Zájezdy za vojenskou historií I.

Autor : 🕔09.12.2013 📕6.786
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Pojeďte na 70. výročí vylodění nebo na Gallipoli nebo na letadlovou loď Midway …

Naše cestovní kancelář Praděd Inter ( www.ckpraded.cz )  ze Zábřeha, pořádá od roku 1991 zájezdy zaměřené na vojenskou historii i současnost. Rok 2014 bude tedy naší dvacátou pátou sezónou. Za tu dobu jsme navštívili téměř všechny evropské země a také několikrát USA.

Přípravu na jubilejní sezónu jsme právě dokončili, takže můžeme předložit náš program.

Prvním zájezdem na začátku dubna bude letecký výlet z Prahy do Turecka do Istanbulu a na Gallipoli. V Istanbulu a jeho nejbližším okolí navštívíme všechna vojenská muzea, a to ústřední vojenské, letecké i námořní. Kromě těchto muzeí bude možno se podívat i do technického muzea, které sice neshromažďuje vojenskou techniku, ale určitě bude  pro středoevropany zajímavé. Stejně tak bude zajímavá i prohlídka civilních památek světového významu, jako např. historické centrum s chrámem sv.Sofie a Modrou mešitou, palác Topkapi nebo Velký bazar.

Ústřední vojenské muzeum představuje vojenskou historii od nejstaršího věku téměř po současnost. Na volné ploše před muzeem dominuje např. kanón firmy Krupp ráže 350 mm, použitý při obraně Dardanelského průlivu v období 1. světové války. Letecké muzeum vystavuje  především stroje, které byly ve výzbroji tureckého letectva v období po druhé světové válce. Naprostým unikátem je však vystavený letoun PZL 24, originál, který byl do Turecka dodáván polskou leteckou továrnou PZL těsně před druhou světovou válkou.

Za pozornost stojí  i zmíněné technické muzeum, kterému dominuje původně americká, později turecká ponorka 'TCG Uluçalireis' , ex US Thornback.

Po prohlídce Istanbulu se mikrobusy přesuneme na gallipolský poloostrov, abychom na vlastní oči viděli místa, kde se v roce 1915 vylodili britští, francouzští, australští a novozélandští vojáci a bránili se turečtí vojáci pod velením Atatürka. Podíváme se i na starší a novější opevnění Dardanel a také navštívíme  námořní muzeum v Canakkale s kopií minonosky Nusret.

Další letecký výlet bude na západní pobřeží Spojených států, kdy při okružní jízdě navštívíme státy Kalifornie a Arizona.  Pro suchozemce bude jistě nezapomenutelným zážitkem prohlídka dvou letadlových lodí Midway a Hornet a také bitevní lodi Iowa se 406 mm kanóny. Fanoušci letecké techniky rovněž nezůstanou stranou. Zcela určitě je nadchne letecké muzeum Pima ve městě Tucson se sbírkou 300 letadel, včetně např. bombardérů B-29, B-17, B-52  a celé plejády poválečných tryskových stíhaček. Vedle muzea je umístěno skladiště nebo chcete-li hřbitov vyřazených vojenských letadel AMARG BONEYARD.  Je zde skladováno na 4800 letadel. Tento obří sklad si budeme moci prohlédnout při autobusové projížďce. U Tucsonu je zpřístupněna i raketová základna pro strategické rakety Titan II. Dalším zážitkem jistě bude i celodenní návštěva na leteckém dnu v muzeu Planes of Fame v Los Angeles. Obrněnou techniku shlédneme v muzeích v Los Angeles a Sacramentu.

Do Turecka i USA se poletí z Prahy a přílet bude rovněž do Prahy.

Autobusem bude možné se dopravit do Francie do prostoru Normandie, kde v červnu 2014 proběhnou oslavy 70. výročí vylodění. Tento zájezd pořádáme pravidelně, takže víme, co z množství zajímavých míst k návštěvě vybrat. Rozhodně navštívíme všechny vyloďovací pláže i se zde umístěnými muzei. Výsadkáři, kteří sehráli důležitou roli, mají také svá muzea a ty se také samozřejmě navštíví. Stranou nezůstanou ani německá obranná postavení Atlantického valu, jako např. baterie Riva Bella, Crisbeck, Azeville či Longues sur Mer. Ta posledně jmenovaná i se zachovalými kanóny ráže 152 mm! V Bayeux, kde je umístěno muzeum bitvy o Normandii, je při příležitosti oslav vylodění pořádána mohutná přehlídka historických vojenských vozidel. I s návštěvou této přehlídky v programu počítáme. Odvrácenou stranu války si připomeneme při zastávkách na válečných hřbitovech - USA v Colleville, britského v Bayeux i s několika Čechoslováky a německého v La Cambei s hrobem posádky německého tankového esa Wittmanna.

Po cestě do Normandie a zpět se nepojede bez zastávky, ale naopak budou ještě navštívena další místa našeho „vojenského“ zájmu.  Nejdříve se zastavíme v technickém muzeu ve Speyeru, kde je vystaven mimo jiné originální Me 109 nebo raketoplán Buran. Na Maginotově linii si prohlédneme tvrz Michelsberg, v Saumuru jedno z největších světových tankových muzeí, při cestě zpět pak v Paříži vojenské muzeum v Invalidovně.

Kompletní nabídku zájezdů v roce 2014 najdete na webu: www.ckpraded.cz.

 

Veteráni z 9.výsadkového praporu, který dobyl baterii Merville. Červen 2014 bude možná jedna z posledních šancí tyto veterány potkat. 

Defilé historických vozidel ulicemi Bayeux, prvního osvobozeného města v červnu 1944.

Baterie v Longues s kanóny 155 mm, vyrobenými v plzeňské škodovce.

Panzer VI B Královský Tigr v tankovém muzeum Saumur.

 

(placená reklama)

Autor : 🕔09.12.2013 📕6.786

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago