Main Menu
User Menu

18.01.2013 - Lasery proti laserům

Lasers Versus Lasers

Strategy page, 8.ledna 2013


Kanadská firma Cassidian, která je základním výrobcem laserových systémů ochrany vrtulníků a letadel před tepelně naváděnými raketami (AN/AAR-60 MILDS), vyvinula analogický systém pro ochranu plavidel, pozemních transportních prostředků a letounů před raketami s laserovým navedením. Laserový ochranný systém LDS (Laser Defense System) používá počítačový systém k vyhledání útočícího (laserem osvíceného) cíle, vypočítá polohu ozařovacího laseru a potom druhým laserem oslepí zdroj ozáření. Jak je všeobecně známo, tak rakety s laserovým naváděním nejsou schopny bez přesného zaměření zničit cíl.


Stávající verze systému AN/AAR-60 MILDS (Missile Launch Detection System) zabezpečuje podobnou ochranu před přenosnými protiletadlovými raketovými komplexy (např. Stinger nebo Igla). Po zjištění nebezpečí MILDS spustí samostatný systém, který využívá laserové paprsky s cílem upoutat tepelný přijímač samonaváděcí hlavice rakety. Takto se samonaváděcí hlavice zaměří na tepelnou skvrnu vně cíle (ne na motor nebo na trup letadla).


V průběhu posledních deseti let se vede nepřetržitá diskuse o tom, která ochrana vrtulníků je efektivnější - jsou-li to tepelné pasti nebo laserové systémy, jež jsou schopny zmást samonaváděcí hlavice PPLRK. Laserové systémy jsou cca o 40% dražší než systémy využívající tepelné pasti (zhruba 2 mil USD za jeden laserový systém). Nicméně rozdíl v ceně těchto dvou systémů se poměrně rychle snižuje. Systémy s tepelnými pastmi používají prověřené technologie, laserové systémy ochrany jsou ale neustále zdokonalovány a získávají nové bojové zkušenosti, proto v poslední době dochází spíš k orientaci na laserové systémy. Je to také tím, že laserové ochranné systémy překonává útočící raketa mnohem složitěji a navíc pracují stále, stačí když mají
elektrické napájení. Proti tomu je množství tepelných pastí na palubě letounu omezeno a po jejich spotřebování už není systém s tepelnými pastmi ochranu poskytnout.


Zdroj informace:
Strategy page

18.01.2013 - Lasery proti laserům - Vrtulník vybavený systémem AN/AAR-60 MILDS

Vrtulník vybavený systémem AN/AAR-60 MILDS
18.01.2013 - Lasery proti laserům - Princip práce systému AN/AAR-60 MILDS

Princip práce systému AN/AAR-60 MILDS
URL : https://www.valka.cz/18-01-2013-Lasery-proti-laserum-t145087#467096Verze : 0