Masakr dětí v Nigérii

Autor : 🕔12.08.2013 📕2.568

K otřesné události došlo o víkendu v Nigérii – neznámí ozbrojenci přepadli střední školu na severovýchodě země a zavraždili nejméně 22, ale možná až 42 dětí a jejich učitele angličtiny. Přinesli si kanystry s benzínem a výbušniny a školu v městě Mamudo podpálili.

Řada žáků uhořela zaživa a po těch, kterým se podařilo utéct, útočníci stříleli. Děti, které útok přežily, přišly při explozích o ruce a nohy a mají střelné rány a popáleniny vysokého stupně. Některé utekly do buše a dodnes je nikdo nenašel.

I když se k masakru oficiálně nikdo nepřihlásil, je nejpravděpodobnějším pachatelem islamistická sekta Boko Haram. Ta je známá útoky na křesťany a kostely, ale školy jsou jejím neméně častým terčem. Boko Haram znamená v africké hauštině „západní učení je rouhání“. Boko Haram chce svrhnout vládu a zavést na muslimském severu Nigérie islámské právo šaría. Vyhlásila však válku i všemu západnímu. Je zřejmě napojená na Al-Káidu v islámském Maghribu a od svého vzniku před 12 lety má na svědomí okolo 10 000 životů. Za dopadení jejího vůdce Abubakara Shekaua vypsaly Spojené státy odměnu sedmi milionů dolarů.

Mamudo je ve státě Yobe, kde má Boko Haram hlavní působiště. V této oblasti Nigérie u hranic s Kamerunem, Čadem a Nigerem ovládla několik měst a množství vesnic. Konflikt se vyostřil letos v květnu, kdy prezident Goodluck Jonathan vyhlásil v Yobe a dvou dalších nigerijských státech výjimečný stav, vyslal tam tisíce vojáků a zahájil ofenzivu s cílem povstání ukončit. Situace se částečně zlepšila, ale za cenu dalších životů – podle místních obyvatel se vojáci často mstí vesničanům za údajnou kolaboraci s islamisty, vypalují celé vesnice nebo jejich části a dopouštějí se i horších činů. V dubnu například postříleli skoro 200 obyvatel vesnice Baga jen proto, že jeden ostřelovač trefil vojáka, a loni v říjnu zabili 30 civilistů v Maiduguri ve státě Borno. A to je jen pár příkladů. O mnoha dalších se svět nedozví, protože novináři mají v oblasti ztíženou možnost působení.

Také Boko Haram se mstí a v odvetách za vojenské operace si namátkou vybírá tu kostel, tu školu. Sobotní masakr v Mamudu byl podle místních obyvatel odplatou za čtvrteční útok armády v městě Dogon Kuka, při kterém bylo zabito 22 islamistů.

Vraždění Boko Haram i počínání vládních vojáků vede k útěku tisíců Nigerijců. Jen v Kamerunu je už na 20 000 běženců a v Nigeru dalších více než 6 000.

Sobotní krveprolití patří k nejhorším a nejzrůdnějším incidentům v Nigérii v posledních měsících. Útoky Boko Haram navíc mají právě takový účinek, o jaký islamisté usilují. Jak po masakru řekl otec dvou zabitých synů, vzdělání v jeho rodině končí – děti, které mu zbyly, už do žádné školy posílat nebude. Beztak byly střední školy v Yobe v pondělí až do září uzavřeny.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔12.08.2013 📕2.568

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago