Obchodníci a sběratelé ve faleristice

Autor : 🕔30.12.2011 📕6.091

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Nikdo není více proklínán sběratelskou veřejností než obchodníci. Svalují se na ně všechny hříchy světa, zvláště pak růst cen a podvody s kopiemi. Nemá cenu rozebírat jednotlivé druhy obchodníků, jen pro stručnost je lze rozdělit na ty s „kamennými obchody“, internetové a ty, kteří jen poctivě „vymetají“ všemožné aukce, burzy apod. Existují i kombinace těchto variant a možná, že většina obchodníků, aby se uživila, působí na všech „frontách“. Další možné dělení je na ty, kteří se tím živí na plný úvazek a ty, kteří si jenom přivydělávají ve volném čase. V některých případech „kamenných obchodníků“ tvoří vyznamenání pouze jakýsi doplněk sortimentu, většinou u klasických starožitníků a numismatiků, ale překvapivě je lze občas najít i ve filatelistických obchodech.

Někteří, a nejen naši sběratelé, by obchodníky nejraději zakázali nebo dokonce postříleli. Pravdou samozřejmě je, že bez sběratelů by obchodníci neexistovali. Ale to platí i naopak a dvojnásobně ve faleristice, kde je velmi omezený počet sběratelů i možností, kde získat nový materiál. Ti šťastnější z nás podědili sbírku nebo soubor vyznamenání rodinných příslušníků, na kterých je možno stavět, někdo měl třeba štěstí, že narazil na cizí pozůstalost, ale většina sběratelů je nucena svoji sbírku stavět od počátku na nákupech. Ono ani výměnou nelze moc nových věcí získat, protože aby se něco získalo, musí být co vyměňovat.

Takže zde nastupuje nezastupitelná role obchodníků. Oni výkupem od laické, ale i sběratelské veřejnosti shromažďují nezanedbatelné množství materiálu a předkládají širokou nabídku koupěchtivým zájemcům. A protože jde o jejich peníze, výsledky jsou vidět. Porovnejme např. až na výjimky (Grossova sbírka) chudou nabídku materiálu v aukcích sběratelských společností s aukcemi soukromých firem.

Co se týče růstu cen, není to jen zodpovědnost obchodníků. Ceny jsou v kapitalismu tvořeny vztahem nabídky a poptávky. Snaha obchodníků o zvyšování cen by vyšla naprázdno, kdyby se nesetkala s ochotou sběratelů (byť se skřípěním zubů) ji akceptovat.

Rozvoj internetu přinesl další možnosti obchodu, takže každý sběratel si nyní může bez omezení sám zaobchodovat. Ale o tom byl článek Globalizace ve faleristice nedávno zde zveřejněný.

Sběratelé, pokud si chtějí něco nového koupit navštíví, často pravidelně, některý z nemnoha specializovaných obchodů a mohou vybírat. A i když si nic nevyberou, prohlédnou si mnoho zajímavých vyznamenání, pohovoří s obchodníkem a kolegy sběrateli, kteří přišli za stejným účelem. A tento společenský rozměr je dalším přínosem obchodníků faleristice.

Na závěr nejožehavější téma, poctivost prodejců. Bohužel, je to celosvětové téma a nejen faleristické. Všude se falšuje všechno, co má nějakou cenu. O padělcích se popsalo neuvěřitelně mnoho papíru a ještě se popíše. Prakticky proti nim není ochrana. Jsou padělky rozpoznatelné na první pohled, padělky, které zkušený sběratel rozpozná při podrobném zkoumání, ale jsou i padělky, které nerozená ani největší znalec.

Ve faleristice u nás propukla panika před cca 20 lety, kdy po uvolnění v SSSR k nám začala proudit sovětská a carská vyznamenání. Kdekdo křičel, že všechno jsou padělky a někteří sběratelé dokonce zrušili sbírky těchto oblastí. Samozřejmě často o padělky šlo, ale nebylo to nic ve srovnání se situací v zemích jako Německo, Británie, Francie, USA nebo Rakousko apod., kde se již celá léta falšují i ta nejběžnější vyznamenání v bezchybné kvalitě.

Takže zpět k té poctivosti. Paradoxně poctivost lze nejlépe hledat u obchodníků. Ne, že by to byli výjimeční lidé, ale mělo by jim jít o dobré jméno jejich firmy. Ne všichni na to dbají, ale sběratelé si mezi sebou rychle řeknou, komu lze důvěřovat a komu ne. Většina velkých evropských obchodníků garantuje bezpodmínečné vrácení peněz, když se prokáže, že u nich zakoupený kus není pravý.

U nás to bohužel ještě nefunguje a i na aukcích sběratelských společností se často bez zahanbení prodávají zjevná falza. S nebetyčnou drzostí jsou třeba označena jako dobové kopie!! A poctivost sběratelů? Upřímně, těžko bychom hledali kolegu, o němž není známo, že by někdy nevyužil neznalosti méně zkušeného sběratele. Často ti, kteří nejvíce nadávají na obchodníky (byť oprávněně) mají sami mnoho másla na hlavě.

Nesmíme také zapomínat na skutečnost, že obchodníci jsou největšími odborníky. Rukama jim projde tak velké množství materiálu, o jakém se sběrateli nebo třeba muzeu ani nezdá a tak získají množství informací, které díky chudé odborné literatuře jinak nelze získat.

Na závěr si zopakujme, že ať chceme či ne, sběratelé a obchodníci žijí v symbióze a jedni by bez druhých nemohli existovat.

Autor : 🕔30.12.2011 📕6.091

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 3 hours ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 16 hours ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 day ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 2 days ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 2 weeks ago

 • Letusak Je to opraveno, dekujeme za upozorneni, ale vezte, ze to jde i bez tech zbytecnych invektiv, na to tady uplne nejsme zarizeny.

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Jiří Kříž Junkersy 86 měly zajímavou kariéru u SAAF - viz třeba https://www.saairforce.co.za...
  nebo jiné zdroje.

  Na španělském nebi - Junkers Ju 86 D-1 · 3 weeks ago

 • pilot.pirx "přeplňovaných turbokompresory na kompresní poměr 9,6 : 1" To by mne zajímalo, co má společného kompresor (turbo nebo mechanický) s kompresním poměrem, když "Kompresní poměr, neboli stupeň stlačení směsi ε, je poměr celého pracovního objemu válce...

  Blesky na obloze 03 - P-38 Lightning - Jaký byl? · 3 weeks ago

 • Ladislav Matisko Kto to pise? Ta gramatika je strasna.

  Bitka pri Vozokanoch · 3 weeks ago