Odznak za vynikající službu (Rikugun Bukosho)

Autor : 🕔23.03.2012 📕7.466

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Toto vyznamenání bylo schváleno Císařským ediktem ze dne 7. 12. 1944 ve dvou třídách. Bylo zamýšleno k okamžitému udělování veliteli na úrovni divizí nebo ekvivalentních jednotek. Mohlo se udělovat retroaktivně od začátku Velké východoasijské války.

Do té doby se v Japonsku vyznamenávalo za statečnost především posmrtně. Vojáci padlí v akci byli povýšeni o jednu hodnost a obdrželi nižší třídu Řádu zlatého luňáka. Někdy byli vyznamenání i žijící vojáci, ale spíše za výsluhu než za statečnost. Všechna tato vyznamenávání probíhala velmi komplikovaně na úrovni nejvyšších velitelství a procedura trvala v průměru 2–3 roky.     

S válečnými neúspěchy po roce 1942 vyvstala potřeba odměňovat hrdinství okamžitě, aby se zvýšila morálka vojáků. Vyznamenávalo se okamžitě během jednoduchého ceremoniálu a předání odznaku doprovázelo písemné zdůvodnění .

Následující informace pocházejí z nepublikovaného článku kalifornského leteckého historika Henry Sakaida. Podle něj byla většina vyznamenání  udělena příslušníkům armády. Ale například odznaky 2. stupně byly uděleny dvěma příslušníkům námořnictva, létajícím jako navigátoři na armádních bombardérech pří útocích roku 1944 proti americké flotile v Bitvě ve Filipínském moři.

Vyznamenávalo se jednak za jednotlivou akci, jako například odznak 1. stupně rotmistrovi Sumi Tadao za noční akci 13. března 1945. Ten při opakovaných operačních letech nad Osakou sestřelil čtyři letadla B-29 a další tři poškodil. Nebo se vyznamenávalo za výsledky během delšího časového období, jako v případě majora Kobayashi Teruhiko, ve 24 letech nejmladšího velitele letecké skupiny. Ten při přidělení ke 244. Sentai sestřelil deset B-29 a tři stíhačky.

Jsou zdokumentována i udělení za nebojové zásluhy, jako např. veliteli letecké továrny Tachiarai za zvýšení výroby o 300 % v únoru 1945. Byla udělena i skupinová vyznamenání, např. odznaky 2. stupně celým posádkám bombardérů za jednotlivou misi. Počet odznaků byl udělen pilotům, kteří zničili B-29 taranem a zachránili se na padáku. Příkladem je vyznamenání Itagi Masao, který zničil tři B-29, z toho dvě taranem. Odznak 2. stupně obdržel za útok taranem dne 3. 12. 1944. Zaútočil čelně na B-29 498. bombardovací skupiny, pilotovanou 1st Lt. Donem J. Duffordem. Itagakiho děla se zasekla a tak narazil do motoru č. 3, vyskočil padákem a zachránil se. Poškozená B-29 musela odrazit řadů útoků japonských stíhaček, ale nakonec se šťastně vrátila 1 500 mil na základnu.

Odznak byl vyroben ze železa a měl rozměry 40 x 50 mm. Reaguje na magnet a tak se dá rozpoznat originál od některých kopií.


1. třída - Kou


2. třída - Otsu


2. třída varianta


Poválečná výroba


Udělovací krabička

Jeden americký voják si z Filipín přivezl kufřík plný různých japonských dokladů. Teprve nedávno se jejich kopie dostaly do Japonska. Mezi nimi se nacházejí tři udělovací doklady k Bukosho 2. stupně.  Vystavil je stejný důstojník, velitel 100. divize armádní podplukovník Harada Jiro ve stejný den 1. 8. 1945.  Z data a popisu je zřejmé, že byly uděleny za statečnost v Bitvě o Mindanao. Doklady jsou číslovány a je pravděpodobné, že se jedná o čísla odznaků.

První odznak č. 228 byl udělen armádnímu seržant-majorovi Kobaiashi z 1. roty, 3. čety dopravní jednotky 100. divize, druhý odznak č. 232 desátníkovi (Heicho) Terao ze stejné jednotky a třetí odznak č. 224 nadporučíkovi Oki, veliteli 1. roty.


Č. 228


Č. 232


Č. 224 

Lze spekulovat, že odznaky nejspíše nebyly fyzicky uděleny nejen těmto vyznamenaným, ale i mnoha dalším na rozsáhlých bojištích východní Asie. Zásobovací problémy japonské armády byly značné. Svědčí o tom i tyto zřejmě provizorní dekrety, psané rukou na čistý kus papíru.

Prameny:
James Peterson : Orders and Medals of Japan and Associated States, 3rd Edition, San Ramon 2000
https://www.imperialjapanmedalsandbadges.com
Autor : 🕔23.03.2012 📕7.466

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago