KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova: Úvod

Autor : 🕔01.12.2011 📕5.961

Seriál

 1. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova
 2. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova: Úvod
 3. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova 1.
 4. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova 2.
 5. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova 3.
 6. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova 4.
 7. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova: Závěr
 8. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova: Zdroje

Podobné články

Další články autora

Úvod

Rozdělený Korejský poloostrov je místem, které vyvolává mnoho otázek a rozdílných názorů. Lidé, kteří žijí po obou stranách demarkační linie, nemají od konce války nejmenší představu o tom, jakým směrem se vyvíjely osudy těch na opačné straně. Neexistuje ani poštovní spojení mezi hlavními městy obou států.

Hlavním cílem mé práce je identifikovat a analyzovat právě důsledky rozdělení Korejského poloostrova. Práce zkoumá vývoj v obou státech Korejského poloostrova od situace po druhé světové válce, přes rozdělení, korejskou válku, utváření státních útvarů v obou zemích po dobu 20. století, které se vyznačovaly svými vlastními prvky, až po současné zhodnocení situace. Práce rovněž porovnává situaci v obou zemích s tím, že hlavní důraz je kladen na prostředí Severní Koreje.

V první kapitole jsou identifikovány hlavní oblasti, na které mělo rozdělení Korejského poloostrova vliv a nejpodstatnější dopad. Každou dimenzi jsem charakterizoval a zdůraznil nejklíčovější rozdíly v obou zemích. Určil jsem také dvě hlavní oblasti, kterým se bude moje práce věnovat, a to oblast sociální a ekonomickou. Zbylé oblasti rozebírám především pro vytvoření uceleného komplexu, bez něhož není možné detailně rozebírat odděleně jednotlivé oblasti. Všechny dimenze se totiž vzájemně překrývají a souvisejí spolu. Například bez politického prostředí nejsme schopni pochopit hospodářskou politiku apod.

Druhá kapitola charakterizuje situaci před rozdělením poloostrova v období druhé světové války a po jejím skončení. Dále pak raný společný vývoj jak na severu, tak na jihu. Poté je kapitola rozdělena na samostatný vývoj Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) a Korejské republiky (KR) až do 90. let 20. století. Zde se už zaměřuji na oblast sociální, neboli společenskou, a především ekonomickou.

Ve třetí kapitole jsem popsal a rozebral sociální důsledky v současné době. Tato část zahrnuje lidská práva, svobody obyvatelstva, vzdělání, zdravotnictví, rozdělení rodin a celkovou životní situaci. Kapitola je rozdělena na charakteristiku těchto vyjmenovaných rovin v obou částech poloostrova, s důrazem na KLDR.

Ekonomická situace v KLDR je velmi špatná a je odrazem mnoha faktorů, které mají za důsledek hospodářskou bídu. Oproti tomu si Korejská republika vede výborně, obzvláště po demokratizaci režimu na sklonku osmdesátých let, která ekonomice státu nepochybně prospěla. V Severní Koreji zatím stále věří ve vlastní režim a ideologii, která je dovede k hospodářskému pokroku a blahobytu. Společně se společenskou situací a svobodou obyvatelstva je tato dimenze nejviditelnějším důsledkem rozdělení Korejského poloostrova a proto jsem jí věnoval závěrečnou, čtvrtou kapitolu své práce.

Dostupné informace o KLDR pocházejí ze tří zdrojů. Jsou to oficiální média státu, zprávy a reporty zahraničních rezidentů a přeběhlíků a zahraniční reportáže, zprávy, analýzy a rozbory.

Oficiální média vyvolávají obecně nedůvěru. Druhý zdroj je omezený, především díky izolovanosti v režimu. Interpretace a analýza KLDR, jejichž autory jsou vnější pozorovatelé, mají různou vypovídající hodnotu. V literatuře je nevyváženost úseků, neboť témata se soustředí na mezinárodní vztahy, zahraniční politiku a znovusjednocení, ale prací, které se zabývají hospodářstvím a společenskou situací, je méně. Většina kvalitních zdrojů je v angličtině, s minimem českých překladů. Velká část zdrojů je k dispozici online a elektronicky.

Seriál

 1. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova
 2. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova: Úvod
 3. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova 1.
 4. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova 2.
 5. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova 3.
 6. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova 4.
 7. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova: Závěr
 8. KLDR a důsledky rozdělení Korejského poloostrova: Zdroje

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔01.12.2011 📕5.961

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago