EGYPT: Stupňování ofenzivy proti teroristům na Sinaji

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.561

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Egypt většinou poutá pozornost západních médií jen kvůli pronásledování islamistů a údajným mocenským ambicím polního maršála Abdala Fataha Sisího. Málokterá si všímají, že Egypt od červencového svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího úporně bojuje proti terorismu, především na Sinajském poloostrově, odkud se násilí přelévá do celé země. V pátek zde podnikl zatím nejmohutnější ofenzivu, při které vypálil na 60 raket na cíle islamistů ve vesnici nedaleko Šajch Zuwajdí a zabil nejméně 13 teroristů. Za celý minulý týden jich zlikvidoval dvacet, dalších dvacet toto pondělí a od července stovky a sám také ztratil přes 200 vojáků. Ve srovnání se Sýrií možná tato čísla vypadají nízká, ale boj proti terorismu na Sinaji má obrovský význam pro celý region.

Operuje tam už na 20 000 egyptských vojáků s těžkými zbraněmi, včetně bojových letounů a vrtulníků – to vše se souhlasem Izraele, jak vyžaduje mírová smlouva mezi oběma zeměmi z roku 1979.

Situace se výrazně zhoršila s nástupem islamistů k moci, ale Mursího vláda proti teroristům nezasáhla a snažila se s nimi dojednat příměří. Výsledkem byl prudký vzestup násilí a příchod řady skupin napojených na al-Káidu. K nim se přidalo i mnoho radikálních islamistů, kteří na začátku protivládního povstání před třemi lety uprchli z egyptských věznic při osvobozovací akci Muslimského bratrstva, palestinského Hamásu a libanonského Hizballáhu. Z podílu na ní je dnes obžalován i Mursí, který tehdy z vězení utekl také. Násilnosti ještě zesílily po prezidentově svržení, stejně jako útoky na vojáky a policisty a sebevražedné atentáty.

Jak armáda stupňuje ofenzivu, na Sinaj přichází stále víc džihádistů a jejich útoky jsou stále troufalejší. Podle izraelských bezpečnostních expertů tam dnes operuje 15 islamistických skupin, všechny napojené na Al-Káidu. Jen v prvních dvou měsících po svržení Mursího podnikly na 300 útoků na egyptské vojáky a policisty, opakovaně vyhodily do vzduchu sinajský plynovod, a dokonce se pokusily i o atentát na lodě v Suezském průplavu.

Nejnebezpečnější skupinou je Ansár bajt al-maqdis, která se přihlásila k nejhorším útokům v Egyptě v posledních deseti dnech – k výbuchu automobilu před policejním ředitelstvím v Káhiře, k sestřelení vojenského vrtulníku a k zavraždění policejního generála v metropoli.

Jejími členy jsou bojovníci al-Káidy z Jemenu, Sýrie, Saúdské Arábie, Libye, Súdánu i samotného Egypta a mnoho sinajských salafistických beduínů. Na jejím velení se významně podílí vojenská křídla egyptského Muslimského bratrstva a palestinských hnutí Hamás a Islámský džihád z pásma Gazy. Nejbojovnější složkou je egyptská Džamá Islámija, která se v roce 1981 podílela na atentátu na egyptského prezidenta Anwara Sadata, před třemi lety na útoku na americké a izraelské velvyslanectví v Káhiře a v září 2012 na přepadení amerického konzulátu v libyjském Benghází, při kterém byli zabiti čtyři američtí diplomaté včetně velvyslance. Ansár bajt al-maqdis je mocný nepřítel, který se v důsledku tolerance Mursího vlády volně pohybuje po obrovském území Sinajské pouště, pásma Gazy a Libye a má k dispozici neomezené množství vyspělých zbraní. Spojené státy, které Egypt dodnes trestají za pronásledování islamistů odmítáním finanční pomoci, hrozbu al-Káidy v této oblasti podcenily, ale Abdal Fatáh Sisí nikoli – zničení jejích odnoží je jeho nejvyšší prioritou.

K tomu patří i jeho odhodlání rozdrtit Hamás v pásmu Gazy. Egypt ví, že Hamás a další Palestinci z Gazy se aktivně podílejí na útocích na egyptské cíle, že se v Gaze skrývají teroristé ze Sinaje a většina sinajských džihádistických skupin má v pásmu organizační základnu. Armáda proto Gazu dusí uzavřením hranic a účinnou likvidací tunelů, jimiž Hamás pašuje zbraně. Podle egyptské vojenské rozvědky se čtyři Palestinci zúčastnili i nedávného sestřelení vojenského vrtulníku na Sinaji.

Egyptská ofenziva zatím přináší jen dílčí úspěchy. Skupina Ansár bajt al-maqdis reagovala na páteční armádní útok odpálením tří raket na egyptskou vojenskou základnu v Šajch Zuwajdí a dvěma raketami na izraelský Ejlat, které zachytil protiraketový systém Železná klenba. Vzápětí prohlásila, že na každý útok egyptské armády odpoví útokem na Izrael.

Boj o bezpečnost Sinaje a s ní i Egypta a celého Blízkého východu v současnosti kulminuje. Abdal Fatáh Sisí si na rozdíl od Spojených států a dalších západních zemí závažnost hrozby terorismu uvědomuje. Západ by mu měl místo kritiky, přehlížení a trestání poskytnout maximální podporu a pomoc, protože globální terorismus ohrožuje i jej. Teď ještě je možné zabránit, aby se z Egypta nestala stejná základna al-Káidy jako ze Sýrie. Egyptský režim však zatím bojuje sám.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.561

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago