Proměna Hamasu - Z přítele Egypta se stal jeho úhlavní nepřítel

Autor : 🕔12.08.2013 📕1.947

Palestinské teroristické hnutí Hamas má stále větší potíže. Od loňského nástupu Muslimského bratrstva v Egyptě si coby jeho odnož slibovalo prudké zlepšení vzájemných vztahů i hospodářské situace v pásmu Gazy a očekávalo úplné otevření hranic, či dokonce vytvoření zóny volného obchodu s Egyptem.

Chvíli se i zdálo, že se mu přání vyplní, ale islamistický prezident Muhammad Mursí nikdy neotevřel hranice docela a cestování bylo sice volnější než za jeho předchůdce Mubaraka, ale zůstávalo omezené. Pak začala egyptská média přinášet informace o zapojení Hamasu do protivládních nepokojů a násilností v Egyptě a obvinila jej z loňského zabití 16 egyptských vojáků na Sinajském poloostrově. Zvedla se taková vlna antipatií veřejnosti, že se letos na jaře musela delegace Hamasu tajně vyplížit zadním vchodem z hotelu v Káhiře, který rozhněvaní Egypťané oblehli. Červencový puč armády pak zhatil poslední naděje na spojenectví a z Hamasu se stal oficiální nepřítel Egypta. Po ztrátě náklonnosti Íránu a libanonského Hizballáhu kvůli neochotě Hamasu podpořit syrský režim, která ho stála i velkou část finančních prostředků a zbraní, tak hnutí přišlo i o Káhiru.

Egyptská armáda hned po puči na začátku července pásmo Gazy izolovala. Zavřela hranice a desetitisíce Gazanů nemohou do práce, do škol ani do nemocnic. Rybáři nesmějí lovit ve Středozemním moři a vycestovat nemohou ani vůdci Hamasu. Egyptští vojáci také zahájili bezprecedentní zásahy proti pašovacím tunelům. Obvinili Hamas, že jimi proniká na Sinaj, kde společně s džihádisty útočí na vojáky, a ničí tunely tak odhodlaně, že jich jen během prvních dvou červencových týdnů vyřadili z provozu okolo 80 %.

Armáda také konfiskuje všechno, co Hamas tunely pašuje, od zbraní až po benzin, kterého například v neděli zadržela 200 000 litrů. V Gaze se tak výrazně zhoršila hospodářská situace, stouply ceny pohonných hmot i základních potravin a dochází k výpadkům elektřiny až na deset hodin denně. Zásahy zároveň výrazně snížily příjmy Hamasu, který z provozu tunelů vybíral daně a teď má potíže s platy pro státní zaměstnance. Egyptská blokáda pásma Gazy je dnes striktnější než izraelská, ale mezinárodní společenství ani propalestinští aktivisté kupodivu ani jednou nevyzvali Káhiru k jejímu zmírnění, jak už tolik let požadují od Izraele. Ten naopak v reakci na situaci zvýšil dodávky potravin, základních potřeb i stavebního materiálu do Gazy, aby odvrátil humanitární krizi. Podle gazanského ministra hospodářství přišel režim Hamasu jen v prvních třech červencových týdnech o 230 milionů dolarů, což je desetina hrubého domácího produktu. Popularita Hamasu klesá i v jiných arabských zemích, protože se prudce snížil počet zahraničních delegací – zatímco za prvního půl roku jich Gazu navštívilo 180, v červenci to byly jen dvě.

Představitelé Hamasu kategoricky popírají, že by jeho lidé operovali na Sinaji, ale nemine jediný týden, kdy by tam nebyly zabity či zadrženy desítky Palestinců. Další členové Hamasu jsou občas zatčeni i v Káhiře a z úst egyptských velitelů padají výroky jako "Hamas terorizuje Egypt". Další ranou bylo nedávné obvinění Mursího z kolaborace s Hamasem za účelem páchání protistátních činů a ze spiknutí na začátku protivládního povstání před dvěma a půl lety, kdy Hamas zaútočil na egyptskou věznici a osvobodil Mursího a desítky dalších islamistů i teroristů.

Tento týden přišly další dvě rány. Egypt oznámil, že nepovolí dlouho plánovanou a několikrát odloženou návštěvu Gazy tureckému premiérovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, který udělal tu chybu, že odsoudil vojenský puč a požaduje navrácení Mursího do funkce. A v pondělí armáda uvedla, že zmařila atentát na ministra vnitra Muhammada Ibrahima a viceprezidenta Muhammada Baradeje, který chtěl provést Hamas se sinajskými džihádisty.

Hamasu nastaly těžké časy, ale pád mu zatím nehrozí. Na výrobu zbraní proti Izraeli má stále peněz dost. Podle izraelských bezpečnostních složek už doplnil počet raket dlouhého doletu, o které přišel při listopadové přestřelce s Izraelem. Za posledních pět let zvýšil celkové množství zbraní čtyřnásobně a zdokonalil je natolik, že v současnosti ohrožuje 70 % Izraelců.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔12.08.2013 📕1.947

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago