Masakr dětí v Nigérii

Autor : 🕔12.08.2013 📕2.808
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

K otřesné události došlo o víkendu v Nigérii – neznámí ozbrojenci přepadli střední školu na severovýchodě země a zavraždili nejméně 22, ale možná až 42 dětí a jejich učitele angličtiny. Přinesli si kanystry s benzínem a výbušniny a školu v městě Mamudo podpálili.

Řada žáků uhořela zaživa a po těch, kterým se podařilo utéct, útočníci stříleli. Děti, které útok přežily, přišly při explozích o ruce a nohy a mají střelné rány a popáleniny vysokého stupně. Některé utekly do buše a dodnes je nikdo nenašel.

I když se k masakru oficiálně nikdo nepřihlásil, je nejpravděpodobnějším pachatelem islamistická sekta Boko Haram. Ta je známá útoky na křesťany a kostely, ale školy jsou jejím neméně častým terčem. Boko Haram znamená v africké hauštině „západní učení je rouhání“. Boko Haram chce svrhnout vládu a zavést na muslimském severu Nigérie islámské právo šaría. Vyhlásila však válku i všemu západnímu. Je zřejmě napojená na Al-Káidu v islámském Maghribu a od svého vzniku před 12 lety má na svědomí okolo 10 000 životů. Za dopadení jejího vůdce Abubakara Shekaua vypsaly Spojené státy odměnu sedmi milionů dolarů.

Mamudo je ve státě Yobe, kde má Boko Haram hlavní působiště. V této oblasti Nigérie u hranic s Kamerunem, Čadem a Nigerem ovládla několik měst a množství vesnic. Konflikt se vyostřil letos v květnu, kdy prezident Goodluck Jonathan vyhlásil v Yobe a dvou dalších nigerijských státech výjimečný stav, vyslal tam tisíce vojáků a zahájil ofenzivu s cílem povstání ukončit. Situace se částečně zlepšila, ale za cenu dalších životů – podle místních obyvatel se vojáci často mstí vesničanům za údajnou kolaboraci s islamisty, vypalují celé vesnice nebo jejich části a dopouštějí se i horších činů. V dubnu například postříleli skoro 200 obyvatel vesnice Baga jen proto, že jeden ostřelovač trefil vojáka, a loni v říjnu zabili 30 civilistů v Maiduguri ve státě Borno. A to je jen pár příkladů. O mnoha dalších se svět nedozví, protože novináři mají v oblasti ztíženou možnost působení.

Také Boko Haram se mstí a v odvetách za vojenské operace si namátkou vybírá tu kostel, tu školu. Sobotní masakr v Mamudu byl podle místních obyvatel odplatou za čtvrteční útok armády v městě Dogon Kuka, při kterém bylo zabito 22 islamistů.

Vraždění Boko Haram i počínání vládních vojáků vede k útěku tisíců Nigerijců. Jen v Kamerunu je už na 20 000 běženců a v Nigeru dalších více než 6 000.

Sobotní krveprolití patří k nejhorším a nejzrůdnějším incidentům v Nigérii v posledních měsících. Útoky Boko Haram navíc mají právě takový účinek, o jaký islamisté usilují. Jak po masakru řekl otec dvou zabitých synů, vzdělání v jeho rodině končí – děti, které mu zbyly, už do žádné školy posílat nebude. Beztak byly střední školy v Yobe v pondělí až do září uzavřeny.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔12.08.2013 📕2.808

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 3 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago