MiG Je-8

Autor: Ivo Valuch 🕔︎︎ 👁︎ 6.632

Prototyp stíhací stíhačky Je-8 byl původně vytvořen jako hluboká modifikace sériového letadla MiG-21PF, ale během procesu návrhu obdržel tolik konstrukčních inovací, že bylo rozhodnuto dát mu název MiG-23. Předpokládalo se, že ve výrobě nahradí MiG-21PF a bude se vyrábět masově. Přepadová stíhačka MiG-23 měla být MiG-21PF vybavená novým zbraňovým systémem S-23 založeným na radaru Sapfir-1, infračerveném zaměřovači Spektr a dvou raketách K-23 s větším dosahem. Přepadový stíhač Je-8 byl navržen tak, aby zasáhl cíle v přední a zadní polosféře, ve dne i v noci, v jednoduchých i obtížných meteorologických podmínkách.

Radar Bazalt se zvýšeným dosahem detekce cíle měl velký průměr anténního zrcadla, který neumožňoval montáž do trupu s čelním přívodem vzduchu. Proto bylo vyvinuto nové uspořádání stíhačky Je-8 s přívodem vzduchu pod trupem, což se stalo poprvé v SSSR. Zjednodušený nos trupu byl navržen tak, aby pojal radar s anténou velkého průměru. Také měla stíhačka Je-8 plovoucí kachní plochy. Při podzvukových letových rychlostech byly v režimu volných ploch a sledovaly směr proudění vzduchu bez vytváření vztlaku, a když letadlo dosáhlo rychlosti zvuku, byly fixovány v neutrální poloze vzhledem k podélné ose letadla. To udržovalo podélnou stabilitu při letu nadzvukovou rychlostí. Účinnost takového řešení byla testována na třetím kuse experimentálního MiG-21F-13. Díky tomu bylo možné rozšířit rozsah provozního přetížení a výrazně zlepšit manévrovatelnost stíhače. Křídlo, hlavní podvozek a ocasní sestava letadla Je-8 byly vypůjčeny z MiG-21PF, přední podvozek byl vyroben nový.

Reklama


Je-8/1 (rudá 81)
ruslet.webnode.cz

Na stíhačce Je-8 byla použita další designová novinka - palivové nádrže v trupu již nebyly gumové, jako u všech modifikací MiG-21, ale byly integrální - konstrukce, která se později rozšířila na veškerý další vývoj. Celkově měla Je-8 pět trupových nádrží-oddílů a čtyři křídlové nádrže (jako MiG-21) - 3200 litrů petroleje. Pro zvýšení rezervy směrové stability byl zaveden podtrupový hřeben. Aby se zabránilo dotyku dráhy během vzletu a přistání s hřebenem, byl sklopný - při vysunutí podvozku se otočil o 90 stupňů doprava a při zasunutí se zvedl do původní polohy. Sklápění hřebene umožnilo zvětšit jeho plochu, což zlepšilo směrovou stabilitu letadla. Brzdící štítek byl jen jeden, pod trupem se předpokládalo umístění externí palivové nádrže o objemu 600 litrů.

Pohonnou jednotkou letadla byl motor R-21F-300, který vytvořil sériový KB pod vedením Nikolaje Georgijeviče Mecchvarišviliho na základě motoru R-11F-300 navrženého Sergejem Konstantinovičem Tumanským. Rozměry a hmotnost modelu R-21F-300 se ve srovnání s modelem R-11F-300 změnily jen málo. Motor prošel testem na stendu celkem úspěšně - bylo možné zvýšit tah v maximálním režimu z 3950 na 4700 kg a přídavné spalování z 6175 na 7200 kg. Letové zkoušky však prokázaly nízkou spolehlivost motoru za letu - v několika desítkách letů první letové kopie Je-8 došlo k 11 zastavení motoru, kterým téměř vždy předcházela pumpáž kompresoru. Pumpáž, odtržení proudu vzduchu na lopatkách kompresoru, byla nebezpečná, protože by to způsobilo silné boční kmitání letadla. Během letových zkoušek se konstruktéři všemožně snažili zlepšit příliš malé rezervy dynamické stability plynu kompresoru. Změnili statorové lopatky kompresoru, upravili obtok vzduchu od kompresoru, upravili regulaci dodávky paliva atd., ale nemohli zvýšit rezervu dynamické stability motoru a ten zůstal velmi citlivý na změny režimů při vysokých rychlostech.

Zpočátku se předpokládalo, že hlavní zbraní stíhacího stíhače Je-8 budou rakety řízené radarem K-13M. Radar Bazalt však nebyl nikdy dokončen; místo toho se objevil radar Sapfir a byl nařízen vývoj stíhače vybaveného zbraňovým systémem S-23. Nejnovější zachycovací komplex S-23 zahrnoval: radar Sapfir-I s pulzním zářením (později Sapfir-II s kvazi-spojitým zářením), dvě řízené střely K-23, zaměřovač ASP-PF, infračervený zaměřovač Spektr. Výzbroj měla zahrnovat neřízené letecké rakety ve dvou blocích nebo dva kanony GŠ-23 v zavěšených gondolách. V době, kdy byly postaveny letové exempláře Je-8/1 a Je-8/2, však radar ještě nebyl k dispozici, zbraňový systém také nebyl připraven, takže místo nich byly instalovány hmotnostní ekvivalenty, kontrolní a záznamová zařízení a telemetrické jednotky.

Montáž prvního prototypu stíhače E 8/1, který dostal palubní číslo 81, byla dokončena v lednu 1962 a 2. března 1962 byl transportován na letiště LII.

17. dubna 1962 hlavní pilot OKB a vedoucí zkušební pilot Georgij Konstantinovič Mosolov poprvé zvedl Je-8 do vzduchu. První let proběhl bez závad. Vzhledem k tomu, že pohonná jednotka a zejména motor způsobily určité obavy, bylo testováno jeho spuštění ve vzduchu ve druhém a třetím letu. Motor normálně startoval v různých výškách, včetně 10 000 metrů. Také za letu byly prováděny experimenty s regulací přívodu vzduchu pilotem pomocí přepínače, podle daného programu, ručně. Takový úkol, který musí pilot provádět kromě řízení nového neznámého stroje, mohl provést pouze zkušební pilot s nejvyšší kvalifikací. Přívod vzduchu byl umístěn pod kokpitem. Svislý řízený klín rozdeloval vzduchový kanál na dva, které se spojily před vstupem do motoru. Řízení klínu bylo elektrohydraulické. Automatická regulace byla provedena po zatažení podvozku a zajistila plynulou změnu průřezu sání v závislosti na změně stlačení kompresoru.

Reklama

Při maximálním stupni stlačení, stejně jako před zatažením podvozku, byl klín v zatažené poloze, což odpovídalo největšímu průřezu kanálu. Pomocí speciálního mechanismu se povrchy klínu na obou stranách pohybovaly synchronně. Styky pohyblivých chlopní s pevnými stěnami přívodu vzduchu byly utěsněny. Kromě automatického ovládání klínu se počítalo s ručním ovládáním, jako nouzovým v případě selhání automatického ovládání, a také s cílem kontroly fungování řídicího systému klínu na zemi a za letu. Poskytoval hladkou změnu polohy klínových chlopní ze zatažené polohy do oblasti minimálního průtoku hrdla. Automatický systém řízení sání vzduchu byl také testován za letu.

Druhý kus stíhačky Je-8/2, která měla boční číslo 82, vzlétl poprvé 29. června 1962, pilotoval ji zkušební pilot Alexander Vasiljevič Fedotov.


Je-8/1 (rudá 82)
ruslet.webnode.cz

Stíhačka Je-8 měla následující vlastnosti - rozpětí křídel 7,15 m, délku 16,90 m, plochu křídel 23,12 čtverečních metrů. Hmotnost prázdného letadla 5670 kg, normální vzletová hmotnost 6800 kg, maximální vzletová hmotnost 8200 kg. Palivo 3200 litrů. Pohonnou jednotkou byl proudový motor R-21F-300 s tahem přídavného spalování 7200 kg. Maximální rychlost byla 2230 km/h (M = 2,1), praktický dostup 20 000 metrů. Posádku tvořil jeden pilot. Výzbroj - řízené střely vzduch-vzduch R-3S nebo R-23T.

U zkušebních letů bylo kromě stanovení charakteristik stability a ovladatelnosti letadla, měření rychlosti a výšky, zkoušeno ovládání přívodu vzduchu, mechanismu kachních ploch a další úkoly. Nový stíhač obecně podával dobré výsledky, ale nespolehlivý byl motor - často za letu došlo k rázům, přehřátí atd. Přední zkušební pilot Georgij Konstantinovič Mosolov nalétal na prvním letovém modelu Je-8/1 16 hodin 22 minut. Krátce před dokončením programu továrních zkoušek 11. září 1962, při letu ve výšce 15 000 metrů a rychlosti M=1,8, byl disk 6. stupně kompresoru motoru zničen. Část disku prorazila skříň motoru a potah trupu, zničila hydraulické systémy a palivovou nádrž, zatímco letadlo přestalo být ovladatelné a vypukl požár. Část disku zasáhla také křídlo a zničila křidélko. Porucha křidélka vedla ke spirálovitému pádu téměř nekontrolovatelného letadla z výšky 15 000 metrů. Při vystřelení v nadzvukové rychlostí z kokpitu byl Georgij Konstantinovič Mosolov vážně zraněn. Lékaři dlouho bojovali o život pilota, zachránili ho, ale letový životopis čestného zkušebního pilota SSSR, hrdiny Sovětského svazu plukovníka Georgje Konstantinoviče Mosolova, autora tří absolutních světových leteckých rekordů v rychlosti a výšce, skončil.

Letoun Je-8/2 provedl 13 letů se zkušebním pilotem Alexandrem Vasiljevičem Fedotovem. Po nehodě Mosolova byly lety na Je-8/2 ukončeny a nikdy nebyly obnoveny, a to navzdory dobrým letovým a taktickým vlastnostem získaným u obou letadel před havárií 11. září 1962. Toto rozhodnutí učinili tehdejší vůdci leteckého průmyslu s podporou resortu obrany a ÚV KSSS. Letadlo se samozřejmě dalo přivést na požadovanou úroveň spolehlivosti. Motor R21F-300 se díky svému šestistupňovému kompresoru ukázal jako neživotaschopný. Ale mnoho řešení, která byla testována nebo začleněna do projektu Je-8, byla úspěšně použita v pozdějším vývoji - zbraňový systém S-23, integrální nádrže – oddíly v trupu, sklopný podtrupový hřeben a další.

Zdroje:
Letecká encyklopedie. Ugolok něba
Zkušební piloti, Je-8 (MiG-21M, MiG-23) frontová-přepadová stíhačka
Jakubovič Nikolaj Vasiljevič. Neznámý „MiG“ (Pýcha sovětského leteckého průmyslu) Je-8
Archipova Maria Andrejevna. Proudová letadla ozbrojených sil SSSR a Ruska
Semyon Smolkin. Letci a jejich přátelé. Je-8 – stíhač, který předběhl dobu

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více