Main Menu
User Menu

22. horská pěší divize [1925-1939]

22 Dywizja Piechoty Górskiej

     
Název:
Name:
22. horská pěší divize
Originální název:
Original Name:
22 Dywizja Piechoty Górskiej
Datum vzniku:
Raised/Formed:
14.04.1925
Předchůdce:
Predecessor:
22. pěší divize [1925-1925]
Datum zániku:
Disbanded:
27.08.1939
Nástupce:
Successor:
22. horská pěší divize [1939-1939]
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
14.04.1925-27.08.1939 Sborová oblast X [1921-1939]
Dislokace:
Deployed:
14.04.1925-27.08.1939 Přemysl

Velitel:
Commander:
14.04.1925-17.03.1927 Truskolaski, Gustaw (generał brygady)
17.03.1927-12.10.1934 Wieroński, Stanisław (pułkownik dyplomowany/generał brygady (od DD.MM.1928))
12.10.1934-24.03.1939 Boruta-Spiechowicz, Mieczysław (pułkownik dyplomowany/generał brygady (od DD.MM.1936))
24.03.1939-27.08.1939 v zastoupení Grot, Leon (pułkownik piechoty)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
14.04.1925-DD.MM.RRRR ?
DD.MM.RRRR-27.08.1939 Wójcik, Feliks Tadeusz
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

14.04.1925-27.08.1939 2. pluk podhalanských střelců [1920-1939]
14.04.1925-27.08.1939 5. pluk podhalanských střelců [1920-1939]
14.04.1925-27.08.1939 6. pluk podhalanských střelců [1920-1939]
14.04.1925-31.03.1931 22. polní dělostřelecký pluk [1921-1931]
31.03.1931-27.08.1939 22. lehký dělostřelecký pluk [1931-1939]
DD.MM.193R-27.08.1939 telegrafní rota 22. horské pěší divize [193R-1939]
Čestný název:
Honorary Name:

Vyznamenání:
Decorations:
-
-Poznámka:
Note:

-
Zdroje:
Sources:

https://www.dws-xip.pl/wojna/bio/bio7.html
wapedia.mobi
Jagiełło, Zdzisław: Piechota Wojska Polskiego 1918-1939, Bellona, Warszawa 2007
Moś, Wojciech: Strzelcy Podhalańscy 1918-1939, Krajowa Agencja Wydawnicza w Krakowie, Kraków 1989
Motyka, Władysław: Za nasom ślebode za Ojcyzne miłom. Tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim, Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka 2008
URL : https://www.valka.cz/22-horska-pesi-divize-1925-1939-t109806#387795Verze : 0
MOD

Personální obsazení velitelských funkcí ke 23.03.1939
Personal Constitution Commanding Officers 23.03.1939
Originální název: Český název: Anglický název: Příjmení, jméno, (hodnost, akademický titul)
Original Title: Czech Title: English Title: Last and First Name, (Military Rank, Degree)
dowódca dywizji velitel divize Division Commander Boruta-Spiechowicz, Ludwik Mieczysław (generał brygady)
dowódca piechoty dywizyjnej velitel divizní pěchoty Commander of Divisional Infantry Grot, Leon (pułkownik)
szef sztabu náčelník štábu Chief of Staff Wójcik, Feliks Tadeusz (podpułkownik dyplomowany)
I oficer sztabu 1. důstojník štábu 1st Staff Officer Bielecki, Jan II (kapitan dyplomowany)
II oficer sztabu 2. důstojník štábu 2nd Staff Officer Zawarczyński, Roman Marian (kapitan)
komendant rejonu Przysposobienia Wojskowego Konnego náčelník oblasti jezdecké branné výchovy Chief of Cavallery National Defence Education Region Jakóbiak, Czesław Julian Franciszek (major kawalerii)
dowódca łączności velitel telegrafního vojska Chief Signal Officer Dworzański, Antoni (kapitan)
oficer taborowy vozatajský důstojník Lipowicz, Zygmunt (kapitan)
oficer intendentury intendanční důstojník Commissary Officer Stankiewicz, Mieczysław Leopold (kapitan)
dowódca 2 Pułku Strzelców Podhalańskich velitel 2. pluku podhalanských střelců Commander of 2nd Podhalans Rifle Regiment Szlaszewski, Stefan Julian (podpułkownik dyplomowany)
dowódca 5 Pułku Strzelców Podhalańskich velitel 5. pluku podhalanských střelců Commander of 5th Podhalans Rifle Regiment Żółkiewski, Antoni (podpułkownik)
dowódca 6 Pułku Strzelców Podhalańskich velitel 6. pluku podhalanských střelců Commander of 6th Podhalans Rifle Regiment Dobrzański, Mieczysław Karol (podpułkownik dyplomowany)
dowódca 22 Pułku Artylerii Lekkiej velitel 22. lehkého dělostřeleckého pluku Commander of 22nd Light Artillery Regiment Ważyński, Konstanty Kazimierz (pułkownik dyplomowany)
dowódca kompanii łączności 22 Dywizji Piechoty velitel telegrafní roty 22. pěší divize Commander of Telegraphic Company of 22nd Infantry Division Hawryluk, Mieczysław Bolesław (kapitan)

Zdroje:
Rybka, Ryszard, Stepan, Kamil: Rocznik Oficerski 1939, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Kraków 2006
URL : https://www.valka.cz/22-horska-pesi-divize-1925-1939-t109806#393288Verze : 0
MOD