Prusko-rakouská válka

Autor : 🕔20.01.2001 📕11.769
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

VI. Válka na vedlejších frontách

Boje uvnitř německého spolku:

Poté, co Prusko porušilo pravidla Německého spolku tím, že obsadilo Holštýnsko, musely státy spolku narušitele potrestat. Problém byl ovšem v tom, že pruská armáda byla příliš silná. Přesto některé státy pozvedly zbraně. Saské jednotky nakonec nebránily své území, ale připojily se k rakouským v Čechách. Pruská Labská armáda tak neměla mnoho práce. 16. června pronikla do Saska a během tří dnů jej obsadila. Pak odtáhla do Čech a další ofenzivní úkoly převzala Mohanská armáda. Armády spolku byly sice početně silnější, zmohly se však pouze na obranu svých území. Přestože jižní státy postavily několik divizí, vůbec do dění na severu nezasáhly. Tak muselo hlavní tíhu bojů nést Hannoversko. Ve spolupráci s Hesenskem však vydrželo necelý měsíc. 16. července 1866 pak pruská Mohanská armáda vítězně vstoupila do Frankfurtu nad Mohanem.

Boje v severní Itálii:

Protože si byli Prusové vědomi, že italská armáda nebude schopna prorazit rakouskou linii onoho pevnostního čtyřúhelníku, radil Moltke Italům, aby linii obešli a zaútočili na Benátsko. Poté měli podle Moltkeho plánu projít až do Uher. Zde pak bylo Prusko připraveno vyvolat protihabsburské povstání a případně ho i finančně podpořit. Italové si ovšem nenechali poradit a rozhodli se zaútočit jako v roce 1859, tedy přímo proti pevnostem. K rozhodující bitvě došlo dne 24.6.1866, přesně sedm let po vítězství u Solferina. Obě vojska se střetla v bitvě u Custozzy. Italové utrpěli drtivou porážku. Je zajímavé, že se tak stalo na stejném místě, kde porazil roku 1848 maršál Radecký sardinského krále. Tato bitva neznamenala konečnou porážku Italů, neboť se vedly další boje v Benátsku, které skončily až po podepsání příměří v Mikulově. Tato bitva ovšem znamenala konec italských snů o porážce Rakouska. Další boje již neměly z vojenského hlediska význam.

Boje na moři:

Kromě pevniny se ovšem bojovalo i na moři. Rakouské loďstvo vyplulo z Puly, aby se střetlo s italským. K námořní bitvě došlo 20. července 1866 u Vissu. Střetlo se zde 23 lodí kontraadmirála Tegetthoffa s 25 loděmi admirála Persana. Zvítězili Rakušané a definitivně tím rozhodli o výsledku války v severní Itálii.

Lze tedy konstatovat, že oba hlavní rivalové Rakousko a Prusko na vedlejších bojištích nezaváhali. Rozhodující střet se měl odehrát přímo mezi nimi. Ještě před válkou řekl Moltke Bismarckovi: „O co Friedrich Veliký bojoval ve slezských válkách sedm let, to my musíme zvládnout za sedm týdnů.“ To se také nakonec podařilo.

Autor : 🕔20.01.2001 📕11.769

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago