Main Menu
User Menu

2006 Etiopie/Somálsko

Etiopská vojska obsazují Somálsko

Diskuse
ve vší pozornosti kterou na sebe přitahují akce Izraele v Libanonu mi skoro unikla další rozbíhající se akce - tentokráte ve Východní Africe. Zdá se že vzniká další, mediálně opomíjené, ohnisko boje s radikálními islamisty.


Etiopská vojska bojují v Somálsku


V reakci na postup somálských islamistů směrem k východním hranicím se etiopská vláda rozhodla vtrhnout na území Somálska.
Etiopští vojáci byli v Somálsku nasazeni, aby podpořili vládu, která je mezinárodně uznávaná, ale fakticky nemá moc.
Etiopie se obává vzniku tvrdého islámského režimu ve svém sousedství a možných snah islamistů vytvořit "Velké Somálsko".
Etiopie provedla invazi do neklidného Somálska již v 90. letech, aby pomohla potlačit pokusy islamistů o nastolení vlády.
Zatím jsou nasazeny síly zhruba 5 tisíc mužů.
Obsazení jednoho města na jihozápadě hlásí zdroje BBC.
Americká invaze před pěti lety v Afghánistánu odstavila od moci fanatický Taliban. Jeho "žáci" se však úspěšně derou k moci v Somálsku.
Svaz islámských soudů po tříměsíčních bojích se znepřátelenými milicemi ovládl metropoli Mogadišo a vydal se dobývat sever země. O víkendu severně od Mogadiša znovu zuřily těžké boje.
Někteří členové tohoto spojenectví měli v minulosti kontakty s Al-Káidou, takže není vyloučeno, že síť Usámy bin Ládina získává v metropoli na pobřeží Indického oceánu nové bezpečné působiště.
Vzestup somálských islamistů a afghánského Talibanu má hodně společného. Taliban také dobýval po částech zemi, vyčerpanou dlouholetou občanskou válkou, a sliboval obnovení pořádku.
Porazil téměř všechny ozbrojené frakce v zemi a zavedl extrémně tvrdé islámské zákonodárství.
Cesta Svazu islámských soudů je zatím téměř shodná. Otázka je, zda se stejně jako Taliban spojí později s Al-Káidou. Vedení soudů odmítá obvinění, že sympatizuje s teroristy, a tvrdí, že jde o propagandu jejich odpůrců.
Washington je stále přesvědčen, že řada teroristů a "operativců" Al-Káidy se v Somálsku ukrývá. Je jednoduché tam proniknout i odjet, protože dlouhé pobřeží téměř nikdo nehlídá a žádná policie v zemi neexistuje.
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#169548Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#169548Version : 0
MOD
Tak to je top novinka. Nevie niekto o akciach letectva? Etiópia má vraj Su-27 a toto je šanca porovnať výsledky ich práce s prácou Izraelcov v Libanone.
PS: Ak tam je Al-Kaida tak sa zapoja aj USA minimálne z lietadlovou lodou.
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#169837Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#169837Version : 0
Schlange:Ten úvodní příspěvek jsi odněkud převzal jen za drobných úprav, nebo je to tvoje dílo?


Jinak:Ne že bych fandil islamistům, ale jsou jediná síla, která je patrně v současné době schopná sjednotit zemi (když nepočítám USA, které už si jednou vyzkoušely, že to v Somálsku hrubou silou nepůjde). A co se týče termínu islamisté, je možná v tomto případě oprávněný, ale možná je to také jen snaha Etiopie využít současných událostí pro nenápadné potlačení vlastních muslimských regionů (vojska jimi musí procházet). No, nebudu spekulovat, však se uvidí.


Ad al-Kajdá v Somálsku-nevím nakolik tam zasahuje do politiky, ale členové jsou určitě přítomni.
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#169951Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#169951Version : 0
pokud vim tak zrovna minuly tyden byl vypraven prvni mezinarodni let z Mogadisa do Saudske Arabie na dukaz toho, ze "vlada" ma v zemi situaci pod kontrolou a je schopna zajistit bezpecnost mezinarodni prepravy ! toto je tedy velmi zajimave a pokud se tento konflikt rozroste, navrhuji jeho den po dni zpracovani analogicky Kapove/Robotove snaze o mapovani Izraelsko-libanonskeho konfliktu
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#169969Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#169969Version : 0
MOD
Niečo som začal - tu
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#170023Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#170023Version : 0
MOD
No vyzerá to tam dosť zle. Myslím že ak začne nejaký konflikt tak možno prerastie aj do väčšiej vojny
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#170938Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#170938Version : 0
Situácia v Somálsku je dosť neprehľadná. Len v Somálsku sa na konflikte podieľajú min. 4 strany - dočasná, medzinárodne uznaná vláda, islamské milície Konzervatívnej rady islamských súdov, ovládajúce väčšinu krajiny, vláda Somalilanduovládajúca sever krajiny a medzi tým zopár miestnych vodcov podporujúcich raz jednu, raz druhú stranu. Medzinárodné vmiešavanie Etiópie (vedúcu boj proti somálskym povstalcom z Ogaden Liberaton Front vo svojej provincii Ogaden) a Eritrei (ktorá naopak týchto povstalcov podporuje) len situáciu ešte viac zneprehľadňuje. Čo sa týka prerastenia do väčšej vojny - z nášho pohľadu to vyzerá ako malý bezvýznamný konflikt, ale v skutočnosti ide o konflikt dosť veľkých rozmerov, len z pohľadu európskych a amerických médií nie je dostatočne zaujímavý...... Zaujímavým by bol len v prípade, keby sa v krajine objavili veľké ložiská ropy (o čo sa teraz snažia v Somalilande). Tento konflikt je úzko spojený aj so situáciou v Sudáne, aspoň čo sa týka spolupráce Somálskych a Sudánskych islamských milícií.
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#170949Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#170949Version : 0
MOD
Takže to znamená že Somálske islamské milície majú plnú podporu islamnských štátov v afrike a na blízkom východe?
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#170951Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#170951Version : 0
Dam tu zopár vecí, ktoré momentálne neviem použiť v článku Etiópsko-Somálsky konflikt :


18.07.2006 - protiĺietadlová jednotka z Ogaden National Liberation Front (ONLF) zostrelila vrtuľník Mi-17 Etiópskych vzdušných síl blízko Gaba Gabo, dedinky 70 km severovýchodne od mesta Qabri Dahar. Pilotovi Captain Girma Teka, veteránovi Etiópskych vzdušnych síl sa so strojom podarilo núdzovo pristáť. Na palube malo byť aj 8 vysokých predstaviteľov etiópskeho ministerstva obrany. Podľa povstalcov všetkých 26 pasažierov - dôstojníkov etiópskeho ministerstva obrany zahynulo a boli pochovaní v Debre Zeit. Etiópska strana o obetiach nehovorí.


Stránka venujúca sa povstalcom v Ogadene je tu: https://www.ogaden.com/


09.08.2006: Brig. General Kemal Gelchi (podľa iných zdrojov Kemal Geltu) a ďalší vysokí velitelia Ethiopian Army dorazili do Eritrei. V tejto skupine dezertovalo z Etiópskej armády okolo 100 vojakov (spolu so svojim veliteľom Colonel Abebe) a ďalší vysokí dôstojníci. Pri prestrelke na Etiópsko-Eritrejských hraniciach zahynuli dvaja vojaci. Nejde o prvý prípad dezercie z armády Etiópskeho diktátora. V pohraničných oblastiach Etiópie pri Eritrejských a Somálskych hraniciach je niekoľko bojujúcich skupín tvorených bývalými prislušníkmi vládnych vojsk. Podľa vyhlásenia generála sa skupina dezertérov má pripojiť k Oromo Liberation Front (OLF) - povstaleckej skupine so základňami na Eritrejskej strane Etiópsko-Eritrejskej hranice.


Generál Kemal Geltu:
2006 Etiopie/Somálsko - Generál na čele svojich jednotiek pri úteku do Eritrei

Generál na čele svojich jednotiek pri úteku do Eritrei
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#170952Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#170952Version : 0
MOD
Anorektik: Etiópia a Somálska dočasná vláda obviňujú z podpory Islamistov Líbiu, Egypt, Irán a Eritreu.....
URL CZ: https://www.valka.cz/2006-Etiopie-Somalsko-t42977#170954Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Etiopska-vojska-obsazuji-Somalsko-t42977#170954Version : 0
MOD