Main Menu
User Menu

26.05.2011 - Srbové zatkli Mladiče

Srbská policie ve čtvrtek zatkla muže, jenž je podle úřadů hledaný válečný zločinec generál Ratko Mladić. Uvedla to tamní média. Podle rozhlasové stanice B92 je jméno zatčeného Milorad Komadić. Muž byl zatčen během utajované operace. Policie na muže dostala tip, skončil ve vazbě. Zatčení provedla speciální jednotka tajné srbské policie BIA ve spolupráci s vyšetřovateli válečných zločinů. Identitu zatčeného mají definitivně potvrdit testy DNA. Výsledky budou známy do tří dnů.


Zdroj:
www.novinky.cz
Zdroj: zpravy.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/26-05-2011-Srbove-zatkli-Mladice-t115891#401858Verze : 0
Srbský prezident Boris Tadic potvrdil že na zákaldě občanského upozornění z místa bydliště byl skutečně zatčen generál Ratko Mladič, který se pod jménem Milorad Komadić ukrýval ve vesnici Lazarevo.


Bude vydán mezinárodnímu tribunálu v Haagu


Více zde:
www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/26-05-2011-Srbove-zatkli-Mladice-t115891#401892Verze : 0
Podle srbské televize RTS žil Ratko Mladič v obci Lazarevo (45°23'17.42"N 20°32'26.51"E) asi 80 kilometrů od Bělehradu v domě svého bratrance Branka Mladiče. Rodina prý žila nenápadně ve skromných podmínkách a v obci se třemi tisíci obyvatel si jich nikdo příliš nevšímal. Podle informací rozhlasové stanice B92 se Mladič kromě falešného jména nijak zvlášť neskrýval. Na rozdíl od bosenskosrbského předáka Radovana Karadžiče se nenechal zarůst vousem a nepoužíval ani žádné další maskování.


Podle televize RTS lapila zvláštní jednotka Ratka Mladiče v ulici Vuka Karadžiče okolo půl šesté ráno. Operace byla provedena rychle, sousedé údajně nic neviděli ani neslyšeli, uvedla televize. Při zatčení prý s vyšetřovateli spolupracoval a nekladl žádný odpor. Speciální tým při zatýkání prohledal několik budov a nakonec ho našel v domě se žlutou fasádou v centru Lazareva.


Zdroj:
zpravy.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/26-05-2011-Srbove-zatkli-Mladice-t115891#401907Verze : 0
Právní úvahy aneb co bude dál s Ratko Mladićem


Arrow jinepravo.blogspot.com


mezinárodní zatykač (pdf): www.icty.org
URL : https://www.valka.cz/26-05-2011-Srbove-zatkli-Mladice-t115891#401919Verze : 0
MOD
Akci tří jednotek, které ve čtvrtek v 5:30 ráno dopadly hledaného bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, sledoval srbský prezident Boris Tadić v přímém přenosu. Uvedl to pro agenturu AP jeden z vysokých srbských vládních úředníků. Ten Tadičovo chování srovnal s postupem Baracka Obamy, který také v přímém přenosu sledoval akci komanda Seal, jež 2. května zabilo Usámu bin Ládina.

Rasim Ljajić, který má v srbské vládě na starosti vyhledávání uprchlých a ukrývajících se válečných zločinců, zveřejnil další podrobnosti k dopadení generála: "Mladić měl dvě nabité zbraně, které nepoužil. Spolupracoval a nevzdoroval zatčení. S policisty mluvil klidně."

Po zadržení Mladiče obyvatelé Lazareva demonstrovali proti zásahu.

Zdroj:
www.novinky.cz


Výslech 69letého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče může být odložen kvůli jeho špatné fyzické kondici. Uvedla to to BBC. Ratko Mladić se musí podrobit komplexnímu lékařskému vyšetření, což může celý proces zdržet a mohl by trvat mnohem déle než týden. Uvedl to Mladičův advokát Miloš Sajlić.

Zdroj:
www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/26-05-2011-Srbove-zatkli-Mladice-t115891#402008Verze : 0
Diskuse
Pánové, asi mně ukamenujete, ale byl to jednak schopný generál a jednak člověk, který chránil srbskou menšinu v moři musulmanu. Pro mně to je skvělý bojovník. Dnes je bohužel modní odsuzovat Srby potažmo generála, ale bez toho,že bychom znali zvěrstva musulmanu ptrováděna na Srbech by to byla diskuze o ničem. Doporučují si pročíst i to, co o této problematice píše pan Dr. Radko Doleček a možná,že zde jsou i vojáci, kteří tam v nějaké misi působili. Nejdu proti proudu, jen vyjadřuji svůj názor.


Není to oko za oko, ale Srbové po staletí usazeni v tom prostoru jen bojovali o právo přežít o právo na svoji vlast. Nejsem takový válečný štváč, abych něco tak šíleného obhajoval. Ale jsa křesťan a znajíce bibli říkám i Bible Svatá o tom oku a zubu něco říká.
URL : https://www.valka.cz/26-05-2011-Srbove-zatkli-Mladice-t115891#402010Verze : 0
Oko za oko, zub za zub? Alebo jeden zločin ospravedlňovať druhým? To nie je prístup vojaka....
URL : https://www.valka.cz/26-05-2011-Srbove-zatkli-Mladice-t115891#402013Verze : 0
MOD
Jen pro připomenutí, Mladiče později silně ovlivnila smrt jeho dcery Any. Ta při studiích v Rusku zjistila z nezávislých zdrojů, čím se její milovaný tatík zabývá - a zastřelila se jeho pistolí. *1971 +1994.
URL : https://www.valka.cz/26-05-2011-Srbove-zatkli-Mladice-t115891#402015Verze : 0

Citace - Altmann :

Pánové, asi mně ukamenujete, ale byl to jednak schopný generál a jednak člověk, který chránil srbskou menšinu v moři musulmanu. Pro mně to je skvělý bojovník. Dnes je bohužel modní odsuzovat Srby potažmo generála, ale bez toho,že bychom znali zvěrstva musulmanu ptrováděna na Srbech by to byla diskuze o ničem. Doporučují si pročíst i to, co o této problematice píše pan Dr. Radko Doleček a možná,že zde jsou i vojáci, kteří tam v nějaké misi působili. Nejdu proti proudu, jen vyjadřuji svůj názor.


Není to oko za oko, ale Srbové po staletí usazeni v tom prostoru jen bojovali o právo přežít o právo na svoji vlast. Nejsem takový válečný štváč, abych něco tak šíleného obhajoval. Ale jsa křesťan a znajíce bibli říkám i Bible Svatá o tom oku a zubu něco říká.Pri všetkej úcte pán Altman, nikto vás nejde kameňovať (teda aspoň ja nie), ale nie zo všetkým by som súhlasil.
Jednak: podľa čoho, alebo v porovnaní s kým je R.Mladič schopný generál (vzhľadom na špecifiká občianskej vojny v byv. juhoslávií).


Druhak: ochrana srbskej menšiny nie je problém, problém môže byť napríklad spôsob ako je tá ochrana vykonávaná - akými prostriedkami.


Tretjak: Ano je to také klišé odsudzovať za všetko srbov, ale rovnako módna je aj idealizácia srbov (resp. chorvatov, bosniakov, američanov atď...) Preto by sa od človeka, ktorý sa takto venuje histórií očakával kritický prístup k jednotlivým účastníkom týchto historických udalostí, než ich idealizícia.
Pretože: toto vám bude zdôrazňovať každý, nikto predsa nechce byť za vraha, ktorý vraždil ženy a deti. Každý chce predsa svojim vnúčatám rozprávať príbehy ako hrdinsky bránil vlasť.


Štvrtak: Možno by sme sa bez R.Mladiča naozaj bavili o zverstvách bosňakov proti srbom, ale to už je potom diskusia len o tom kto je väčší vrah. Keďže v rokoch vojny si jednotlivé etniká navzájom narobili nesmierne veľa krutostí.


K tomu čo oficiálne o týchto udalostiach hovoria Srbi, Chorvati, Bosniaci alebo aj Američania - len tolko: treba byť skeptický, všetky zmienené strany sú účastníci konfliktu a nie nejakí náhodní pozorovatelia.
URL : https://www.valka.cz/26-05-2011-Srbove-zatkli-Mladice-t115891#402036Verze : 0