BLÍZKÝ VÝCHOD: Izrael a Palestinci v roce 2013

Autor : 🕔24.05.2013 📕2.124

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Izraeli a Palestincům přinesl rok 2013 jednu významnou událost – obě strany obnovily mírová jednání. S výjimkou krátkých neúspěšných rozhovorů v roce 2010 spolu nejednaly pět let. K obnově přímých jednání koncem července došlo díky nadlidskému úsilí amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, jemuž izraelský premiér Binjamin Netanjahu a předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás slíbili, že u jednacího stolu vydrží devět měsíců.

Zda však budou jednání úspěšná, není jasné – probíhají za přísného informačního embarga, a když nějaké zprávy uniknou do médií, vzbuzují spíše pesimismus.

Izrael v uplynulém roce prošel dalšími předčasnými volbami a získal novou pravicovou vládu pěti politických stran, ve které po mnoha letech poprvé neusedli ultraortodoxní židé. Netanjahu se stal premiérem celkem už potřetí.

Z bezpečnostního hlediska přinesl rok 2013 Izraeli významnou pozitivní změnu ve vztazích s Egyptem, kde po nedlouhé a nepříliš přátelské vládě islamistů došlo k vojenskému puči a výraznému zlepšení vztahů vládnoucí armády s židovským sousedem. I když se nejvyšší představitelé obou zemí zrovna nenavštěvují, od druhé poloviny roku spolu úzce spolupracují v boji proti terorismu na Sinajském poloostrově a bilaterální vztahy jsou korektní.

Ke zhoršení situace naopak došlo na izraelských hranicích se Sýrií. I když ale v Sýrii přibylo islamistických povstalců napojených na al-Káidu, Izrael zatím vážně neohrožují. Izraelská armáda však v Sýrii opakovaně zasáhla proti vyspělým zbraním režimu prezidenta Bašára Asada, které buď směřovaly, nebo se mohly dostat do rukou teroristů či libanonského Hizballáhu – aniž to potvrdila nebo vyvrátila, zničila zřejmě raketou odpálenou z moře několik zbrojních konvojů a skladišť. Samotný Hizballáh, který bojuje v Sýrii na straně prezidenta Asada, však na Izrael nezaútočil a odvety se zdržel i Asad. Hizballáh přesto nepřestal pro Izrael představovat vážnou vojenskou hrozbu.

Palestinská samospráva, která vládne na Západním břehu Jordánu, žádné výraznější události neprožila, jen její finanční situace se opět zhoršila. Přišla také o premiéra Saláma Fajjáda a s jeho rezignací ztratil Západ záruku transparentnosti finančních prostředků, které Palestincům poskytuje.

Katastrofální byl rok 2013 pro teroristický Hamas v pásmu Gazy – egyptský vojenský režim ho obvinil z terorismu a zasahování do vnitřních záležitostí země a zaujal vůči němu tvrdý postoj. Zlikvidoval řadu jeho zbrojních skladišť na Sinaji a většinu pašovacích tunelů do Gazy, a ztížil mu tak dodávky zbraní. Uzavřel hranice v Rafáhu, zastavil veškerý obchod a přerušil vzájemné vztahy. Pásmo Gazy se tak ocitlo pod tuhou egyptskou blokádou. Tíživou situaci mu paradoxně ulehčuje pouze Izrael, který svou blokádu naopak uvolňuje a dodává mu základní životní potřeby.

Izrael zažil po dlouhé době celkem klidný rok – loňská válka s Hamasem hnutí zastrašila a počet raketových útoků prudce klesl. Na izraelský jih dopadlo jen necelých 70 střel oproti loňským 640 nebo skoro 4000 v roce 2008. Hamas se ale nezřekl násilí ani svého cíle zničit Izrael a dál vyrábí rakety a buduje tunely k únosu izraelských vojáků. I teroristické útoky pokračují – v uplynulém roce si vyžádaly šest izraelských životů.

Největším problémem zůstává pro Izrael jaderný Írán. Situaci zkomplikovala nedávná ženevská dohoda Teheránu s šesti velmocemi, která Íránu umožňuje pokračovat v obohacování uranu a vyrobit jadernou zbraň za velmi krátkou dobu. Izraelská vláda dohodu ostře kritizovala a snaží se dosáhnout jejího zpřísnění. Jedním z jejích nepřehlédnutelných důsledků je i to, že značně komplikuje, ne-li znemožňuje případný izraelský vojenský úder na íránské jaderné továrny.

Uveřejněno s laskavým svolením autorky.

Paní Gita Zbavitelová pracovala pro agenturu Reuters, českou redakci Rádia Svobodná Evropa a Český rozhlas 6, dnes Český rozhlas Plus. Dlouhodobě sleduje a komentuje dění na Blízkém východě, zejména v Izraeli a na palestinských územích. 

vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Autor : 🕔24.05.2013 📕2.124

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago