EGYPT: Zákaz činnosti palestinského Hamasu

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.357

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Egypt systematicky stupňuje boj proti palestinskému hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy. V úterý káhirský soud zakázal Hamasu veškerou činnost a působení v Egyptě, a dal tím jasně najevo, že úřady nehodlají slevit ze svého záměru hnutí zcela izolovat. Soud nařídil uzavření všech kanceláří Hamasu a zabavení jeho majetku a členové hnutí, kteří žijí v Káhiře, teď mohou být zatčeni. Zákaz činnosti Hamasu už nemá daleko k jeho prohlášení za teroristickou organizaci, kterou je v Egyptě od prosince i jeho mateřské Muslimské bratrstvo.

Od červencového svržení islamistického prezidenta Mursího považuje Egypt Hamas za bezpečnostní hrozbu a obviňuje jej z podpory džihádistů na Sinajském poloostrově. I když to Hamas popírá, egyptská zpravodajská služba ví, že se jeho členové podílejí na teroristických útocích na egyptské bezpečnostní složky, skladují na Sinaji zbraně a ukrývají v pásmu Gazy představitele Muslimského bratrstva, sinajské džihádisty a ozbrojence al-Káidy. Několik členů Hamasu je také souzeno v jednom z procesů s Mursím, jenž ho viní ze spiknutí, špionáže a osvobození vězňů po svržení prezidenta Mubaraka.

Egyptská armáda zahájila loni v červenci nemilosrdné tažení s cílem Gazu odříznout – zničila už na 1200 pašovacích tunelů, zabavila množství zbraní v sinajských skrýších, víceméně uzavřela hranice v Rafáhu, nepouští do Egypta ani nejvyšší představitele Hamasu a buduje na společných hranicích půlkilometrovou nárazníkovou zónu. Úterní zákaz činnosti je dalším krokem pečlivě připraveného plánu. Podle egyptských představitelů k němu patří i zvýšená podpora hnutí Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse nebo protivládních aktivistů v Gaze.

I když je úterní zákaz spíše symbolický, protože Hamas v Egyptě žádné oficiální kanceláře ani majetek nemá, je to pro něj další velmi špatná zpráva. Hnutí je ve stále větší regionální izolaci a nepomáhá mu ani Jordánsko, Sýrie, Saúdská Arábie nebo Írán. Kromě zásahů nového egyptského nepřítele, jimž nemůže účinně vzdorovat, roste i nespokojenost Gazanů. S uzavřením skoro všech pašovacích tunelů se prudce zhoršila ekonomika a místní odbory státních zaměstnanců se v pondělí poprvé odvážily vyzvat Hamas k vyplácení mezd – všech asi 46 000 zaměstnanců dostává už čtyři měsíce jen část platů anebo žádné. Rozpočet snížil i Úřad OSN pro palestinské uprchlíky. V pásmu roste nezaměstnanost, ubývá pitné vody, elektřina funguje už jen několik hodin denně a Hamas se bojí arabského jara.

Oslabení jeho pozice má dopad i na Izrael. Poslední, co Hamas potřebuje, je válka, a proto úzkostlivě dodržuje příměří a má podél hranic rozmístěno na 900 mužů, kteří dohlížejí, aby nikdo neodpaloval rakety. Stále častěji však tento zákaz ignorují soupeři Hamasu, a Izrael tak letos zasáhly desítky střel – brzy jich už bude stejně jako za celý loňský rok, kdy jich na Izrael dopadlo přes 70. Podle armády však Hamas od izraelské operace v listopadu 2012 neodpálil ani jedinou; viníky jsou někteří ze zhruba 1200 členů pěti dalších džihádistických skupin, které dnes v Gaze působí. Ti se pak stávají terčem pravidelných izraelských leteckých odvet a zvlášť nebezpeční jedinci i cílených útoků. Naposledy v pondělí byli zabiti dva teroristé, kteří se chystali odpálit střelu.

K podobným vzdušným odvetám dochází skoro každý týden. Strach Hamasu z těchto útoků jde tak daleko, že představitelé hnutí nedávno doručili bezprecedentní vzkaz premiéru Binjaminu Netanjahuovi, že nemají zájem na eskalaci a vynasnaží se udržet klid.

Obavy ze ztráty postavení však Hamasu nebrání v pokračujícím zbrojení ani nezmírnily jeho postoj vůči Izraeli. Na výrobu zbraní padne většina peněz, které mu zbývají, a se stejnou odhodlaností buduje tunely na izraelské území, jimiž chce unášet izraelské vojáky. Zajetí Gilada Šalita a jeho výměna za tisíc palestinských vězňů byly posledním větším úspěchem Hamasu.

Vzhledem k rostoucí ostřelovací aktivitě soupeřů hnutí se izraelská armáda domnívá, že další větší konflikt je jen otázka času. Svrhnout Hamas ale zatím nehodlá, i když tím občas pohrozí – místo něj by mohli nastoupit mnohem extremističtější a militantnější vládci, kteří se ještě nepoučili tak jako Hamas. Izrael je tak paradoxně jediný, kdo jej udržuje u moci.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔08.03.2014 📕2.357

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago