Main Menu
User Menu

1701. peruť FAA [1945-1946]

1701 Naval Air Squadron

     
Název:
Name:
1701. peruť FAA
Originální název:
Original Name:
1701 Naval Air Squadron
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.02.1945
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
27.08.1946
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Dislokace:
Deployed:
01.02.1945-16.04.1945 Lee-on-Solent
17.04.1945-16.06.1945 HMS Begum
17.06.1945-23.07.1945 Maryborough (A flight)
24.07.1945-06.08.1945 Bankstown (A flight)
07.08.1945-14.10.1945 Maryborough (A flight)
15.10.1945-20.10.1945 Bankstown (A flight)
21.10.1945-31.10.1945 Maryborough (A flight)
01.11.1945-03.11.1945 Archerfield (A flight)
04.11.1945-15.11.1945 HMS Striker (A flight)
16.11.1945-27.08.1945 Kai Tak (A flight)
28.05.1945-02.10.1945 Ponam (B flight)
03.10.1945-12.10.1945 HMS Reaper (B flight)
17.12.1945-31.12.1945 HMS Chaser (B flight - detachment)
13.10.1945-27.08.1946 Kai Tak (B flight)

Velitel:
Commander:
01.02.1945-18.10.1945 Plant, L. F. (Lieutenant)
19.10.1945-27.08.1946 Woodham, P. H. (Lieutenant)
Výzbroj:
Armament:
DD.02.1945-DD.08.1946 Supermarine Sea Otter ABR.I
DD.04.1946-DD.08.1946 Airspeed Oxford
DD.07.1946-DD.08.1946 De Havilland Tiger Moth
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Ballance, T. - Howard, L. - Sturtivant. R.: The Squadrons and Units of The Fleet Air Arm, Air Britain, Staplefield 2016.
URL : https://www.valka.cz/1701-perut-FAA-1945-1946-t199802#572492Verze : 0
MOD