Zájezdy za vojenskou historií I.

Autor : 🕔09.12.2013 📕7.187

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Pojeďte na 70. výročí vylodění nebo na Gallipoli nebo na letadlovou loď Midway …

Naše cestovní kancelář Praděd Inter ( www.ckpraded.cz )  ze Zábřeha, pořádá od roku 1991 zájezdy zaměřené na vojenskou historii i současnost. Rok 2014 bude tedy naší dvacátou pátou sezónou. Za tu dobu jsme navštívili téměř všechny evropské země a také několikrát USA.

Přípravu na jubilejní sezónu jsme právě dokončili, takže můžeme předložit náš program.

Prvním zájezdem na začátku dubna bude letecký výlet z Prahy do Turecka do Istanbulu a na Gallipoli. V Istanbulu a jeho nejbližším okolí navštívíme všechna vojenská muzea, a to ústřední vojenské, letecké i námořní. Kromě těchto muzeí bude možno se podívat i do technického muzea, které sice neshromažďuje vojenskou techniku, ale určitě bude  pro středoevropany zajímavé. Stejně tak bude zajímavá i prohlídka civilních památek světového významu, jako např. historické centrum s chrámem sv.Sofie a Modrou mešitou, palác Topkapi nebo Velký bazar.

Ústřední vojenské muzeum představuje vojenskou historii od nejstaršího věku téměř po současnost. Na volné ploše před muzeem dominuje např. kanón firmy Krupp ráže 350 mm, použitý při obraně Dardanelského průlivu v období 1. světové války. Letecké muzeum vystavuje  především stroje, které byly ve výzbroji tureckého letectva v období po druhé světové válce. Naprostým unikátem je však vystavený letoun PZL 24, originál, který byl do Turecka dodáván polskou leteckou továrnou PZL těsně před druhou světovou válkou.

Za pozornost stojí  i zmíněné technické muzeum, kterému dominuje původně americká, později turecká ponorka 'TCG Uluçalireis' , ex US Thornback.

Po prohlídce Istanbulu se mikrobusy přesuneme na gallipolský poloostrov, abychom na vlastní oči viděli místa, kde se v roce 1915 vylodili britští, francouzští, australští a novozélandští vojáci a bránili se turečtí vojáci pod velením Atatürka. Podíváme se i na starší a novější opevnění Dardanel a také navštívíme  námořní muzeum v Canakkale s kopií minonosky Nusret.

Další letecký výlet bude na západní pobřeží Spojených států, kdy při okružní jízdě navštívíme státy Kalifornie a Arizona.  Pro suchozemce bude jistě nezapomenutelným zážitkem prohlídka dvou letadlových lodí Midway a Hornet a také bitevní lodi Iowa se 406 mm kanóny. Fanoušci letecké techniky rovněž nezůstanou stranou. Zcela určitě je nadchne letecké muzeum Pima ve městě Tucson se sbírkou 300 letadel, včetně např. bombardérů B-29, B-17, B-52  a celé plejády poválečných tryskových stíhaček. Vedle muzea je umístěno skladiště nebo chcete-li hřbitov vyřazených vojenských letadel AMARG BONEYARD.  Je zde skladováno na 4800 letadel. Tento obří sklad si budeme moci prohlédnout při autobusové projížďce. U Tucsonu je zpřístupněna i raketová základna pro strategické rakety Titan II. Dalším zážitkem jistě bude i celodenní návštěva na leteckém dnu v muzeu Planes of Fame v Los Angeles. Obrněnou techniku shlédneme v muzeích v Los Angeles a Sacramentu.

Do Turecka i USA se poletí z Prahy a přílet bude rovněž do Prahy.

Autobusem bude možné se dopravit do Francie do prostoru Normandie, kde v červnu 2014 proběhnou oslavy 70. výročí vylodění. Tento zájezd pořádáme pravidelně, takže víme, co z množství zajímavých míst k návštěvě vybrat. Rozhodně navštívíme všechny vyloďovací pláže i se zde umístěnými muzei. Výsadkáři, kteří sehráli důležitou roli, mají také svá muzea a ty se také samozřejmě navštíví. Stranou nezůstanou ani německá obranná postavení Atlantického valu, jako např. baterie Riva Bella, Crisbeck, Azeville či Longues sur Mer. Ta posledně jmenovaná i se zachovalými kanóny ráže 152 mm! V Bayeux, kde je umístěno muzeum bitvy o Normandii, je při příležitosti oslav vylodění pořádána mohutná přehlídka historických vojenských vozidel. I s návštěvou této přehlídky v programu počítáme. Odvrácenou stranu války si připomeneme při zastávkách na válečných hřbitovech - USA v Colleville, britského v Bayeux i s několika Čechoslováky a německého v La Cambei s hrobem posádky německého tankového esa Wittmanna.

Po cestě do Normandie a zpět se nepojede bez zastávky, ale naopak budou ještě navštívena další místa našeho „vojenského“ zájmu.  Nejdříve se zastavíme v technickém muzeu ve Speyeru, kde je vystaven mimo jiné originální Me 109 nebo raketoplán Buran. Na Maginotově linii si prohlédneme tvrz Michelsberg, v Saumuru jedno z největších světových tankových muzeí, při cestě zpět pak v Paříži vojenské muzeum v Invalidovně.

Kompletní nabídku zájezdů v roce 2014 najdete na webu: www.ckpraded.cz.

 

Veteráni z 9.výsadkového praporu, který dobyl baterii Merville. Červen 2014 bude možná jedna z posledních šancí tyto veterány potkat. 

Defilé historických vozidel ulicemi Bayeux, prvního osvobozeného města v červnu 1944.

Baterie v Longues s kanóny 155 mm, vyrobenými v plzeňské škodovce.

Panzer VI B Královský Tigr v tankovém muzeum Saumur.

 

(placená reklama)

Autor : 🕔09.12.2013 📕7.187

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago