[20.10.2015-29.11.2015] - Poděbrady - Výstava válečné fotografie Jendy Rajmana, Polabské muzeum Poděbrady

Vážení přátelé ve zbrani,

po úspěšné prezentaci vál. fotografií Rožďalovického rodáka Jana Rajmana z Nymburského c. k. soudního okresu v průběhu výstav v jeho rodišti a na Pražském hradě, se výstava v současné době opakuje v Polabském muzeu v Poděbradech. Ve dvou výstavních místnostech je k vidění originální soubor momentek ze Sočské a Piavské fronty v rámci haličské polní nemocnice č. 3./15, ve které sloužili bratři Rajmanové. Délesloužící šikovatel Josef a cvilní úředník Jan. Organizační záležitosti k výstavě viz příloha. Přeji pěkný zážitek.

Pozn. Zajímavostí jsou fotky v rámci XV. Armee Korpusu a jejího velitele, oslavy a soutěže v Soldatenheimu, pochod R-U armády po Kobaridu do nitra Benátské nížiny, snímky trénu, bordelu v příkopech a dalších detailů polního špitálu a jeho obsluhy. Pro příslušníky tradičních IR18, IR98 a pro další samostatné prapory bojující na Tolminském předmostí (např. IR35) byla tato polní nemocnice umístěná v Baška dolině v obcích Klavže, Kněži a Podmelci při žel. trati a byla pro ně spádová. Na v současné době zachovaných dvou (Klavže I., II) ze tří vál. hřbitovů (původní ozn. č. 9, 10 a11) jsou pohřbeni jejich příslušníci zde zemřelí. Byl zde i ital. zajatecký tábor v Kněži a sborové velitelství včetně týlového zabezpečení.

S úctou zdraví
E.F. Fldw. Vladimír Mucha
StabAbt./IR98
URL : https://www.valka.cz/20-10-2015-29-11-2015-Podebrady-Vystava-valecne-fotografie-Jendy-Rajmana-Polabske-muzeum-Podebrady-t185494#541513Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!