Výcvik s těmi nejlepšími

Autor : 🕔10.11.2012 📕6.829

Když přišla nabídka seznámit se s výcvikem SOG (Special Operations Group), byl jsem na vážkách. Z „blbnutí v maskáčích“ už jsem poněkud vyrostl, poslouchání povelů odvykl – a fyzička také není jako ve dvaceti. Ale nakonec převážila zvědavost – a musím říct, že jsem neudělal chybu.

Wo co go?

Jak název napovídá, kurzy vedou bývalí příslušníci SOG, všichni s bohatými zkušenostmi ze služby ve speciálních jednotkách v České republice a především v zahraničních misích. Celkem pohodáři. Nečekejte žádný řev, buzeraci nebo něco podobného. Vše je v pohodě. Předváděné techniky neberou jako dogma. Prostě: „My jsme to dělali tak a tak, protože se nám to osvědčilo. Samozřejmě jsou možné i jiné varianty, které se v jiných podmínkách osvědčily někomu jinému.

Cílem je účastníky kurzu naučit přemýšlet a jejich znalosti rozvíjet, ne jim vnutit „jediné správné“ řešení. Tak je ostatně postaven celý program, který má tři stupně: Basic, Advanced a Expert. Pokud někomu některá z technik nejde, nemusí před postupem na vyšší level absolvovat celý kurz znovu. Může využít jen příslušný modul, např. střelbu, taktiku nebo TCCC.

Výuka zahrnuje sedm základních předmětů: TCCC (Tactical Combat Causalty Care), což je neodkladná péče poskytovaná v polních podmínkách. Nejde o žádný nudný zdravotní kurz, ale o praktické použití jednoduchých pomůcek a technik k záchraně života. Techniky, které je nutné provádět v lepším případě ve dvojici, v horším svépomocí a v úplně nejhorším pod palbou. Většina znalostí je snadno použitelná i v civilním životě při první autonehodě, kterou uvidíte.


Hezčí polovina kurzu při střelbě ze Scorpionu EVO3 oceňovala jeho kolimátorový zaměřovač

Při topografické přípravě v terénu zjistíte, že se dá celkem úspěšně žít i bez navigace a že pro orientaci jsou mnohem důležitější oči a vlastní rozum než choulostivá elektronická udělátka. Nemluvě o tom, že řada uživatelů, kteří bezmezně věřili „navigaci“, skončila kdoví kde.

Fyzicky nejnáročnější částí je PVV neboli práce ve výškách. Po teorii účastníci zvládnou lezení, taktické slaňování, poměrně atraktivní vnikání do budovy oknem a postupně i další lezecké dovednosti. Basic zvládly i kolegyně z redakcí dámských časopisů a novináři z některých redakcí, kteří nejsou právě nadšenými vyznavači nejzdravějších životních stylů.

Následují vyloženě akční předměty: SUT (Small Unit Tactics) neboli „zelená taktika“ malých jednotek, což jsou přesuny, přechody z pochodových do bojových formací, pokrytí cíle palbou, útok, boj na zdrženou nebo ústup. Cvičí se pátrání, neverbální komunikace a další dovednosti.


TCCC vás naučí řešit takováto zranění. Zde jde o zásah ráží 12,7 mm, ale stejně snadno končetinu amputuje kus plechu při autohavárii

CQB (Close Quarter Battle), což je „černá taktika“ především policejních a zásahových jednotek. Zde se cvičí pohyb a boj v zastavěném prostoru, obsazování budov a zásady pohybu v nich. Na to úzce navazuje pyrotechnika, protože při CQB nejsou ničím výjimečným různé formy nástražných systémů.

Posledním modulem je střelba z ručních zbraní. Cvičí se mířená i reflexivní střelba z pistole i dlouhých zbraní. Krok po kroku se zdokonalují techniky. Že to funguje, se mohli přesvědčit někteří adepti, kteří na začátku s obtížemi trefili terč a na konci dokázali nastřílet alespoň sevřený obrazec zásahů.

Komu je to určené?

Mohlo by se zdát, že kurzy jsou určené jen pro vojáky. Opak je pravdou. Kurzu se může zúčastnit prakticky kdokoli. Samozřejmě že největší zájem je od vojáků pravidelných jednotek, hlavně těch, kteří se chystají do misí a mají celkem oprávněný pocit, že standardní armádní výcvik je nemůže připravit na všechny eventuality. Další skupinou jsou uchazeči o službu ve speciálních vojenských nebo policejních jednotkách, kteří to berou jako první krok pro svou budoucí kariéru.

Basic kurz je vhodný i pro řadové příslušníky ozbrojených sil, případně pro kteréhokoli civilistu, jenž má o podobné aktivity zájem. Typicky např. pro zmíněné členy různých airsoftových týmů nebo vojenských klubů, kteří mají jedinečnou příležitost naučit se něco od lidí se skutečně bohatou praxí a bojovými zkušenostmi.


Vzájemně se kryjící instruktoři při vnikání do místnosti

Postup na další úrovně je možný jen se souhlasem instruktorů, po absolvování předchozích úrovní, takže se není nutné bát nevyrovnanosti týmu. Po Basiku by na tom měli být všichni přibližně stejně. Absolventi vyšších úrovní jsou více než připraveni pro službu v ozbrojených silách. V nabídce je i příprava na výběrová řízení do speciálních jednotek.

Z výcviku jsou naopak vyloučeni lidé se „škraloupem“ v trestním rejstříku, příslušníci různých extremistických hnutí a psychicky nevyrovnaní jedinci se sklony k agresivitě. Kdo dostane jednou „ban“, má smůlu. O další pokusy k absolvování kurzu se nemusí ani pokoušet.

Každý kurz trvá dva víkendy a zahrnuje ubytování a stravu v trojhvězdičkovém standardu a full servis včetně zapůjčení zbraní, lezecké výstroje, zdravotnického materiálu, přileb a chráničů. Ve vyšších úrovních se zvyšují nároky i realističnost výcviku, např. používáním pyrotechnických efektů, speciálních nástavců a cvičné munice simunition.


Slaňování hlavou dolů je sice efektní, ale kromě ukázek se prakticky příliš nepoužívá

V nabídce SOG Defence jsou i specializované bloky upravené na míru, např. příslušníci Městské policie Praha se obešli bez topografie nebo práce ve výškách, zato měli posílenou střeleckou přípravu a „černou taktiku“ se zaměřením na specifika jejich profese.

Jednou z možností, která je v nabídce SOG Defence, jsou teambuildingy, doprovody osob do rizikových oblastí, ochrana VIP a další aktivity. Více naleznete na stránkách www.sog-defence. com. Každopádně to byl aktivně prožitý víkend v pohodové atmosféře a příjemná zkušenost se zajímavými lidmi.

Uveřejněno s laskavým svolením autora.
Vyšlo v časopise Military revue 6/2011 vydavatelství Naše Vojsko.

Autor : 🕔10.11.2012 📕6.829

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 6 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago