Hawker Hurricane, ničitelé tanků z 6. perutě RAF

Autor: Pavel Sláma / paulito 🕔︎︎ 👁︎ 3.667

Na jaře 1942 byly Hurricane Mk.IID odeslány na Střední východ k použití v protitankové roli. Těžce vyzbrojené stíhačky měly hrát důležitou roli. Každá nesla pár kanónů 40 mm Vickers Type S a dva kulomety 0.303in Browning v křídlech. Nicméně, s přidáním tropického prachového filtru, umístěného pod přídí, klesla maximální rychlost na pouhých 288 mph, což bylo málo pro bojová jednomístná letadla.

20.4.1942 vedl FltLt Hank Simpson předsunutou skupinu z 6. Squadrony do Shanduru u Suezského průplavu, kde zahájila pět týdnů intenzivního výcvik v protitankové roli – včetně ostré střelby proti ukořistěným nepřátelským tankům. Ten prokázal úspěšnost zbraně, ačkoliv zpětný ráz měl tendenci sklopit příď letadla dolů. Po dokončení výcviku 4.6. se jednotka přesunuta do Gambutu v Libyi.

Reklama

Síly Osy, pod generálem Erwinem Rommelem, právě zahájily ofenzívu. Pouštní válka byla často rychlá, Rommelův útok na linii Gazala-Bir Hakeim, který začal 26.5., si brzy vynutil spojenecký ústup, který skončil u Alameinské linie, táhnoucí se od pobřežního egyptského města El Alamein.

První mise pro 6. Squadron s novými „protitankovými“ Hurricany začala ve 12:55 7.6., kdy SqnLdr Hayter v BN860 vedl FltLt „Pip“ Hilliera v BN797, PltOff Johna Waltera v BN861 a PltOff Thea Petersona v BN842, do útoku na soustředění tanků a vozidel západně od Bir Hakeimu. Ale protože je nenašli, vrátili se na základnu.

Během následujícího odpoledne velitel, WgCdr Roger Porteous na BN841, vedl útok na nepřátelský konvoj západně od Bir Hakeimu. Úder zničil dva tanky a pár nákladních aut. Velitel si osobně nárokoval tank a nákladní auto. Druhý útok na stejný cíl během časného odpoledne proběhl v nízké letové úrovni proti těžké palbě. FltLt Alan Simpson, Kanaďan na BN861, obdržel okamžitě DFC, po těžkém zranění na hrudi pokračoval v útoku a zaznamenal další zásahy, než byl jeho Hurricane opět zasažen flakem.


Dým halí nepřátelské tanky po útoků protitankových strojů z 6. Squadrony.


Hurricane IID BP188, ve kterém vedl 29.9. FgOff Anthony Morrison-Bell útok, při kterém zničil tři obrněná auta.

Reklama


Velké podkřídelní gondoly s kanóny 40 mm a velký pískový filtr snižovaly rychlost Hurricane IID.

Simpson pak letěl naslepo, než vyskočil na padáku. Byl zachráněn a vrátil se k jednotce o tři měsíce později po zotavení ze zranění. Hurricane IID BN860 byl také zasažen a FgOff Anthony Morrison-Bell nouzově přistál, byl zachráněn obrněným vozem ze 4. obrněné brigády. Poté piloti ohlásili na velitelství, že cíl je těžké zasáhnout, tanky byly rozptýlené mezi mnoha nákladními auty.

Akce byly intenzivní. Dva údery byly provedeny 12.6., ale o dva dny později zahájily pozemní síly Commonwealthu stále rychlejší ústup z linie Gazala, aby nebyly obklíčeny Afrika Korpsem. Jednotky Desert Air Force, jako 6. Squadrona, musely rychle ustupovat zpět, někde zůstávaly jen 48 hodin. Že se to podařilo, bylo zásluhou pozemních obsluh.

Během odpoledne 15.6. vedl velitel útok na tanky severně od letiště El Adem a pět Hurricanů zasáhlo sedm tanků, několik kamionů a protitankové dělo. Poté v 16:00 vedl FgOff Julian Walford další útok na podporu Svobodných Francouzů, zasáhli několik tanků a další vozidel, i když letadlo PltOff Dennise Leea bylo zasaženo a on musel nouzově přistát.

Další den 21. Panzer Division postoupila přes Sidi Rezegh a v 11:20 našli velitel s FltLt Pipem Hillierem a PltOff Stanem McPhee kolonu tanků a zasáhly tři Pz.Kpfw. III a jeden Pz.Kpfw. IV, zapálili také několik nákladních aut. Tyto útoky byly provedeny z extrémně nízké výšky. Hillier dokonce narazil na tank, na který útočil a ztratil ocasní kolo a část kormidla. Obdržel okamžitě DFC a stalo se z něj první ‘protitankové eso’ s nejméně devíti zničenými tanky, bohužel byl zabit při nehodě 6.9.

Ústup z linie Gazala pokračoval a pevnostní město Tobruk padlo 21.6. Ke konci měsíce byla 8. armáda stažena do El Alameinu, kde se zastavila a vedla další těžké obranné boje.

1.7. zahájil Rommel útok na El Alamein a skalnaté rokle v Deir el Shein. O několik dní později Afrika Korps zkoušel postupovat na jihu ve snaze obejít britské křídlo.

10.7. zahájila protiútok 9. australská divize a získala na severu nějaké území.

Hurricany 6. Squadrony se vrátily do akce o tři dny později, když SqnLdr Hayter vedl brzy odpoledne protitankový útok. Tři z Hawkerů našly nepřátelské tanky a FltLt Hillier na BN795 zasáhl Pz.Kpfw. II a tři Pz.Kpfw. III, zatímco PltOff Morgan další Pz.Kpfw III. Nicméně BN841 PltOff Petersena byl zasažen flakem a nouzově přistál v jihoafrických liniích.

Následující večer velitel vedl další ničivý útok na italskou kolonu, bylo zničeno 11 nákladních aut, dvě obrněná auta a tank M13, jen jedno nákladní auto zbylo nepoškozeno. Stan McPhee však padl v boji.

Druhý den se letělo na nálet severně od prolákliny Quatara, kde velitel v BN977 zasáhl italský tank M13. FltLt Hillier musel nouzově přistát v BN795, ale byl vyzvednut jihoafrickými obrněnými auty. O čtyři dny později byly italské tanky znovu zasaženy během ranního útok, po kterém jich zůstalo šest hořet. Nicméně tento úspěch byla poslední operací měsíce.

Reklama

Protiútok Spojenců, který měl vytlačit nepřítele zpět k egyptským hranicím začal 21.7., ale probíhal špatně a Spojenci utrpěli těžké ztráty tanků. Po dalším neúspěšném pokusu proti italským divizím akce utichly, obě strany bojovaly do vyčerpání.


SqnLdr Don Weston-Burt (vlevo) s piloty 6. Squadrony během Bitvy o El Alamein.


Hurricane IID JV-R v říjnu 1942.

Po několika rychlých přesunech v červenci se 29.7. squadrona nakonec usadila na LG 89, místě v poušti, tucet mil jižně od Alexandrie. Odtamtud několik průzkumných letů nenašlo žádné nepřátelské tanky.

Rommelova konečná ofenzíva v Egyptě začala za úsvitu 31.8. bitvou u Alam Halfy.

Následující den Hurricany 6. Squadrony až 2.9. zničily jeden obrněný vůz.

Síly Osy byly konečně zastaveny následující den, a dokonce trochu zatlačeny.

SqLdr Don Weston-Burt vedl formaci šesti Hurricanů a osobně zasáhl tři tanky Pz.Kpfw. III. F/Sgt Kurt Levine, který později obdržel DFM, zničil osmikolový obrněný vůz, zatímco ostatní zasáhli dva tanky a nákladní auto. Horní krytí zajistily Hurricany z 274. Squadrony.

Když se nepodařil průlom, Rommelovy síly se stáhly do připravených pozic. Bitva u Alam Halfy byla poslední ofenzívou Osy během pouštní války v Egyptě.

Během rána, šest Hurricanů s horním krytím hlásilo devět tanků, ale byly odvolány, a přestože na formaci zaútočili němečtí stíhači, vyvázly beze ztrát.

Poté trvalo do 29.9. špatné počasí, kdy 6. Squadrona provedla první operaci po několika týdnech. Pod vedením FltLt Morrison-Bella v BP188 zaútočily tři Hurricany na tři obrněná auta ve vádí, které hrály úlohu pozorovacího bodu nad postavením 4. obrněné brigády, každý pilot si nárokoval jedno zničené auto.

Začátkem října vedl PltOff Dennis Lee PltOff Howarda Clarka a PltOff Johnstona k útoku na nákladní auta a polopásy, několik jich zasáhli i přes intenzivní protiletadlovou palbu. 12.10. odpoledne hlídka vedená SqnLdr Weston-Burtem nedokázala lokalizovat tanky, ale ostřelovala auta a polní kuchyni. Následující pokyny omezovaly útoky na tanky.

O tři dny později velitel squadrony na BP554 a PltOff Mulcahy-Morgan v BP553 napadli dva německé kořistní M3 Stuart a oba piloti tvrdili, že po jednom zničili. Kvůli velké oblačnosti to byla na nějakou dobu poslední akce.

23.10. ve 21:40 zahájilo tisíc spojeneckých děl palbu na úzké frontě mezi roklí Qattara a Středozemním mořem. Rozhodující bitva o El Alamein začala.

Z LG 89 vedl v 10:35 následující den WgCdr Porteous šest Hurricanů k útoku na tanky a obrněná auta v jižním sektoru, piloti tvrdili, že zničili šest tanků M3 Stuart. O dvě hodiny později vedl SqLdr Weston-Burt dalších šest Hurricanů a zanechali v plamenech dalších osm M3 Stuart a dva ukořistěné Crusadery. Weston-Burt osobně potvrdil dva M3 a Crusader. Byl to nejúspěšnější den 6. Squadrony a byl to jen začátek velmi rušného období pro jednotku.

Pokusy zabránit silám Osy soustředit se na protiútok pokračovaly a 25.10. dopoledne FgOff MacDonald, PltOff Zillessen a Sgt Day zaútočili na tanky nepřítele na jihu. Zničili dva M3 Stuart, dva Crusadery, pět obrněných aut, polopás a nákladní auto.

Těžké boje pokračovaly, následující den 15. a 21. Panzer Division zaútočily na sever podél Kidney Ridge, ale narazily na silný odpor včetně letecké podpory. Byly nakonec odraženy s těžkými ztrátami. I když piloti 6. Squadrony nebyli schopni najít žádné vhodné cíle, měli více štěstí 28.10.

Krátce před 15:00, vedl Sq.Ldr Weston-Burt šest letadel proti italským tankům. Zničili dva tanky M13, dva polopásy, sedm nákladních aut a radiovůz. Italská palba byla těžká a letoun F/Sgt Levina BP550 byl zasažen do motoru, ale bezpečně se vrátil.

Následující den, 29.10., německá 90. Leichte Division zaútočila na postupující Australany, když spojenecký velitel Bernard Montgomery přesunul osu útoku dále na jih proti Italům.


Operace v poušti byly obtížné, zde je převrácený Hurricane PltOff Thorntona, který zničil 3.11. tank a několik nákladních aut.


FgOff Howard Clark byl nasazen během bojů o El Alamein, později byl zabit při bojích v Tunisku.


Tento 88 mm kanón Flak 37 a tahač Sd.Kfz 7 byly zničeny během náletu Hurricanů.


Na Hurricanu BN795 zničil FltLt ‘Pip’ Hillier 13.7. čtyři německé tanky.

Flight A byl nasazen na podporu Australanů a krátce po 9:00 vzlétl FltLt Tony Bluett na BP198 a pět dalších Hurricanů k útoku na nepřátelské tanky. Tanky nenašly, navíc protiletadlová palba zasáhla motor BN979 PltOff Deana Jonese a ten musel nouzově přistát. Naštěstí byl brzy zachráněn jednotkou Royal Dragoons.

Po intenzivním boji začal 2.11. průlom z Alameinu pod názvem operace Supercharge. Navzdory těžkým ztrátám britských tanků se do večera musel Rommel stáhnout, aby zachránil své síly před zničením. Piloti Hurricanů byli připraveni postupovat vpřed, ale zpočátku pokračovali v létání z LG 89. Letecké útoky zasáhly protitankovou obranu Osy, ​​která zadržovala průlom Spojenců. Odpoledne vedl velitel squadrony první z několika úspěšných útoků. Při prvním nebyly nalezeny žádné tanky, ale bylo zničeno 15 různých vozidel a tankový transportér. Protiletadlová palba ale sestřelila BN977, Sgt Paton byl zabit. O nějakých 90 minut později vedl Don Weston-Burt další formaci, která také zničila řadu nákladních aut a jiných vozidel. Osobně zničil šest nákladních aut a dva tanky M13, zatímco PltOff Zillersen pět nákladních aut a tank. FgOff MacDonald a Sgt Day sdíleli tank, FgOff Carswell zasáhl tank Panzer IV a obrněný vůz, zatímco PltOff Thornton zasáhl tank a čtyři nákladní automobily. To mohl být poslední úspěch squadrony během bitvy, ale drama neskončilo. Než se vrátili na základnu, padl soumrak a noční přistání bylo dokončena s obtížemi teprve po vyznačení plochy ohni. Další den se odpor Osy konečně zlomil a začal závod napříč pouští. Během postupu a dvou bitev, nárokovaly Hurricany 6. Squadrony zničení 26 tanků a 31 obrněných vozidla, stejně jako řadu polních děl, nákladních aut a dalších vozidel. Důsledkem bylo, že 6. Squadrona dostala přezdívku „Létající otvíráky na konzervy“.

6.11. se přesunula vpřed na LG 172, umístěnou na pobřeží za El Alameinem. V té době už nebyla vyžadována specializovaná role a tak byla na začátku prosince přezbrojena na stíhačky Hurricane pro ochranu konvojů. Jako uznání jejich práce, obdrželi WgCdr Roger Porteous a SqnLdr Don Weston-Burt DSO, zatímco FltLt Pip Hillier, FltLt Anthony Morrison-Bell, FltLt Alan Simpson, FgOff Dennis Lee, FgOff Theo Petersen a FgOff John Walter DFC.


Hurricane 6. Squadrony s kanóny 40 mm pod křídly.

Zdroj:
FlyPast 08.2022

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více