2. tanková armáda [1941-1945]

2nd Tank Army

2. Panzerarmee

     
Název:
Name:
2. tanková armáda
Originální název:
Original Name:
2. Panzerarmee
Datum vzniku:
Raised/Formed:
05.10.1941
Předchůdce:
Predecessor:
Tanková skupina 2
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
05.10.1941-26.08.1943 Skupina armád Střed
26.08.1943-05.01.1945 Skupina armád F
05.01.1945-02.05.1945 Skupina armád Jih
02.05.1945-08.05.1945 Skupina armád E
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
05.10.1941-26.12.1941 Guderian, Heinz (Generaloberst)
26.12.1941-11.04.1943 Schmidt, Rudolf (Generaloberst)
11.04.1943-15.07.1943 Clößner, Erich Heinrich Philipp (General der Infanterie)
15.07.1943-15.08.1943 Model, Walter (Generalfeldmarschall)
15.08.1943-24.06.1944 Rendulic, Lothar (Generaloberst)
24.06.1944-18.07.1944 Böhme, Franz (General der Infanterie)
18.07.1944-08.05.1945 Angelis, Maximilian de (General der Artilerie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
05.10.1941-25.05.1942 Liebenstein, Kurt von (Oberstleutnant)
25.05.1942-11.04.1943 Kurowski, Eberhard von (Generalmajor)
11.04.1943-01.08.1943 Winter, August (Oberst)
01.08.1943-20.07.1944 Grolmann, Helmuth von (Generalmajor)
28.07.1944-10.08.1944 Laegeler, Hellmuth (Oberst)
10.08.1944-07.12.1944 Bürcker, Ulrich (Oberst)
07.12.1944-08.05.1945 Nostitz, Eberhard von (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.05.1941-DD.07.1941 17. tanková divize
28.09.1941-25.10.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
29.09.1941-25.10.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIV
05.10.1941-DD.05.1942 Velitelství letectva 2. tankové armády
05.10.1941-DD.05.1942 XXIV. armádní sbor (motorizovaný)
05.10.1941-21.06.1942 XXXXVII. armádní sbor (motorizovaný)
06.10.1941-15.10.1941 25. pěší divize (motorizovaná)
19.10.1941-DD.09.1943 LIII. armádní sbor
19.10.1941-20.10.1941 XXXXIII. armádní sbor
26.10.1941-19.12.1941 XXXXIII. armádní sbor
DD.11.1941-DD.01.1942 56. pěší divize
11.12.1941-DD.01.1942 29. pěší divize (motorizovaná)
01.01.1942-08.05.1945 Vyšší dělostřelecké velitelství 305
15.01.1942-20.01.1942 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
20.01.1942-DD.09.1943 XXXV. armádní sbor
26.02.1942-01.04.1942 Velitelství armádní týlové oblasti 2. tankové armády
DD.05.1942-DD.03.1943 707. pěší divize
21.06.1942-DD.07.1943 XXXXVII. tankový sbor
20.07.1942-09.08.1942 20. tanková divize
DD.07.1942-DD.11.1942 XXXXVI. tankový sbor
DD.08.1942-DD.09.1942 17. tanková divize
DD.08.1942-DD.11.1942 XXXXI. tankový sbor
01.10.1942-03.10.1942 Oddíl útočných děl 197
03.10.1942-15.10.1942 20. tanková divize
DD.11.1942-DD.12.1942 19. tanková divize
04.02.1943-13.08.1943 LV. armádní sbor
08.02.1943-28.03.1943 Scheeleho sbor
16.02.1943-19.02.1943 12. tanková divize
DD.02.1943-24.08.1944 Divize ke zvláštnímu použití 442
14.03.1943-21.03.1943 7. pěší divize
DD.03.1943-DD.04.1943 45. pěší divize
DD.03.1943-DD.04.1943 72. pěší divize
DD.03.1943-DD.07.1943 XXXXVI. tankový sbor
DD.04.1943-DD.07.1943 XX. armádní sbor
DD.04.1943-DD.07.1943 XXXXI. tankový sbor
10.05.1943-07.06.1943 7. pěší divize
11.05.1943-10.06.1943 6. pěší divize
DD.05.1943-DD.06.1943 20. tanková divize
DD.05.1943-DD.07.1943 5. tanková divize
DD.05.1943-DD.06.1943 78. útočná divize
DD.05.1943-DD.07.1943 9. tanková divize
DD.05.1943-DD.07.1943 XXIII. armádní sbor
21.06.1943-11.07.1943 112. pěší divize
DD.06.1943-DD.07.1943 2. tanková divize
DD.06.1943-DD.08.1943 707. pěší divize
09.07.1943-13.07.1943 12. tanková divize
10.08.1943-13.08.1943 112. pěší divize
DD.08.1943-DD.09.1943 20. tanková divize
DD.08.1943-08.05.1945 Velitelství armádní týlové oblasti 582
DD.08.1943-DD.09.1943 XXIII. armádní sbor
DD.08.1943-DD.09.1943 XXXXI. tankový sbor
25.09.1943-05.10.1943 1. kozácká divize
DD.09.1943-DD.09.1943 Harpeho skupina
DD.09.1943-DD.12.1943 III. tankový sbor SS (germánský)
DD.09.1943-20.01.1944 LXIX. záložní sbor
DD.09.1943-DD.01.1945 XV. horský armádní sbor
DD.09.1943-DD.09.1944 XXI. horský armádní sbor
DD.09.1943-03.11.1943 XXXXI. tankový sbor
02.10.1943-01.01.1944 LV. armádní sbor
08.10.1943-02.11.1943 113. pěší divize
DD.10.1943-DD.06.1944 LIII. armádní sbor
DD.10.1943-DD.03.1944 V. horský sbor SS
20.01.1944-DD.01.1945 LXIX. armádní sbor
DD.01.1944-DD.05.1944 1. kozácká divize
DD.03.1944-DD.12.1944 V. dobrovolnický horský sbor SS
DD.10.1944-DD.12.1944 IX. horský sbor Waffen-SS
DD.11.1944-08.05.1945 LXVIII. armádní sbor
DD.11.1944-08.05.1945 XXII. horský armádní sbor
DD.04.1945-08.05.1945 I. jezdecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Panzer-Armeeoberkommando 2
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/2-tankova-armada-1941-1945-t8725#288173Verze : 0
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!