EGYPT: Stupňování ofenzivy proti teroristům na Sinaji

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.376
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Egypt většinou poutá pozornost západních médií jen kvůli pronásledování islamistů a údajným mocenským ambicím polního maršála Abdala Fataha Sisího. Málokterá si všímají, že Egypt od červencového svržení islamistického prezidenta Muhammada Mursího úporně bojuje proti terorismu, především na Sinajském poloostrově, odkud se násilí přelévá do celé země. V pátek zde podnikl zatím nejmohutnější ofenzivu, při které vypálil na 60 raket na cíle islamistů ve vesnici nedaleko Šajch Zuwajdí a zabil nejméně 13 teroristů. Za celý minulý týden jich zlikvidoval dvacet, dalších dvacet toto pondělí a od července stovky a sám také ztratil přes 200 vojáků. Ve srovnání se Sýrií možná tato čísla vypadají nízká, ale boj proti terorismu na Sinaji má obrovský význam pro celý region.

Operuje tam už na 20 000 egyptských vojáků s těžkými zbraněmi, včetně bojových letounů a vrtulníků – to vše se souhlasem Izraele, jak vyžaduje mírová smlouva mezi oběma zeměmi z roku 1979.

Situace se výrazně zhoršila s nástupem islamistů k moci, ale Mursího vláda proti teroristům nezasáhla a snažila se s nimi dojednat příměří. Výsledkem byl prudký vzestup násilí a příchod řady skupin napojených na al-Káidu. K nim se přidalo i mnoho radikálních islamistů, kteří na začátku protivládního povstání před třemi lety uprchli z egyptských věznic při osvobozovací akci Muslimského bratrstva, palestinského Hamásu a libanonského Hizballáhu. Z podílu na ní je dnes obžalován i Mursí, který tehdy z vězení utekl také. Násilnosti ještě zesílily po prezidentově svržení, stejně jako útoky na vojáky a policisty a sebevražedné atentáty.

Jak armáda stupňuje ofenzivu, na Sinaj přichází stále víc džihádistů a jejich útoky jsou stále troufalejší. Podle izraelských bezpečnostních expertů tam dnes operuje 15 islamistických skupin, všechny napojené na Al-Káidu. Jen v prvních dvou měsících po svržení Mursího podnikly na 300 útoků na egyptské vojáky a policisty, opakovaně vyhodily do vzduchu sinajský plynovod, a dokonce se pokusily i o atentát na lodě v Suezském průplavu.

Nejnebezpečnější skupinou je Ansár bajt al-maqdis, která se přihlásila k nejhorším útokům v Egyptě v posledních deseti dnech – k výbuchu automobilu před policejním ředitelstvím v Káhiře, k sestřelení vojenského vrtulníku a k zavraždění policejního generála v metropoli.

Jejími členy jsou bojovníci al-Káidy z Jemenu, Sýrie, Saúdské Arábie, Libye, Súdánu i samotného Egypta a mnoho sinajských salafistických beduínů. Na jejím velení se významně podílí vojenská křídla egyptského Muslimského bratrstva a palestinských hnutí Hamás a Islámský džihád z pásma Gazy. Nejbojovnější složkou je egyptská Džamá Islámija, která se v roce 1981 podílela na atentátu na egyptského prezidenta Anwara Sadata, před třemi lety na útoku na americké a izraelské velvyslanectví v Káhiře a v září 2012 na přepadení amerického konzulátu v libyjském Benghází, při kterém byli zabiti čtyři američtí diplomaté včetně velvyslance. Ansár bajt al-maqdis je mocný nepřítel, který se v důsledku tolerance Mursího vlády volně pohybuje po obrovském území Sinajské pouště, pásma Gazy a Libye a má k dispozici neomezené množství vyspělých zbraní. Spojené státy, které Egypt dodnes trestají za pronásledování islamistů odmítáním finanční pomoci, hrozbu al-Káidy v této oblasti podcenily, ale Abdal Fatáh Sisí nikoli – zničení jejích odnoží je jeho nejvyšší prioritou.

K tomu patří i jeho odhodlání rozdrtit Hamás v pásmu Gazy. Egypt ví, že Hamás a další Palestinci z Gazy se aktivně podílejí na útocích na egyptské cíle, že se v Gaze skrývají teroristé ze Sinaje a většina sinajských džihádistických skupin má v pásmu organizační základnu. Armáda proto Gazu dusí uzavřením hranic a účinnou likvidací tunelů, jimiž Hamás pašuje zbraně. Podle egyptské vojenské rozvědky se čtyři Palestinci zúčastnili i nedávného sestřelení vojenského vrtulníku na Sinaji.

Egyptská ofenziva zatím přináší jen dílčí úspěchy. Skupina Ansár bajt al-maqdis reagovala na páteční armádní útok odpálením tří raket na egyptskou vojenskou základnu v Šajch Zuwajdí a dvěma raketami na izraelský Ejlat, které zachytil protiraketový systém Železná klenba. Vzápětí prohlásila, že na každý útok egyptské armády odpoví útokem na Izrael.

Boj o bezpečnost Sinaje a s ní i Egypta a celého Blízkého východu v současnosti kulminuje. Abdal Fatáh Sisí si na rozdíl od Spojených států a dalších západních zemí závažnost hrozby terorismu uvědomuje. Západ by mu měl místo kritiky, přehlížení a trestání poskytnout maximální podporu a pomoc, protože globální terorismus ohrožuje i jej. Teď ještě je možné zabránit, aby se z Egypta nestala stejná základna al-Káidy jako ze Sýrie. Egyptský režim však zatím bojuje sám.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.376

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago