Main Menu
User Menu

26.10.2008 - Američané zaútočili na syrskou vesnici - aktualizováno

Na vesnici ve východní Sýrii u hranice s Irákem v neděli zaútočily vrtulníky americké armády. Uvedla to syrská strana, podle níž bylo zabito sedm lidí. Agentura DPA s odvoláním na svědectví místních obyvatel uvedla, že incident se odehrál v oblasti Abú Kamal u vesnice Sukkaríja asi osm kilometrů hluboko za hranicí, podle jiných zdrojů byl útok veden na jinou vesnici 17 kilometrů ve vnitrozemí.


www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284429Verze : 0
Tvrdi to pouze Syrane, zautocily "nejake vrtulniky" ktere UDAJNE mely byt americke (pochopitelne to uvadeji domorodci, kteri jsou zbehli v identifikaci bojove techniky Very Happy)
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284434Verze : 0
MOD
proto taky v titulku píšu to "údajně"...oproti titulku Novinek.cz, kde stojí přímo "Američané zaútočili v Sýrii" Very Happy
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284435Verze : 0
Jen jestli to nebylo komando zákeřných agentek Mossadu, které před počestnými Arabskými hochy (zatím jen v pásmu Gazy a na Západním břehu, ale proč ne i v Sýrii koneckonců?) provozují striptýz (na ulici), čímž oslabí jejich obranyschopnost a pak je zastřelí ukrytou zbraní (neptejte se mne, kde ukrytou;)) A třeba na tu vesnici pak ještě shodili melouny infikované AIDSem Wink
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284438Verze : 0
Americké špeciálne jednotky zabili pri zásahu v Sýrii šéfa miestnej skupiny, ktorá pašovala zahraničných bojovníkov, zbrane a peniaze do Iraku.

www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284549Verze : 0
v tom případě mě ale opravdu zaráží to, že si jen tak vtrhnou na území jiného suveréního státu, se kterým nejsou ve válečném stavu a dělají si tam vlastní pořádek...takhle se to přece nedá dělat, i kdyby byl cílem Usáma...
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284599Verze : 0
Chris: to si si ešte nezvykol? Američania takto útočia bežne - napr. raketové útoky na Afganistan v roku 1998, na Sudán, podobne útočia na ciele v Somálsku....Protesty EÚ: 28.10.2008 - Evropští představitelé kritizovali údajný americký útok na Sýrii


Sýria obvinila USA z porušenia suverenity


Citace :

Podľa sýrskej agentúry SANA "štyri americké helikoptéry narušili v nedeľu sýrsky vzdušný priestor asi o 16:45 miestneho času (14:45 SEČ) a po útoku odleteli späť do Iraku". Sýria, Libanon aj Irán už ostro zareagovali na operáciu Američanov. Damask označil nálet za "strašný zločin" spáchaný USA a zdôraznil, že očakáva od Washingtonu vysvetlenie. Ešte predtým ako sa rozhodne reagovať. Nevylúčil pritom ani možnosť požiadať o zvolanie mimoriadneho zasadania BR OSN.Citace :

Oficiálne sa však americká armáda od útoku dištancovala. "Mnohonárodné sily v Iraku ako celok nemajú informáciu o incidente, ktorý sa týka Sýrie," informovala v pondelok americká armáda agentúru AFP. Napriek tomu nemenovaný americký vojenský predstaviteľ vo Washingtone ešte v nedeľu agentúre AP potvrdil, že americké špeciálne jednotky uskutočnili v Sýrii vojenskú operáciu, ktorej cieľom boli zahraniční bojovníci napojení na teroristickú sieť Al-Kajdá.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284609Verze : 0
MOD

Citace - Chris Amber :

v tom případě mě ale opravdu zaráží to, že si jen tak vtrhnou na území jiného suveréního státu, se kterým nejsou ve válečném stavu a dělají si tam vlastní pořádek...takhle se to přece nedá dělat, i kdyby byl cílem Usáma...A nezaráží tě, že i přes opakované stížnosti USA i Irácké vlády mohou ze Sýrie na území jiného suverénního státu, se kterým není Sýrie ve válce, pronikat ozbrojené skupiny a "dělat si tam vlastní pořádek"?
Je to úplně ta samá situace jako třeba ten Kolumbijský útok na tábor FARC v Ekvádoru. Nebo třeba jako Ruské útoky na tábory Čečenských bojovníků v Gruzii. Nebo Afghánských v Pákistánu. Nebo koneckonců jako operace v Somálských vodách a na Somálském území proti pirátům.
Navíc Sýrie bude protestovat víceméně pro formu, Assad nemá zájem aby na světlo Boží vypluly podrobnosti jeho styků s interorbrigadisty.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284662Verze : 0
Terčom útoku v Sýrii bol popredný člen al-Kájdy v Iraku


www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284688Verze : 0
MOD
Sýria žiada Bezpečtnostnú radu OSN o potrestanie USA za útok.


www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284707Verze : 0
MOD
USA tuto tajnou valku provadeli uz ve Vietnamu, nelze tedy ocekavat, ze i kdyby to byly skutecne jednotky USA, ze se k tomu Americane otevrene priznaji a pripusti tak poruseni suverenity statu. Je skutecne zabavne, jak se Syrie zasazuje o potrestatni viniku "vmesovani se" do jejich teritoria, mozna by stalo za to ji ukazat mapu a prstem zabodnout treba do Libanonu, Iraku a dalsich zemi, do kterych se vmesuje navzdory prostestum statu samotnych i mezinarodniho spolecenstvi prave Syrie, a mozna by ji doslo, ze toto bylo jen prvni varovani. Priste to nemusi byt ctyri vtrulniky.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284717Verze : 0
MOD
Veľvyslanectvo USA v sýrskom hlavnom meste možno zatvoria po víkendovom útoku na východe Sýrie, z ktorého Damask obviňuje Washington.
Uviedla to dnes americká ambasáda vo vyhlásení.www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284748Verze : 0
Sýria chce ospravedlnenie.


www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284766Verze : 0
MOD
stejně si myslím, že podobné pirátské přepady nejsou ničím, čím by se USA měly chlubit a co víc, že by jim za to někdo měl tleskat...pokud je se Sýrií problém, můžou vyvíjet diplomatický nátlak, můžou zavádět saknce, nakonec můžou i vyhlásit válku, pokud by to bylo nezbytné, ale přímý útok bez vyhlášení války je přinejmenším podivný...


(asi holt nemám dostatečně "nazelenalý" mozek, abych si takovouto akci dokázal obhájit její "nezbytností z vojenského hlediska" Rolling Eyes)
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284769Verze : 0
Vážený kolego Ambere,
zase s hrůzou zjišťuji, že se snažíte obluzovat svými názory, které jsou naprosto odtrženy od života.


Nevidím důvod proč by Sýrie neměla trpět za činy lidí, které sama nedovede, nebo nechce přivést k pořádku. Preventivní válka (v tomto případě přepad) je běžnou metodou jak přinutit nepřizpůsobivé elementy a vlády k řádnému chování.


Pokud vím tak Západu v preventivní studené válce se podařilo zastavit komunistickou rozpínavost. A to byl nepřítel velmi zpupný. Nyní tak činíme s islámskými bojůvkami, které jsou rozlezlé po celém světě, včetně Afganistanu, Pákistánu, Sýrie, Somálska a Turecka.


Pokud vím, tak nepodnikáme preventivní útoky do Indonésie, Pákistánu a Turecka, kde též došlo k teroristickým excesům. Důvod je jednoznačný, místní vlády samy zahájily policejní a vojenské akce a snaží se zjednat pořádek.


Naopak v blízké době očekávám válku v somálských vodách, protože tamní vláda není schopna zjednat bezpečnost okolo plujících lodí.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284785Verze : 0
MOD
možná žiju "odtržen od života", ale už od mala mě to takhle učili a ani ve škole jsem neměl pocit, že by mi bylo vštěpováno něco jiného...


navíc skutečně stále nevidím oddůvodnění "místní vláda nejedná sama, tak jednáme my" jako dostatečné - když budete mít "nepřizpůsobivé" sousedy, kteří vás budou nějakým způsobem omezovat a policie nebude ochotná nebo schopná konat, tak přece taky neberete spravedlnost do vlastních rukou...a pokud ano, pak za to budete velmi pravděpodobně souzen a potrestán a nikoliv pochválen, jak hezky jste vyřešil problém
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284795Verze : 0
Pokud ovšem ti sousedi budou mít třeba velkho zuřivého psa který pečlivě udržovanými dírami v plotě bude chodit k tobě, zakusovat králíky a chňapat po tobě, a sousedi odmítnou se stavem cokoliv dělat, tak nakonec toho psa otrávíš. Z hlediska zákona určitě špatně, z hlediska prostého selského rozumu jediná možná cesta aniž bys postřílel všechny ty sousedy.
Ono tady totiž nejde o to "Syrská vláda nejedná jako jednáme my" ale "Syrská vláda vytrvale nezasahuje proti lidem co se nás snaží zabít". Byl by to i celkem legitimní Casus Belli (i když v takovém případě by si asi museli Američané stoupnout do fronty za Izraelce, Jordánce a Libanonce) ale tak daleko Američané zacházet nechtějí, tak "poslali zprávu" takto.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284803Verze : 0
Pri vsi ucte ke Chrisovi, stale to vypada, ze se jeho nazory nezmenily - stejne jako v pripade Libanonu a Izraele, tak ted stejne v pripade Syrie a USA ma USA a Izrael narok na to zautocit na cile v ramci Syrie ci potazmo Libanonu.


Duvod je jasny, v mezinarodnim pravu verejnem je JEDNOZNACNE USTANOVENI o tom, ze pokud jsou z uzemi jineho statu podnikany utoky na vnitrostatni cile je mozne na tento stat zautocit, resp. na cast tohoto uzemi.


Stejne tak pokud stat nema cast uzemi pod kontrolou jsou ostatni staty opravneny tento okupovat ci "udelat poradek". V jednom ze starsich temat jsem to zde vysvetloval blizeji.


Jinak samozrejme CASUS BELLI plati ...


Takze Chrisi mozna vic studovat a pouzivat mozek.


Ja bych volil jeste lepsi priklad Smile
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284815Verze : 0

Citace - von Fenstein :


Duvod je jasny, v mezinarodnim pravu verejnem je JEDNOZNACNE USTANOVENI o tom, ze pokud jsou z uzemi jineho statu podnikany utoky na vnitrostatni cile je mozne na tento stat zautocit, resp. na cast tohoto uzemi.
Nevšimol som si že by BR OSN schválila ozbrojený útok na Sýriu z tohto dôvodu.... Takže ak skutočne podnikli americké ozbrojené sily útok na Sýrske územie, potom tak jednali v rozpore s Medzinárodným verejným právom... (na Sýrskom území sú pravdepodobne základne Irackých povstalcov, ale je dosť nepravdepodobné že by boli podporované priamo Sýrskou vládou, aj keď je možné že sú mlčky tolerované. Ale to ešte nezakladá právo iného štátu podniknúť vojenskú agresiu na zvrchované územie štátu). Pretože ak budeme takto argumentovať, tak potom aj Ruský zásah v Gruzínsku bol pravdepodobne absolútne oprávnený a Ruská armáda mala právo okupovať časť Gruzínskeho územia a zlikvidovať Gruzínsku armádu, nakoľko táto armáda z tohto územia útočila na Ruské a Juhoosetské jednotky v Južnom Osetsku...


Citace :

AGRESE
- na základě návrhu zvláštního výboru schválilo Valné shromáždění OSN dne 14. 12. 1974
- za agresi se považuje použití ozbrojené síly státem nebo skupinou států proti svrchovanosti, územní nedotknutelnosti nebo politické nezávislosti jiného sátu, způsoby vypočtenými v této definici. Přitom se za zřejmý důkaz agrese považuje časově první použití ozbrojené síly v rozporu s Chartou OSN. RB však může dospět po posouzení všech relevantních okolností i k opačnému názoru. Bez ohledu na to zda byla vyhlášena válka, kterýkoliv čin: (1) invaze nebo útok ozbrojených sil jednoho státu na území druhé státu; (2) vojenská okupace, byť jen dočasná; (3) připojení území jiného státu nebo jeho části, při němž bylo použito síly; (4) bombardování ozbrojenými silami jednoho státu území druhého státu; (5) použití jakýchkoliv zbraní jednoho státu proti území druhého státu; (6) ozbrojená blokáda přístavu nebo pobřeží; (7) ozbrojený útok na pozemní, námořní nebo letecké síly; (8) použití ozbrojených sil jednoho státu, které se nacházejí na území druhého státu s jeho souhlasem, v případě že nedodržely podmínky pobytu nebo délky jejich přítomnosti; (9) jednání státu, který povolil druhému státu, aby použil jeho území ke spáchání agresivního činu proti třetímu státu; (11) vyslání státem ozbrojených skupin, band, nepravidelných ozbrojených sil nebo žoldnéřů, kteří používají síly, proti jinému státu v takové míře, že se to rovná předchozím činům; (12) jiné činy označené Radou Bezpečnosti OSN

https://mezinarodni.juristic.cz/30508/pojem/mpv2
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284820Verze : 0
MOD
to marektucan: ja by som toho psa neotrávil. Počkal by som, keď mi zase bude zakusovať králiky a chňapať po mne a odbachol by som ho vtedy. Úplne legálne a v súlade so zákonom...
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284821Verze : 0
MOD
coz uz se stalo v pripade Syrie a vmesovani do Iraku nekolikrat, akorat Syrie vzdy vyvratila, ze by se jednalo o jeji obcany. Ale to same by se dalo tvrdit o valce v Afghanistanu, ktery za vedomi vlady (a ano, v Syrii je to zcela BEZ DEBAT za VEDOMI vlady, prinejmensim TOLERANCE, spise ale prime PODPORY) ponechavala na svem uzemi lidi, kteri meli na svedomi pripravu teroristickych utoku. Predpokladam, ze v tomto pripade je to to same. A stejne jako podotknul von Fenstein - je naprosto dementni ocekavat, ze stat, ktery sam porusuje mezinarodni dohody a utoci a politicky i silove ovlivnuje deni v okolnich zemich (napr. Libanon, kde je to zcela bez debat) bude respektovat jakekoliv politicke ci diplomaticke natlaky a jednani, staci se podivat na vydirani Severni Koreje vuci okolnim zemim. Jen proto, ze tam maji hladomor a ze prebujela armada a komunisticky aparat znicili celou zemi, se Korea snazi pres jaderne vydirani vyjednat si dodavky zakladnich potreb z okolnich zemi ... Stejnou sanci mame dat Syrii nebo treba drivejsimu Iraku v cele se Saddamem Husajnem ? Protoze i tam lide psali, ze s nim ma stale jednat a jednat a jednat a diplomaticky tlacit ...


Buko, priklad Gruzie je zcela mimo misu, nezlob se na me, ale jednalo se o snahu Gruzie ziskat znovu kontrolu nad SVYM uzemim (kde ruske jednotky byly jen coby "mirove" sily"), coz je dost neco jineho. Rozhodne to do tohoto tematu nepatri.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284825Verze : 0
MOD
Admin myslím si že Gruzínsko nie je mimo misu... Pretože ak budeme považovať Gruzínsku akciu v Južnom Osetsku za čisto ich vnútorný problém, potom musíme uznať to isté právo Srbsku v prípade Kosova a Číne v prípade Tchajwanu - tak isto ide o povstalecké regióny. Ale v oboch uvedených prípadoch by sa akcia štátov, ktoré si robia nárok na uvedené stretla s masívnou odozvou zo strany USA.... Alebo sa mýlim?


Tak buď platí medzinárodné právo vždy a všade rovnako, alebo neplatí vôbec. Nemôže pre niekoho platiť a pre niekoho neplatiť.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284834Verze : 0
MOD
je to mimo misu, protoze tu neresime povstalecke regiony, ale resime tu vmesovani ze do suverenich statu (USA, Syrie, Libanon, Irak atd).


Samozrejme pokud by se Cina chtela angazovat na Taiwanu, coz je pokud vim stat uznaly mezinarodne, muze se stat, ze dojde k nejake reakci (uprimne si myslim, ze by se nestalo nic, protoze USA nemaji zajem na konfrontaci s Cinou, resp. udelalo by se neco naoko za jasneho zakulisniho dojednani s Cinou o tom, ze se Taiwan necha padnout). Srbsko a Kosovo je jasne, to je bez debat, tam chybovala cela Evropska unie i OSN obecne. Osetie je skutence vnitrnim problemem Gruzie. O tom, ze mezinarodni pravo neplati, je treba dukaz v okupaci Tibetu - Cine se nestalo zhola nic. Neni to tedy jen o USA, kazdy ze stavajicich stalych clenu RB OSN ma maslo na hlave a tezko ocekavat, ze jedni odsoudi ostatni za neco, co sami v dobe vice ci mene minule provadeli. Navic dokud zustane mezinarodni politika svazana presne tim, ze tehdy, pred triceti lety, se stalo to a to, a my to ted udelame taky, tak to bude spatne - OSN a celkove mezinarodni politicke vztahy vubec neberou v uvahu vyvoj civilizace a vyvoj spolecnosti jednotlivych statu, tezko lze treba o Americanech stale tvrdit, ze jsou otrokarskou spolecnosti, ale presto se jiste najde v argumentaci nekdo, kdo se bude ohanet Vietnamem nebo svrzenim jaderne bomby na Japonsko, coz jsou oboji udalosti davno minule, z jine doby a v jinych souvislostech. Melo by se to hodnoti TED a z TOHOTO AKTUALNIHO HLEDISKA, pak muzeme uzavirat nejake zavery o odsouzeni ci neodsouzeni daneho kroku. A znovu rikam, ocekavat, ze nekdo odsoudi USA za to, co vsichni podvedome vedi, ze bylo spravne a pouze nekdo konecne udelal to, cemu vyjednavani a politicky natlak nedokazali zabranit, je zbytecne a naivni. Navic vsechna jednani v RB OSN a OSN jako takovem jsou vice mene "na oko", zavazek z toho plynouci neni zadny a neni respektovan (viz arabske staty a Izrael, ackoliv se nyni arabove domahaji omluvy a respektovani mezinarodnich smluv, sami odmitaji prijmout existenci Izraele danou prave temito mezinarodnimi smlouvami, stejne jako sami odmitli respektovat nekolik rezoluci RB OSN behem nespoctu valek, ktere se snazili proti Izraeli vest, a teprve az kdyz se karta obratila a izraelske tanky staly na dostrel od Damasku nebo od Kahiry, tak se zacalo nahonem s plnenim techto rezoluci za hysterickeho pokriku o nedodrzovani ze strany Izraele). To jsi myslel svym "pro nekoho plati a pro nekoho ne" ? Very Happy
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284836Verze : 0
MOD
Tchajwan není povstalecký region. Povstaleckým regionem je naopak kontinentální Čína. Na Tchajwan se přeci uchýlila legální vláda před Maovými povstalci... Smile
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284840Verze : 0
MOD
Laughing pravda Very Happy
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284842Verze : 0
MOD
Buď platia rezolúcie pre všetkých, alebo je zbytočné aby sa BR na nich uznášala... Pretože inak sú rezolúcie BR len obyčajný zdrap papiera, ktorý sa vzhľadom k svojej štruktúre nehodí ani na použitie na záchode.


Add Tchajwan - to bolo dobré... Kedy sa vlastne stávajú povstalci legálnymi vládami a naopak?


Teraz je na rade OSN - buď Sýria dokáže že útočníkmi bolo USA, a potom USA dokáže že Sýrska vláda podporovala Irackých povstalcov, alebo Sýria nedokáže že za útokom stálo USA, potom nemusia američania nič dokazovať....
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284848Verze : 0
MOD
alebo to jiz americane dokazali opakovane nekolikrat, ale nikdo tomu zadnou rezoluci nevenoval ? protoze o to jde, ze na to USA upozornuji opakovane jiz dele nez dva roky, a zmena se porad nedeje ... a nemyslim si, ze by to bylo vymyslene, naopak cilem je stabilizace v teto oblasti, nikoliv dalsi vojensky konflikt, ktery nikomu neprospeje a americanum uz vubec ne.


A ano, je zbytecne, aby se RB, resp. cele OSN na cemkoliv usnaselo, protoze ani predstavitele RB neplni sve vlastni rezoluce, ani staty OSN neplni jeji rozhodnuti, a neexistuje zpusob, jak tato rozhodnuti a rezoluce vymoci. Pokud se tak stane silou, ochranci "lidskych prav" a podobni argumentatori zacnou kricet o nelegalnosti a OSN od toho da ruce pryc, pripadne udela jen polovicni krok (valka v Iraku poprve) a necha to cele jen rozvrtane na priste. RB nerespektuje zajmy planety, ale mocenske zajmy jednotlivych statu byvaleho vychodniho a zapadniho bloku bipolarniho sveta Studene valky, ktera v zadnem pripade nerespektuje mocenske rozlozeni sil v soucasnosti ani drzeni jadernych zbrani, ze ktereho toto prapodivne spolecenstvi vlastne vzniklo. Jaderne zbrane ma nyni na svete podstatne vice zemi, a ty nejsou v RB zastoupeny. Navic je absurdni, aby o svetove nadvlade a silovem reseni situaci, jejich schvalovani ci odmitani rozhodovala pouha petka z vice jak 220 statu nasi planety. Bud bude mit OSN svuj vlastni mocensky aparat, nebo nema jako instituce prazadny vyznam. Soucasne krize v Darfuru a dalsich oblastech to jen dokazuji.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284850Verze : 0
MOD
Tisíce ľudí vo štvrtok vyšli do ulíc sýrskej metropoly, aby vyjadrili protest proti nedeľňajšej americkej agresii voči dedine v blízkosti sýrsko-irackej hranice.
www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284866Verze : 0
Že vám vstupuji do diskuze, Taiwan není de-iure mezinárodně uznáván a to dokonce ani Spojenými státy.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284882Verze : 0
MOD
Už ne - ale do počátku 70. let byl. Pak Američané potřebovali podporu Číny proti Rusku a Tchajwan vyhandlovali. Ostatní státy většinou Západu následovaly, takže Tchajwan přišel o své místo v OSN i Radě bezpečnosti ve prospěch Číny.Dneska Tchajwan uznává jen pár zemí, ovšem nikomu to nebrání v čilém obchodování s ním.
URL : https://www.valka.cz/26-10-2008-Americane-zautocili-na-syrskou-vesnici-aktualizovano-t77270#284885Verze : 0
MOD