Main Menu
User Menu

26. Zlatoustovská strelecká divízia [1918-1922]

26-ja Zlatoustovskaja Krasnoznamennaja strelkovaja divizija [1918-1922]

26-я Златоустовская Краснознаменная стрелковая дивизия




09.08. 1918 – z jednotiek ustúpivších z Kazane, ktoré bojovali na pravom brehu Volgy, bola zostavená Pravobrežná skupina vojsk Kazaňského úseku (neskôr 5. armáda) Východného frontu
21.09. 1918 – premenovaný rozkazom vojskám 5. armády N 30 na Pravú skupinu vojsk. Velenie skupiny prevzal štáb 1. Smolenskej pešej divízie, ktorá dorazila na front.
07.11. 1918 – rozkazom vojskám 5. armády N 158 bola skupina zreorganizovaná na 26. streleckú divíziu
13.12. 1920 – divízia obdržala rozkazom Revolučného vojenského sovietu republiky N 2797/559 čestný názov „Zlatoustovskaja“



Nadriadené jednotky:
august 1918 – jún 1920 5. armáda
jún 1920 – máj 1921 – podriadená zástupcovi hlavného veliteľa Sibíre
- potom v zostave 12. streleckého zboru Západosibírskeho vojenského okruhu


Boje a operácie:
Divízia bojovala proti Československému armádnemu zboru a vojskám admirála Kolčaka:
- august 1918 – okolie Kazane
- 05.09. – 10.09. 1918 – Kazaňská operácia – oslobodenie Kazane
- okt. – dec. 1918 – oslobodenie miest Belebej, Ufa a stanice Čišma, následný ústup pod tlakom protivníka
- operácie v priebehu protiútoku a následné útočné operácie Východného frontu proti Kolčakovej armáde:
- 28.04. – 18.05. 1919 – Buguruslanská – oslobodenie Buguruslana
- 24.06. – 13.07. 1919 – Zlatoustovská – ovládnutie Zlatoustova
- 17.07. – 04.08. 1919 – Čeljabinská – oslobodenie Čeljabinska
- 20.08. – 04.11. 1919 – Petropavlovská – boje na rieke Toboľ, násilný prechod rieky a oslobodenie Petropavlovska
- 04.11. – 16.11. 1919 – Omská – oslobodenie Omska
- 20.11. – 20.12. 1919 – Novonikolajevská – Oslobodenie Barnaula
- 18.12. 1919 – 07.01. 1920 – Krasnojarská – krytie útoku hlavných síl
- marec – apríl 1920 – boje proti zvyškom Kolčakových vojsk na území Horného Altaja
- máj 1920 – december 1921 – likvidácia protivníkových oddielov v oblastiach miest Barnaul, Kansk, Semipalatinsk a Rubcovsk
- od mája 1921 – nasadená na ochranu hraníc s Čínou



Náčelníci divízie:
03.11. 1918 – 26.03. 1919 – Matijasevič M. S.
26.03. 1919 – 16.04. 1919 – Gajlit J. P.
16.04. 1919 – 10.08. 1919 – Ejche G. Ch. (? – pokus o prepis mena z ruštiny #Cussing out) - Эйхе Г.Х.
10.08. 1919 – 08.09. 1919 – Belickij S. M.
21.09. 1919 – 23.11. 1919 – Ejche G. Ch.
23.11. 1919 – 25.11. 1919 – Voľpe A. N. – dočasne poverený velením
25.11. 1919 – Gajlit J. P.


Zdroje:
guides.eastview.com
https://rkka.ru/ihandbook.htm
URL : https://www.valka.cz/26-Zlatoustovska-strelecka-divizia-1918-1922-t67512#238362Verze : 0