Vojáci z nebes

Autor : 🕔28.10.2012 📕4.357
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Český provinční rekonstrukční tým, působící na základně Shank v afghánském Lógaru, je součástí uskupení Bajonet. Jeho základ tvoří americké 173. brigádní bojové uskupení. S jejími příslušníky jsou naši vojáci v každodenním styku. České a americké jednotky vyrážejí na společné patroly. Velice úzká je i spolupráce pyrotechniků, odstřelovačů a dalších specialistů.

Kořeny brigády sahají do roku 1917, kdy vznikla v Camp Pike jako 173. pěší brigáda 87. divize. Ještě za 1. světové války došlo k jejímu rozmístění ve Francii, do bojů však nikdy nezasáhla. V roce 1919 skončila činnost brigády deaktivací.

Obnovena za 2. světové války

O jejím obnovení se rozhodlo až v roce 1942. Tehdy byla aktivována jako 87. průzkumná rota 87. pěší divize. S ní také byla v letech 1944 až 1945 nasazena na západní frontě ve Francii, Lucembursku a Německu. Dostala se až do Bavorska, k československým hranicím. Po válce došlo, podobně jako v případě jiných jednotek, k jejímu rozpuštění.

Novodobá historie brigády začíná rokem 1963, kdy byla znovu zřízena, a to jako 173. samostatná výsadková brigáda se sídlem na japonském ostrově Okinawa. Sloužila jako jednotka rychlé reakce pro velitelství v Tichomoří. Právě zde získali její příslušníci díky hromadným seskokům přezdívku „Nebeští vojáci“. Tu si udrželi až do současnosti.


S bojovým praporem

V polovině 60. let minulého století byla brigáda přemístěna do Vietnamu. V únoru 1967 provedli její vojáci poblíž kambodžských hranic jedinou skutečně výsadkovou operaci této války. V roce 1972 došlo ke stažení nasazených jednotek do USA a k jejímu rozpuštění.

Se 173. brigádou jsme se potkali už v německém Hohenfelsu, kde jsme absolvovali společný výcvik. Hlavní velitelství brigády sídlí ve Vincenze, jednotky jsou rozmístěné v Německu, takže vystupování a chování těchto vojáků je evropské. V tom nám jsou hodně blízcí,“ vysvětluje major Petr Blecha ze 7. mechanizované brigády, který strávil s americkými výsadkáři v afghánském Lógaru šest měsíců. „Spolupráce s nimi byla vynikající. Provinční rekonstrukční tým vnímali jako určitý nadstandard. Dávali mu velkou prioritu. Chovali se k nám vždy velice vstřícně. Například pokud jsme potřebovali průzkumný prostředek, nikdy se nám nestalo, že by nám ho nedali. Stejně přistupovali k projektům PRT. Vždy byli na prvním místě. Američané se nás snažili tlačit co nejvíce dopředu. Osobně jsem zažil spolupráci s americkými jednotkami 82. výsadkové divize, 101. aeromobilní a nyní 173. brigády. Pokaždé to probíhalo dobře. Nevím, zda nejsme ovlivněni tím, že jsme s touto brigádou byli v Německu, kde jsme se velice sblížili, ale zařadil bych ji na první místo.

Američtí „Italové

Obnovena byla v italské Vicenze v roce 2000. Štáb brigády se zároveň stal hlavním výsadkovým velitelstvím pro evropské bojiště.

Brigáda po svém znovuzaložení prošla tříletou intenzivní přípravou, během které se zapojila do výcviku a nasazení v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Maďarsku a Maroku. V letech 2001 a 2002 se její příslušníci účastnili společně s naším 4. průzkumným praporem cvičení Lion Stealth. Jeho součástí byly padákové výsadky na německém území. Čeští a američtí vojáci se pak vysadili z vrtulníků také ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice.


Nácvik bojové střelby v budovách

Rovněž se od počátku účastnila operace v Iráku. K jejímu vysazení na severu země v Kurdistánu došlo již 23. března 2003. Během postupu se podílela na obsazení Irbilu a Kirkúku. Devět jejích příslušníků při tom padlo. Po ročním působení v misi došlo ke stažení jednotky zpět do Itálie.

V roce 2005 se zapojila do operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. Působila především na jihu a východě země v provinciích Paktika, Helmand, Kandahár a Zábul. Přispěla k relativně bezproblémovému průběhu voleb na podzim roku 2005.


Z přípravy brigády na misi v Německu

Český PRT, tím že se skládal z civilní a vojenské části, byl hodně populární. Společně se 173. brigádou jsme se angažovali v distriktu Čarch. Byla to zajímavá oblast, ve které žije osmdesát procent Tádžiků. Na tržištích jsme tam potkávali desetileté ozbrojené kluky. Nechovali se ale nepřátelsky. Dvakrát do roka tam měli povodně, které jim všechno vzaly,“ vzpomíná mjr. Blecha. „Proto jsme tam připravili protipovodňový projekt sestávající z retenčních zdí, protipovodňových kanálů atd. Naši inženýři to dávali dohromady, projektovali. Američané to budou financovat. Byla to dobrá ukázka spolupráce.

Bojové uskupení

Po návratu do Itálie vzniklo 18. září 2006 z brigády 173. výsadkové bojové uskupení. To v květnu následujícího roku zahájilo svoje druhé operační působení na území Afghánistánu, tentokrát s dislokací v provinciích Paktika, Nangahar, Nuristán, Konar a Laghmán.

Třetího operačního nasazení v Afghánistánu se uskupení účastnilo účastnila společně s naším pátým kontingentem PRT od února 2010. Ještě předtím cvičila od podzimu loňského roku společně s našimi vojáky v americkém výcvikovém zařízení v Bavorsku Hohenfels.


Společné foto s českými vojáky

Její součástí je 503. výsadkový prapor, který tvoří dva prapory. Dále 173. speciální prapor, 1. squadrona, 4. dělostřelecký prapor 319. výsadkového polního dělostřeleckého pluku a 173. prapor brigádní podpory. Jednotky brigády jsou rozmístěny v německém Schweinfurtu a Bambergu.

My jsme toho Američanům až zas tak mnoho nabídnout nemohli. Využívali například naše odstřelovače při zajišťování nejrůznějších mítinků. Oceňovali totiž především úroveň jejich výcviku. Americké velení velice často zařazovalo někoho do našich patrol, a to včetně těch nejvyšších funkcionářů. Výborná byla i spolupráce s českými týmy EOD. Z toho je vidět, že měli vůči nám absolutní důvěru,“ zdůrazňuje major Petr Blecha. „Součástí našeho kontingentu bylo nemálo mladých důstojníků. Většina z nich má velice dobrou angličtinu, a tak se nebojí mluvit. S americkými kolegy si nejen vyměňují názory týkající se nejrůznějších vojenských aspektů, ale rovněž přicházejí s dobrými nápady týkajícími se vzájemné spolupráce.

Uveřejněno s laskavým svolením autora.
Vyšlo v časopise Military revue 1/2011 vydavatelství Naše Vojsko.

Autor : 🕔28.10.2012 📕4.357

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago