EGYPT: Zákaz činnosti palestinského Hamasu

Autor : 🕔08.03.2014 📕1.975

Egypt systematicky stupňuje boj proti palestinskému hnutí Hamas, které ovládá pásmo Gazy. V úterý káhirský soud zakázal Hamasu veškerou činnost a působení v Egyptě, a dal tím jasně najevo, že úřady nehodlají slevit ze svého záměru hnutí zcela izolovat. Soud nařídil uzavření všech kanceláří Hamasu a zabavení jeho majetku a členové hnutí, kteří žijí v Káhiře, teď mohou být zatčeni. Zákaz činnosti Hamasu už nemá daleko k jeho prohlášení za teroristickou organizaci, kterou je v Egyptě od prosince i jeho mateřské Muslimské bratrstvo.

Od červencového svržení islamistického prezidenta Mursího považuje Egypt Hamas za bezpečnostní hrozbu a obviňuje jej z podpory džihádistů na Sinajském poloostrově. I když to Hamas popírá, egyptská zpravodajská služba ví, že se jeho členové podílejí na teroristických útocích na egyptské bezpečnostní složky, skladují na Sinaji zbraně a ukrývají v pásmu Gazy představitele Muslimského bratrstva, sinajské džihádisty a ozbrojence al-Káidy. Několik členů Hamasu je také souzeno v jednom z procesů s Mursím, jenž ho viní ze spiknutí, špionáže a osvobození vězňů po svržení prezidenta Mubaraka.

Egyptská armáda zahájila loni v červenci nemilosrdné tažení s cílem Gazu odříznout – zničila už na 1200 pašovacích tunelů, zabavila množství zbraní v sinajských skrýších, víceméně uzavřela hranice v Rafáhu, nepouští do Egypta ani nejvyšší představitele Hamasu a buduje na společných hranicích půlkilometrovou nárazníkovou zónu. Úterní zákaz činnosti je dalším krokem pečlivě připraveného plánu. Podle egyptských představitelů k němu patří i zvýšená podpora hnutí Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse nebo protivládních aktivistů v Gaze.

I když je úterní zákaz spíše symbolický, protože Hamas v Egyptě žádné oficiální kanceláře ani majetek nemá, je to pro něj další velmi špatná zpráva. Hnutí je ve stále větší regionální izolaci a nepomáhá mu ani Jordánsko, Sýrie, Saúdská Arábie nebo Írán. Kromě zásahů nového egyptského nepřítele, jimž nemůže účinně vzdorovat, roste i nespokojenost Gazanů. S uzavřením skoro všech pašovacích tunelů se prudce zhoršila ekonomika a místní odbory státních zaměstnanců se v pondělí poprvé odvážily vyzvat Hamas k vyplácení mezd – všech asi 46 000 zaměstnanců dostává už čtyři měsíce jen část platů anebo žádné. Rozpočet snížil i Úřad OSN pro palestinské uprchlíky. V pásmu roste nezaměstnanost, ubývá pitné vody, elektřina funguje už jen několik hodin denně a Hamas se bojí arabského jara.

Oslabení jeho pozice má dopad i na Izrael. Poslední, co Hamas potřebuje, je válka, a proto úzkostlivě dodržuje příměří a má podél hranic rozmístěno na 900 mužů, kteří dohlížejí, aby nikdo neodpaloval rakety. Stále častěji však tento zákaz ignorují soupeři Hamasu, a Izrael tak letos zasáhly desítky střel – brzy jich už bude stejně jako za celý loňský rok, kdy jich na Izrael dopadlo přes 70. Podle armády však Hamas od izraelské operace v listopadu 2012 neodpálil ani jedinou; viníky jsou někteří ze zhruba 1200 členů pěti dalších džihádistických skupin, které dnes v Gaze působí. Ti se pak stávají terčem pravidelných izraelských leteckých odvet a zvlášť nebezpeční jedinci i cílených útoků. Naposledy v pondělí byli zabiti dva teroristé, kteří se chystali odpálit střelu.

K podobným vzdušným odvetám dochází skoro každý týden. Strach Hamasu z těchto útoků jde tak daleko, že představitelé hnutí nedávno doručili bezprecedentní vzkaz premiéru Binjaminu Netanjahuovi, že nemají zájem na eskalaci a vynasnaží se udržet klid.

Obavy ze ztráty postavení však Hamasu nebrání v pokračujícím zbrojení ani nezmírnily jeho postoj vůči Izraeli. Na výrobu zbraní padne většina peněz, které mu zbývají, a se stejnou odhodlaností buduje tunely na izraelské území, jimiž chce unášet izraelské vojáky. Zajetí Gilada Šalita a jeho výměna za tisíc palestinských vězňů byly posledním větším úspěchem Hamasu.

Vzhledem k rostoucí ostřelovací aktivitě soupeřů hnutí se izraelská armáda domnívá, že další větší konflikt je jen otázka času. Svrhnout Hamas ale zatím nehodlá, i když tím občas pohrozí – místo něj by mohli nastoupit mnohem extremističtější a militantnější vládci, kteří se ještě nepoučili tak jako Hamas. Izrael je tak paradoxně jediný, kdo jej udržuje u moci.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔08.03.2014 📕1.975

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago