BLÍZKÝ VÝCHOD: Izrael a Palestinci v roce 2013

Autor : 🕔24.05.2013 📕1.793

Izraeli a Palestincům přinesl rok 2013 jednu významnou událost – obě strany obnovily mírová jednání. S výjimkou krátkých neúspěšných rozhovorů v roce 2010 spolu nejednaly pět let. K obnově přímých jednání koncem července došlo díky nadlidskému úsilí amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, jemuž izraelský premiér Binjamin Netanjahu a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás slíbili, že u jednacího stolu vydrží devět měsíců.

Zda však budou jednání úspěšná, není jasné – probíhají za přísného informačního embarga, a když nějaké zprávy uniknou do médií, vzbuzují spíše pesimismus.

Izrael v uplynulém roce prošel dalšími předčasnými volbami a získal novou pravicovou vládu pěti politických stran, ve které po mnoha letech poprvé neusedli ultraortodoxní židé. Netanjahu se stal premiérem celkem už potřetí.

Z bezpečnostního hlediska přinesl rok 2013 Izraeli významnou pozitivní změnu ve vztazích s Egyptem, kde po nedlouhé a nepříliš přátelské vládě islamistů došlo k vojenskému puči a výraznému zlepšení vztahů vládnoucí armády s židovským sousedem. I když se nejvyšší představitelé obou zemí zrovna nenavštěvují, od druhé poloviny roku spolu úzce spolupracují v boji proti terorismu na Sinajském poloostrově a bilaterální vztahy jsou korektní.

Ke zhoršení situace naopak došlo na izraelských hranicích se Sýrií. I když ale v Sýrii přibylo islamistických povstalců napojených na al-Káidu, Izrael zatím vážně neohrožují. Izraelská armáda však v Sýrii opakovaně zasáhla proti vyspělým zbraním režimu prezidenta Bašára Asada, které buď směřovaly, nebo se mohly dostat do rukou teroristů či libanonského Hizballáhu – aniž to potvrdila nebo vyvrátila, zničila zřejmě raketou odpálenou z moře několik zbrojních konvojů a skladišť. Samotný Hizballáh, který bojuje v Sýrii na straně prezidenta Asada, však na Izrael nezaútočil a odvety se zdržel i Asad. Hizballáh přesto nepřestal pro Izrael představovat vážnou vojenskou hrozbu.

Palestinská samospráva, která vládne na Západním břehu Jordánu, žádné výraznější události neprožila, jen její finanční situace se opět zhoršila. Přišla také o premiéra Saláma Fajjáda a s jeho rezignací ztratil Západ záruku transparentnosti finančních prostředků, které Palestincům poskytuje.

Katastrofální byl rok 2013 pro teroristický Hamas v pásmu Gazy – egyptský vojenský režim ho obvinil z terorismu a zasahování do vnitřních záležitostí země a zaujal vůči němu tvrdý postoj. Zlikvidoval řadu jeho zbrojních skladišť na Sinaji a většinu pašovacích tunelů do Gazy, a ztížil mu tak dodávky zbraní. Uzavřel hranice v Rafáhu, zastavil veškerý obchod a přerušil vzájemné vztahy. Pásmo Gazy se tak ocitlo pod tuhou egyptskou blokádou. Tíživou situaci mu paradoxně ulehčuje pouze Izrael, který svou blokádu naopak uvolňuje a dodává mu základní životní potřeby.

Izrael zažil po dlouhé době celkem klidný rok – loňská válka s Hamasem hnutí zastrašila a počet raketových útoků prudce klesl. Na izraelský jih dopadlo jen necelých 70 střel oproti loňským 640 nebo skoro 4000 v roce 2008. Hamas se ale nezřekl násilí ani svého cíle zničit Izrael a dál vyrábí rakety a buduje tunely k únosu izraelských vojáků. I teroristické útoky pokračují – v uplynulém roce si vyžádaly šest izraelských životů.

Největším problémem zůstává pro Izrael jaderný Írán. Situaci zkomplikovala nedávná ženevská dohoda Teheránu s šesti velmocemi, která Íránu umožňuje pokračovat v obohacování uranu a vyrobit jadernou zbraň za velmi krátkou dobu. Izraelská vláda dohodu ostře kritizovala a snaží se dosáhnout jejího zpřísnění. Jedním z jejích nepřehlédnutelných důsledků je i to, že značně komplikuje, ne-li znemožňuje případný izraelský vojenský úder na íránské jaderné továrny.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔24.05.2013 📕1.793

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago