Main Menu
User Menu

252. pěší divize [1939-1945]

252nd Infantry Division

252. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
252. pěší divize
Originální název:
Original Name:
252. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
26.08.1939-02.09.1939 Vojenský okruh VIII
02.09.1939-26.10.1939 Skupina armád Jih
26.10.1939-02.11.1939 Skupina armád A
02.11.1939-31.05.1940 XII. armádní sbor
01.06.1940-DD.07.1940 XXIV. armádní sbor
DD.07.1940-DD.04.1941 XXXXIV. armádní sbor
DD.05.1941-04.06.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
04.06.1941-10.07.1941 XXXXIII. armádní sbor
10.07.1941-DD.10.1941 Skupina armád Střed
DD.10.1941-DD.11.1941 XXXXVI. armádní sbor (motorizovaný)
DD.11.1941-DD.12.1941 Tanková skupina 4
DD.01.1942-10.10.1943 IX. armádní sbor
10.10.1943-04.11.1943 XXXIX. tankový sbor
04.11.1943-DD.10.1944 IX. armádní sbor
DD.10.1944-DD.01.1945 XX. armádní sbor
DD.01.1945-DD.02.1945 XXVII. armádní sbor
DD.02.1945-08.05.1945 XXIII. armádní sbor
Dislokace:
Deployed:
26.08.1939-DD.MM.RRRR Vratislav, ? /

Velitel:
Commander:
26.08.1939-05.02.1942 Boehm-Bezing, Diether von (Generalleutnant)
05.02.1942-01.01.1943 Schäfer, Hans (Generalmajor)
01.01.1943-09.10.1944 Melzer, Walter (Generalleutnant)
09.10.1944-24.03.1945 Drekmann, Paul (Generalleutnant)
24.03.1945-08.05.1945 Unold, Georg von (Oberst)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
26.08.1939-01.11.1940 Hoeffner, Hans (Major)
01.11.1940-18.07.1941 Schönefeldt, Eberhard von (Major)
18.07.1941-DD.08.1942 Kemmerich, Maximilian (Major)
10.09.1943-DD.08.1943 Körner, Karl (Oberst)
10.09.1943-15.05.1944 Zimmermann, Herbert (Oberstleutnant)
15.05.1944-01.01.1945 Binder, Hugo (Oberstleutnant)
01.01.1945-DD.04.1945 Binder, Georg (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
26.08.1939-08.05.1945 Dělostřelecký pluk 252

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Georg Tessin: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
Samuel W. Mitcham: German Order of Battle: 1st-290th Infantry divisions in World War II
en.wikipedia.org
www.axishistory.com
www.lexikon-der-wehrmacht.de
www.tracesofwar.com

URL : https://www.valka.cz/252-pesi-divize-1939-1945-t11200#671676Verze : 1
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 252. Infanterie Division:


Hans Bujak 8/27/1944
Heinrich Dorn 11/16/1944
Paul Drekmann 3/28/1945
Fridolin Ebner 10/28/1944
Eugen Flad 7/20/1944
Arnulf Garn 9/2/1944
Herbert Goebel 3/19/1941
Heinz Graebsch 7/20/1944
Freimut Husenett 10/28/1944
Friedrich Karst 8/28/1942
Gerd Ketelhodt 7/13/1940
Franz Mosler 5/9/1942
Friedrich Müller 8/27/1943
Arno Paege 7/27/1944
Eugen-Felix Schwalbe 7/13/1940
Karl Streit 8/26/1943
Walter Thom 10/23/1944
Ernst Vielhauer 5/21/1943
Günther Viezenz 1/7/1944
Paul Weiss 9/16/1943
Josef Welzel 7/19/1940
Carl Ziran 11/29/1944
URL : https://www.valka.cz/252-pesi-divize-1939-1945-t11200#35441Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


9. 1939
záloha

Süd
Poľsko









12. 1939 - 1. 1940
XII
1. Armee
C
Sársko









5.-6. 1940
XXIV
1. Armee
C
Sársko


7.-8. 1940
XXXXIV
18. Armee

Poľsko


9. 1940 - 4. 1941
XXXXIV
4. Armee
B
Poľsko


5. 1941
XXXV
4. Armee
B
Poľsko


6. 1941
XXXXIII
4. Armee
Mitte
Poľsko


7. 1941
XIII
4. Armee
Mitte
Białystok (Poľsko)


8.-9. 1941
záloha

Mitte
Rusko


10. 1941
XXXXVI
4. Panzergruppe
Mitte
Vjaz'ma
(Smolenskaja oblasť, Rusko)


11. 1941
záloha
4. Panzergruppe
Mitte
Moskva


12. 1941
IX
4. Panzergruppe
Mitte
Moskva


1.-4. 1942
IX
4. Pz. Armee
Mitte
Gagarin (Rusko)


5. 1942 -
1. 1943
IX
3. Pz. Armee
Mitte
Gagarin


2.-10. 1943
IX
4. Armee
Mitte
Eľnja (Smolenskaja oblasť, Rusko)


11. 1943
záloha
3. Pz. Armee
Mitte
Orša (Bielorusko)


12. 1943 - 6. 1944
IX
3. Pz. Armee
Mitte
Neveľ (Rusko)


7.-9. 1944
IX
3. Pz. Armee
Mitte
Litva


10.-12. 1944
XX
2. Armee
Mitte
rieka Narew


1. 1945
XXVII
2. Armee
Mitte
rieka Narew


2.-3. 1945
XXIII
2. Armee
Weichsel
Západné Prusko


4. 1945
XXIII

Ostpreußen
Západné Prusko
URL : https://www.valka.cz/252-pesi-divize-1939-1945-t11200#146955Verze : 0
MOD