27. dobrovolnická granátnická divize SS Langemarck [1944-1945]

27th SS Volunteers Grenadier Division Langemarck / 27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division Langemarck

     
Název:
Name:
27. dobrovolnická granátnická divize SS Langermarck
Originální název:
Original Name:
27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division Langemarck
Datum vzniku:
Raised/Formed:
19.10.1944
Předchůdce:
Predecessor:
6. dobrovolnická útočná brigáda SS Langemarck
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
19.10.1944-DD.01.1945 Velitelství záložního vojska
DD.01.1945-DD.02.1945 Tankový sbor Feldherrnhalle
DD.02.1945-DD.04.1945 III. tankový sbor SS (germánský)
DD.04.1945-08.05.1945 3. tanková armáda
Dislokace:
Deployed:
19.10.1944-DD.MM.RRRR Soltau, Vojenský výcvikový prostor Bergen /

Velitel:
Commander:
19.10.1944-DD.10.1944 Schellong, Conrad (SS Obersturmbannführer)
DD.10.1944-08.05.1945 Müller, Thomas (SS Oberführer)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( ? )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
19.10.1944-08.05.1945 Dobrovolnický granátnický pluk SS 66
19.10.1944-08.05.1945 Dobrovolnický granátnický pluk SS 67
19.10.1944-08.05.1945 Dobrovolnický granátnický pluk SS 68
19.10.1944-08.05.1945 Dělostřelecký pluk SS 27
19.10.1944-08.05.1945 Intendanční pluk SS 27
19.10.1944-08.05.1945 Oddíl stíhačů tanků SS 27
19.10.1944-08.05.1945 Spojovací oddíl SS 27
19.10.1944-08.05.1945 Ženijní oddíl SS 27

Ručně vyplněné položky:
19.10.1944-08.05.1945 Divizní jednotky SS 27
Čestný název:
Honorary Name:
19.10.1944-08.05.1945 Langermarck (Langermark)
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/
URL : https://www.valka.cz/27-dobrovolnicka-granatnicka-divize-SS-Langemarck-1944-1945-t107#469902Verze : 2
MOD
27. SS-Freiwilligen-Grenadier-Division Langemarck
URL : https://www.valka.cz/27-dobrovolnicka-granatnicka-divize-SS-Langemarck-1944-1945-t107#207160Verze : 0
OPRAVA:


VELITELÉ:


SS-Standartenführer Reich 04/1941 - 07/1941
SS-Sturmbannführer Michael Lippert 07/1941 - 04/1942
SS-Standartenführer von Lettow-Vorbeck 04/1942 - 06/1942
SS-Obersturmbannführer Fitzhum 06/1942 - 07/1942
Obersturmbannführer Conrad Schellong 07/1942 - 05/1945
URL : https://www.valka.cz/27-dobrovolnicka-granatnicka-divize-SS-Langemarck-1944-1945-t107#829Verze : 0
MOD
původně Vlámská legie - bojeschopná od listopadu 1941.
- fronta u Leningradu jako součást 2. motorizované pěší brigády.
- žlutý štítek s červeným lvem a manžetová páska s nápisem "Frw. Legion Flandern".
na jaře 1943 legie rozpuštěna a transformována do úderné brigády SS Langermarck (6. SS Freiwillige Sturmbrigade Langermarck).
formována v Milovicích u Prahy, součástí byl finský prapor, potom nasazena na frontě u Žitomiru. na přelomu 43/44 skončil jeden z praporů brigády na frondě u Narvy, kde padlo asi 90% jeho vojáků.


18.9.1944 reorganizace na 27. granátnickou divize SS "Langermarck". její části se účastnily bojů v Pomořanech a bitvy o Berlín.
URL : https://www.valka.cz/27-dobrovolnicka-granatnicka-divize-SS-Langemarck-1944-1945-t107#1323Verze : 0
MOD
Informace o politické situaci Belgie a také o jednotkách belgických SS naleznete ve článku zabývajícím se touto problematikou:
1) politická situace zde


2) divize SS zde.
URL : https://www.valka.cz/27-dobrovolnicka-granatnicka-divize-SS-Langemarck-1944-1945-t107#171900Verze : 0
Límcové výložky divize




Zdroj: https://fremd.sweb.cz/o3.htm
URL : https://www.valka.cz/27-dobrovolnicka-granatnicka-divize-SS-Langemarck-1944-1945-t107#332394Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!