Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Úvod

Autor : 🕔30.11.2011 📕5.322

Seriál

 1. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Usáma bin Ládin
 2. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Úvod
 3. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: 1. Vůdcovství a autorita
 4. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: 2. Vůdce jako aktér mezinárodních vztahů
 5. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: 3. George W. Bush
 6. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: 4. Usáma bin Ládin
 7. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Závěr
 8. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Seznam literatury

Podobné články

Další články autora

Úvod

Vůdce a vůdcovství jsou pojmy, se kterými se setkává každý člověk již od svého mládí, kdy začíná se základním studiem. Celá historie je prolnuta a formována řadou vůdců, kteří byli něčím významní. Stačí si připomenout způsob, kterým se udává letopočet – před Kristem a po Kristu. Ježíš byl nepochybně vůdce, někteří by dokonce řekli, že ten nejdůležitější. Tímto jsme však pouze ukázali, jak velkou úlohu hráli a hrají vůdci ve světovém dění. Vůdcovství hraje důležitou roli v mnoha aspektech života, jelikož to je právě vůdce, kdo zpravidla udává směr a určuje pravidla. Nemusí jít jen o válečné operace, mezinárodní působení státu, ale také o „pouhé“ vedení podniku či jiné, např. teroristické organizace.

Tato bakalářská práce, Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Usáma bin Ládin, se zaměřuje na možnosti a styly vůdcovství, roli vůdcovství na pozadí historie mezinárodních vztahů a konkrétně pak na bývalého prezidenta USA George W. Bushe a zakladatele teroristické organizace Al-Káida Usámu bin Ládina.

Z Usámy bin Ládina se stal po 11. září 2001 celosvětový fenomén. Spojené státy americké z něj udělaly nejhledanějšího muže na planetě a prohlásily, že je jedno jestli ho dostanou živého nebo mrtvého. Jak se z obyčejného muslima z dobře postavené rodiny stane nejhledanější terorista na světě a vůdce největší teroristické organizace? Co ho vedlo k útokům na USA a proč je tolik nenávidí? Jaký je typ vůdce a co ho vedlo k založení vlastní teroristické organizace? Jaký dopad bude mít smrt Usámy bin Ládina na fungování Al-Káidy a co přinesla zbytku světa?

Při zpracování teoretické části této práce jsem vycházel zejména z odborných publikací autorů, kteří se již delší dobu zabývají fenoménem vůdcovství. K odlišení různých stylů vůdcovství a přiřazení jednotlivých vůdců k těmto stylům jsem došel srovnáváním životopisů a významných mezníků v jejich životech. Pro pochopení vývoje role vůdce v historii mezinárodních vztahů jsem vycházel zejména z Dějin mezinárodních vztahů od prof. Zdeňka Veselého a online zdrojů.

V aplikované části bakalářské práce jsem využil zdrojů, zabývajících se životem a hlavně funkčním prezidentským obdobím George W. Bushe, při zpracování části o Usámovi bin Ládinovi jsem se opíral o několik málo důvěryhodných publikací, které o něm vyšly. Dále jsem srovnával novinové články a jiné online zdroje, které mi pomohly hlavně v konečné fázi, když jsem se zabýval smrtí Usámy bin Ládina.

Práce se skládá celkem ze šesti kapitol, jmenovitě z tohoto Úvodu, čtyř kapitol obsahujících vlastní rozbor problematiky, Závěru a Seznamu literatury.

První kapitola, Vůdcovství a autorita, se zabývá obecnými pojmy vůdce a vůdcovství. Je to teoretický základ procesu, jak se ze člověka stává vůdce. Obsahuje typy autority, které vůdce potřebuje, aby ho lidé uznávali. Poté je zde výčet sedmi různých stylů vůdcovství a vůdcovství legislativní. U každého stylu je uvedena stručná charakteristika interakce mezi vůdcem a jeho stoupenci a také základní vlastnosti, které by měl tento vůdce mít. Na konci je vždy uveden příklad vůdce, který odpovídá příslušnému vůdcovskému stylu.

Druhá kapitola, Vůdce jako aktér mezinárodních vztahů, se zaměřuje na postavu vůdce obecně a na konkrétních příkladech. Zkoumá vývoj role vůdce v mezinárodním systému od počátku civilizace až do dnešní doby. Dějiny mezinárodních vztahů tu jsou rozděleny do šesti období a pro každé období tu jsou uvedeny příklady významných vůdců, na kterých se dá dobře demonstrovat, jakou roli zastávali v mezinárodním systému.

Třetí kapitola, George W. Bush, se zabývá postavou bývalého amerického prezidenta jako protipól Usámy bin Ládina. V této kapitole je stručně nastíněn život George Bushe, ale hlavně se zaobírá Bushovým chováním po útocích 11. září, kdy vyhlásil válku Al-Káidě a jejím spojencům.

Čtvrtá kapitola, Usáma bin Ládin, je ohraničena bin Ládinovým dětstvím a jeho smrtí. Zaměřuje se na faktory, které měly na Usámu vliv v průběhu jeho života a formovaly ho jako vůdčí osobnost. Důkladněji je zde rozebrán jeho vztah k náboženství, založení a aktivity Al-Káidy, vyhlášení války Spojeným státům americkým a okolnosti ohledně jeho smrti. Na konci kapitoly se zaobírá otázkou působení bin Ládinovy smrti na Al-Káidu a zbytek světa.

Seriál

 1. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Usáma bin Ládin
 2. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Úvod
 3. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: 1. Vůdcovství a autorita
 4. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: 2. Vůdce jako aktér mezinárodních vztahů
 5. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: 3. George W. Bush
 6. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: 4. Usáma bin Ládin
 7. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Závěr
 8. Role vůdcovství v mezinárodních vztazích: Seznam literatury

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔30.11.2011 📕5.322

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago