDR za nenormální, nelegitimní, zločinný režim v čele s psychopatem; za úplnou anomálii, která přetrvává jen díky tomu, že je hned vedle rudé Číny. Nehodlám ho stavět na stejnou roveň jako Japonsko, Koreu, USA, Tchaj-wan (tedy Čínu Smile ).

P.S.: Filmy z Hollywoodu mě nechávají v klidu, ve své většině se s realitou rozchází a jako podklad pro jakékoliv hodncoení jsou zcela bezcenné.
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225668Verze : 0
MOD
Rozhodne stojim na Robotove strane, protoze to, co pise Tomas, by sice hezky platilo, ale pouze v pripade, ze bychom se nebavili o totalitni zemi v plne kontrole komunistu (o to zabavnejsi je konstatovani o vzajemne spokojenosti, jestli si myslis, ze zeme, kde nemohou jezdit auta, protoze nemaji na co, a kde lide umiraji hlady, jako by se jednalo o saharskou afriku, je spokojena, nebo naopak japonsko, kteremu chrasti za branami jadernou zbrani a raketami, je nejak vice spokojeno, tak si o tobe ocividne budu muset prehodnotit nazor Very Happy). Veskere staty, velmoci o to vice, se budou vzdy ridit VZAJEMNYMI dohodami, ktere ocekavaji plneni OBOU stran, nikoliv jedne, a kdyz se podivas, skutecne PODIVAS detailne na to, o co v predchozich sporech mezi SK a JK, JAP a USA slo, tak zminovane velmoci jsou v tom skutecne nevinne. Severni Korea proste vycitila svou sanci a tlaci na pilu. Zduvodneni, ze kdyz jim amici nepostavili jaderny reaktor sami, a nechali at ho vybuduje korea, ktera pokracovala tim, ze vyrobila jadernou bombu (asi), a tudiz je vina na strane USA, to je skutecne Daniken, mily priteli. Co treba se zamyslet nad tim, PROC ma za potrebi nejaka zeme vyrabet misto elektriny jaderne bomby ? Ze prave TO z ni dela agresora, ne to, ze si udela reaktor, a je uplne jedno jaky ... to jako kdybychom my chteli, aby Temelin postavili amici, a kdyz ne, zacali vyrabet jaderne bomby a pod Ripem zkusebne jednu odpalili, co kdyby si toho nekdo okolo vsiml a chtel nam preci jen neco zadarmo postavit ... protoze JINAK mu totiz nemame CIM zaplatit, nemame totiz NIC, co by takova velmoc a jeji spolecnosti od nas mohli potrebovat, a uz tuplem ne penize ... Jenze my z nejakeho zahadneho duvodu ty jaderny zbrane nevyrabime ... Zkus se nad tou argumentaci trochu zamyslet, Robot ma pravdu v tom, ze jeste porad jsou to velmoci, ktere masivne sponzoruji rozvojove zeme, kterym nic nedluzi (USA tam ani nikdy nemely kolonie, na rozdil od vetsiny tak zvanych vyspelych evropskych zemi), a co s temi penezmi a jidlem dane zeme delaji je jen a jejich problem ... je s podivem, ze Severni Korea vydava naprosto neuveritelne procento sveho HDP na zbrojeni, ackoliv nemaji co jist. To same mnoho dalsich zemi sveta. Takze ten krasny optimisticky pohled na svet, kde je vsechno spravne, ten tu nejde pouzit.
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225675Verze : 0
MOD
PS. Opravdu ve smlouve o nesireni jadernych zbrani je nejaka pasaz o tom, ze veskere zeme vlastnici tyto zbrane vsechny znici ??? Ze jsem si nevsim ... Wink A jestli se mam rozhodovat o tom, jestli je pro me lepsi, kdyz maji jaderne zbrane zeme, ktere je nikdy nepouzili mimo celosvetovy konflikt (tedy JEDINE bojove pouziti jadernych zbrani v historii, ze ano ...), nebo jestli je optimisticky vsechny znici a nechaji jine zeme, ktere k dohode nepristoupily a nepodepsaly ji (hm, to asi o necem vypovida, ze ano ...), aby si vyvinuly sve a hrozili s nimi tak, jak zname z dob studene valky, tak dekuji, hlasuji pro USA, Rusko, Cinu, Franci, Velkou Britanii, Izrael, Indii a par tech dalsich zemi.


Ps2. Abychom se bavili konkretne, zalozil jsem Nuclear non proliferation treaty text sem do fora, viz :


forum.valka.cz


A na fas.org se mimo jine pise


In 1994, the United States and North Korea signed an "Agreed Framework" bringing North Korea into full compliance with its non-proliferation obligations under the NPT. North Korea affirmed its NPT member status and committed to allow implementation of its IAEA safeguards agreement.


a muzeme se tedy znovu zacit bavit o tom, kdo vlastne porusuje pravidla a kdo je na vine Very Happy
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225676Verze : 0
MOD
Pokud vím dohoda "o nešíření" je dnes už poněkud zastaralá, v době kdy vznikla panoval pocit že lze udržet technologii a materiály mezi několika málo zeměmi. To se samozřejmě nepovedlo a země o kterých by to nikdo v době vzniku nečekal se do podobné věci pustily. Dnes se ukazuje že podobnou výrobudokáží i soukromé organizace (někteří teroristé by na získání asi stačili) prostě tak že "nakoupí mozky" a pokud nechtějí vysoce sofistikovaný komplex, vystačí si s poměrně dostupnými prostředky (dokonce to ani není až tak drahé) právě tam je problém všech těch zemí které ač chudé se snaží uzbrojit se až do padnutí. Bohužel chudoba s sebou často přináší tzv. jednoduchá řešení, tedy různé vůdce (ať už náboženské nebo politické) kteří aby bídu doma poněkud zakryli obrací vnitropolitický boj ven. To je pak Írán, sev. Korea a řada dalšíchmnohé země samozřejmě původní dohodu nepodepsaly (nejsou jí tedy vázány) a třeba izrael pokud vím může své know-how prodat komukoli (kdyby chtěl) Háček je že ani země podepsavší nemohou zaručit že znalost se od nich nerozšíří, lidé z jejich týmů mohou skončit kdekoli (i nedobrovolně) a samozřejmě právě s nimi se rozšíří i ona "nešířená" znalost.
Jinak srovnávat problémy Koreje s okolím je docela zvěrské, korea hrozí jadernými zbraněmi, proč by jinak o svém sporném výbuchu tvrdila že šlo o zkoušku jaderné nálože? Má snad někdo pocit že to je z důvodu aby se na ni svět díval v lepším světle? Pokud vím tlak na USA, Jižní Koreu a Japonsko je právě tím že zkouší vylepšovat nosiče a vyvíjet jaderné zbraně. Mimochodem k hrozbě ani nepotřebují složitý nosič, nálož do cizí země může dopravit v podstatě cokoli (třeba rybářská loď) a že se dotyčný stát chová vyděračsky je prostě fakt, je zajímavé že podobné akce "zkoušky" jsou obvykle v období jednání. (že by ani to nebylo vydírání?) Mimochodem má snad někdo pocit že severokorejská armáda (jedna z největších) je určena k obraně před nepřítelem (jižní korea má armádu nepoměrně menší) když kolem žádný krom vlastních lidí není? A právě tohle (vývoj zbraní a armáda) dělá z té severní jednu z nejchudších zemí, zatímco její jižní soused je naopak jedním z nejbohatších (do rozdělení fungovali obdobně)
URL : https://www.valka.cz/28-06-2007-Inspektori-OSN-navstivi-severokorejsky-reaktor-t63193#225693Verze : 0