Main Menu
User Menu

21.02.2008 - Nové indície vedúce k objaveniu Jantárovej komnaty

Jantárovú komnatu vraj našli v Sasku!
Stratený umelecký skvost, ktorý z Ruska ukradli nacisti, možno našli vďaka zápiskom letca Luftwaffe.
Ôsmy div sveta, ako obdivne volali Jantárovú komnatu, vraj minulý víkend našli v dedinke Deutsch­neudorf na saskej strane Krušných hôr len pár kilometrov od českých hraníc.


Viac na :
zaujimavosti.sme.sk
https://www.helmutgaensel.com/ajantar.htm
https://www.rense.com/general37/berlin.htm
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#244650Verze : 0
Osobně jsem dost skeptický. Hlášek o tom, že "právě teď a právě já" už tady bylo. Navíc si média občas pletou, jestli jde o českou či německou vísku (což může být i blbostí novinářskou Smile ). Ale i kdyby to byla pravda, mám dojem, že stav dotyčné památky by po tolika letech asi nebyl nejlepší. Hodnotu by už měla spíše jako archeologický artefakt než coby umělecké dílo. Otázka vlastnických vztahů je též zajímavá. Komu Komnata vlastně patří?. Nálezci? Tomu těžko, maximálně tak má právo na nálezné. I když nemusí jít o nezajímavou částku. Státu, na jehož území došlo k nálezu? Sporné, vlastně by se tím uzákonila předchozí krádež. Státu, jehož byla původně vlastnictvím? Ten sice již neexistuje, ale má právního nástupce. A nebo každému dáme trochu? Navíc Němci spoluzaplatili, v Rusku reknstruovali a na místo usadili repliku. Takže další otázka takřka nerudovská - Kam s ní?.
Ale spíše si myslím, že zase jako již mnohokráte bublina splaskne a senzace tiše vyšumí do ztracena...
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#244663Verze : 0
Obávám se že Aubis je pravdě blíž než novináři Smile
Menší části se pokud vím našli (byly identifikovány) a není jisté kdy se jich dotyční zmocnili, jestli při obsazení Carského sela, nebo až v Königsbergu kde byla uložena (a kde její stopa končí). Pokud vím rusové ji dost usilovně hledali už za války a bez většího úspěchu (oficiální zprávy byly asi 3 a nejpravděpodobnější mluvila o tom že část zámku kde byla komnata uložena (desky byly strženy dost neodborně a podle zápisů došly nekompletní už do K) shořela při bombardování města, takže by jantar asi shořel s ní, podle jiné (dost vyhýbavé) se zdá že byla sověty "osvobozena" a rozkradena vojsky (tomu moc nevěřím to by se toho objevilo víc) šance že by byla vyvezena je dost malá, protože podle zápisů byla ve městě ještě krátce před jeho obklíčením a řada lodí které odvážely obyvatele byla potopena (včetně Gustloffa což byla největší katastrofa z lodí podle ztrát na životech) představa že se utají něco co je naloženo na tuctu náklaďáků a převáženo přes půl německa je dost nereálná.
Překvapení je samozřejmě možné, ale málo pravděpodobné. Ostatně česká strana má v Hořes svaté kateřiny jasno Smile "komnata je u nás" Smile
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#244695Verze : 0
Ve skutečnosti to není ani v Deutschneudorfu, ani v Hoře, ale o třicet kilometrů víc na západ - hádejte, proč jsme na chalupě zasypávali sklep? Smile
Zprávy zní nadějně, ale po takové době by to muselo být uloženo opravdu kvalitně, aby se z toho vůbec něco zachovalo. Relikviář sv. Maura museli napůl vyrábět znova (tj. všechny dřevěné součásti) a ten byl přitom uložený v relativním suchu, Komnata má být ve staré štole, plné vlhkosti.
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#244699Verze : 0
MOD
Túto problematiku veľmi trefne vystihol na priemyslovke môj učitel dejepisu, keď mu ukradli z pred školy bicykel.
Stál tam smutne s preštiknutým zámkom v ruke a pohladom vyoraného krtka skenoval okolie spod silných dioptrických okuliarov.
"Zmizol ako jantárová komnata........" utrúsil nakoniec.
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#244743Verze : 0

Citace - Aubi :

Ve skutečnosti to není ani v Deutschneudorfu, ani v Hoře, ale o třicet kilometrů víc na západ - hádejte, proč jsme na chalupě zasypávali sklep? Smile
Zprávy zní nadějně, ale po takové době by to muselo být uloženo opravdu kvalitně, aby se z toho vůbec něco zachovalo. Relikviář sv. Maura museli napůl vyrábět znova (tj. všechny dřevěné součásti) a ten byl přitom uložený v relativním suchu, Komnata má být ve staré štole, plné vlhkosti.

Ono pozor stálé vlhé prostředí by to mohlo i zachovat - ono totiž záleží co čemu svědčí - např. v Hallstattu (je to lokalita podle které je dokonce pojmenované obdbobí rané doby železné), kde jsou solné doly již z pravěku se našly kožené či dřevěné výrobky - ale ne kovové. Naopak napřiklad v odpadních jímkách se nachází jejich dřevěná konstrukce (nejsou-li ovšem z kamene ...) konzervované zbytky jídel - např. luštěniny atd. Tedy záleží na jiných věcech, ale to jsou řady faktorů. Pochopitlně třeba umělecká díla typu obraz, psané dokumenty atd. by se nejspíš nedochovaly.
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#245758Verze : 0
Jasně, tam ale hraje roli to, že voda může bránit přístupu kysíku a zamezuje tak rozkladu organických materiálů. Komnata by nejspíš byla na místě, kde je vlhkost A vzduch, čili ideálné rostředí pro plísně a podobné chuťovky. V odpadních jímkách pokud vím pomáhá vysoká hladina dusíkatých sloučenin, ne? Konzervační účinky soli netřeba zmiňovat.
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#245759Verze : 0
MOD
To je pravda. Jenže (pakliže jantarová komnata nebyla na konci války zničena) neví jestli třeba není zatopena. Ono v jakém stavu může být takový poklad (nejen jantarová komnata) se nemá momentálně cenu bavit jelikož nemůžeme tušit v jakém prostředí je - jestli to prostředí je konzervačně dobré nebo naopak špatné.
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#245789Verze : 0
Ty zmiňované organické předměty zachované ve vlhkém prostředí jsou spíše vyjímkou, než pravidlem. Konkrétně v Hallstattu´nebyla konzervantem voda, ale sůl, V odpadních jímkách jde o nálezy ojedinělé, tedy nezachovalo se vše, ale jednotlivé kusy (časté jsou kožené boty) které byly zachovány obvykle působením nějakého vlivu blízkého okolí (například mince, nebo už zmíněných dusíkatých látek), většina organiky ovšem zmizela, nelze tedy očekávat že se něco zachová, jen proto že jde o věc vzácnou (spíš naopak, platí statistika a tedy běžné věci, kterých je hodně mají větší šanci). Dalším problémem je že záleží na druhu materiálu, dobře se uchovává třeba dubové dřevo, naopak některé druhy (topol) se neuchovávají téměř nikdy. Důležitější než voda, je obvykle to že předmět je brzy po odhození utopen v bahně které zabrání přístupu vzduchu (třeba nálezy z Mikulčic se zachovaly právě díky uložení v bahně, podobně i řada lodí (třeba známá Mary Rose). To zachování je ale dost podmínečné, v reálu je obvykle dřevo značně poškozeno, a jde vlastně jen o obaly buněk, takže je nutno je velmi složitě konzervovat a ani tak není výsledek jistý (pokud vím konzervace lodi Vasa trvala několik desítek let) U jantarové komnaty je spíš otázkou zda to že by se zachoval vlastní jantar (nejspíš jako hromada kousků) je až taková výhra. Jde spíš o kuriozitu než o opravdu umělecké dílo (přezdobené a navíc přemístěné do jiného uložení, čímž už krátce po dokončení pokud vím utrpělo, protože rozměry místností nebyly zcela stejné a část panelů se upravovala už při instalaci v rusku). Pro rusy to má samozřejmě "citový význam" . Pro ostatní je to spíš historická kuriozita.
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#245815Verze : 0
Navíc podle posledních zpráv je tam jenom pár tun zlata, žádný jantar...
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#245817Verze : 0
MOD
No zlatu asi vlhko moc nevadí Smile , jen si tak matně vzpomínám na nálezy (těsně poválečné) různých uměleckých děl ukrytých v dolech a i tam se (po několika měsících) mluvilo o poškození a nutnosti restaurace (původním důvodem dokonce ani nebylo ukrytí "na lepší časy" ale obavy z bombardování.
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#245819Verze : 0

Citace - bitaxe :

No zlatu asi vlhko moc nevadí Smile , jen si tak matně vzpomínám na nálezy (těsně poválečné) různých uměleckých děl ukrytých v dolech a i tam se (po několika měsících) mluvilo o poškození a nutnosti restaurace (původním důvodem dokonce ani nebylo ukrytí "na lepší časy" ale obavy z bombardování.No to ukrytí se třeba týkalo i mnoha významných památek u nás (i archeologických) - tak např. byly převezeny některé nálezy z dnešního MZM na jeden zámek (Mikulov ?)- nicméně ten v důsledků vojenkských operací vyhořel - a tak jsme např. přišli o čelist neandrtalského dítěte nalezené Dr. Wanklem v Šipce. A můžeme být rádi že jeho vnuk známý K. Absolon měl zřejmě u sebe po celou dobu války skrytou Věstonickou venuši. Ono třeba neslavně dopadlo nejstarší muzeum u nás - opavské nyní SZM - během dobývání vyhořelo. Ono obecně hodně uměleckých, historických, archeologických a jiných movitých i nemovitých památek bylo za války ztraceno ale ne vždy můžeme z jistotou říci že se tak stalo nebo nestalo a tím pádem je možné hledat jantarovou komnatu která mohla někde zhořet stejně jako tak může být někde ukrytá, pochopitelně pro novináře je to skvělá studna ze které se dá neustále čerpat jakmile někdo prohlásí - už brzy budu mít ...
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#245879Verze : 0
Právě že "jantarová komnata" je spíš novinářsky zajímavá, z hlediska historického by bylo mnoho jiných věcí mnohem zajímavějších (třeba i ta neandertalská čelist ze Šipky). Jantarová komnata je symbol který si rusové vytvořili (celkem právem) protože to byla věc známá a veliká, navíc s historií, a symbolizovala drancování němců v SSSR (opačné se to myslím moc neřešilo, byť rusové vydrancovali asi ještě víc). Pokud vím existovalo (už koncem války) několik komisíkteré po ní pátraly, podle šetření těch prvních se dokonce zdá, že nakonec nebyla zničena němci, ale spíše rabující rudou armádou. Další komise už měly méně svědků a podle nich zřejmě shořela na hradě v Königsbergu. Minimálně je pravděpodobné že by byla na lodi V. Gustloff (podle svědků byla ve městě i po jejím odplutí) ale tyhle závěry se u různých komisí (pracovali ve stejné době a byly řízeny různými úřady) liší a někdy i navzájem popírají. Nicméně se zdá že je jen malá šance že by podstatná část byla vyvezena z města a mohla by být ukryta někde v horách. Osobně moc nevěřím ani na to zlato o kterém se mluví, ono prokazovat drahé kovy v oblasti kde se těží je poněkud ošidné.
URL : https://www.valka.cz/21-02-2008-Nove-indicie-veduce-k-objaveniu-Jantarovej-komnaty-t69478#245881Verze : 0