Odznak za vynikající službu (Rikugun Bukosho)

Autor : 🕔23.03.2012 📕6.710

Toto vyznamenání bylo schváleno Císařským ediktem ze dne 7. 12. 1944 ve dvou třídách. Bylo zamýšleno k okamžitému udělování veliteli na úrovni divizí nebo ekvivalentních jednotek. Mohlo se udělovat retroaktivně od začátku Velké východoasijské války.

Do té doby se v Japonsku vyznamenávalo za statečnost především posmrtně. Vojáci padlí v akci byli povýšeni o jednu hodnost a obdrželi nižší třídu Řádu zlatého luňáka. Někdy byli vyznamenání i žijící vojáci, ale spíše za výsluhu než za statečnost. Všechna tato vyznamenávání probíhala velmi komplikovaně na úrovni nejvyšších velitelství a procedura trvala v průměru 2–3 roky.     

S válečnými neúspěchy po roce 1942 vyvstala potřeba odměňovat hrdinství okamžitě, aby se zvýšila morálka vojáků. Vyznamenávalo se okamžitě během jednoduchého ceremoniálu a předání odznaku doprovázelo písemné zdůvodnění .

Následující informace pocházejí z nepublikovaného článku kalifornského leteckého historika Henry Sakaida. Podle něj byla většina vyznamenání  udělena příslušníkům armády. Ale například odznaky 2. stupně byly uděleny dvěma příslušníkům námořnictva, létajícím jako navigátoři na armádních bombardérech pří útocích roku 1944 proti americké flotile v Bitvě ve Filipínském moři.

Vyznamenávalo se jednak za jednotlivou akci, jako například odznak 1. stupně rotmistrovi Sumi Tadao za noční akci 13. března 1945. Ten při opakovaných operačních letech nad Osakou sestřelil čtyři letadla B-29 a další tři poškodil. Nebo se vyznamenávalo za výsledky během delšího časového období, jako v případě majora Kobayashi Teruhiko, ve 24 letech nejmladšího velitele letecké skupiny. Ten při přidělení ke 244. Sentai sestřelil deset B-29 a tři stíhačky.

Jsou zdokumentována i udělení za nebojové zásluhy, jako např. veliteli letecké továrny Tachiarai za zvýšení výroby o 300 % v únoru 1945. Byla udělena i skupinová vyznamenání, např. odznaky 2. stupně celým posádkám bombardérů za jednotlivou misi. Počet odznaků byl udělen pilotům, kteří zničili B-29 taranem a zachránili se na padáku. Příkladem je vyznamenání Itagi Masao, který zničil tři B-29, z toho dvě taranem. Odznak 2. stupně obdržel za útok taranem dne 3. 12. 1944. Zaútočil čelně na B-29 498. bombardovací skupiny, pilotovanou 1st Lt. Donem J. Duffordem. Itagakiho děla se zasekla a tak narazil do motoru č. 3, vyskočil padákem a zachránil se. Poškozená B-29 musela odrazit řadů útoků japonských stíhaček, ale nakonec se šťastně vrátila 1 500 mil na základnu.

Odznak byl vyroben ze železa a měl rozměry 40 x 50 mm. Reaguje na magnet a tak se dá rozpoznat originál od některých kopií.


1. třída - Kou


2. třída - Otsu


2. třída varianta


Poválečná výroba


Udělovací krabička

Jeden americký voják si z Filipín přivezl kufřík plný různých japonských dokladů. Teprve nedávno se jejich kopie dostaly do Japonska. Mezi nimi se nacházejí tři udělovací doklady k Bukosho 2. stupně.  Vystavil je stejný důstojník, velitel 100. divize armádní podplukovník Harada Jiro ve stejný den 1. 8. 1945.  Z data a popisu je zřejmé, že byly uděleny za statečnost v Bitvě o Mindanao. Doklady jsou číslovány a je pravděpodobné, že se jedná o čísla odznaků.

První odznak č. 228 byl udělen armádnímu seržant-majorovi Kobaiashi z 1. roty, 3. čety dopravní jednotky 100. divize, druhý odznak č. 232 desátníkovi (Heicho) Terao ze stejné jednotky a třetí odznak č. 224 nadporučíkovi Oki, veliteli 1. roty.


Č. 228


Č. 232


Č. 224 

Lze spekulovat, že odznaky nejspíše nebyly fyzicky uděleny nejen těmto vyznamenaným, ale i mnoha dalším na rozsáhlých bojištích východní Asie. Zásobovací problémy japonské armády byly značné. Svědčí o tom i tyto zřejmě provizorní dekrety, psané rukou na čistý kus papíru.

Prameny:
James Peterson : Orders and Medals of Japan and Associated States, 3rd Edition, San Ramon 2000
https://www.imperialjapanmedalsandbadges.com
Autor : 🕔23.03.2012 📕6.710

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago