Třicetiletá válka

Autor: S.P.Q.R. 🕔︎︎ 👁︎ 25.185

Výzbroj v 17.století

Mušketa s doutnátkovým zámkem

Doutnákový zámek je typický pro pěchotní mušketu ze začátku 17.století. Víčko pánvičky se otevřelo těsně před zamířením. Po stisknutí spouště přiklopil zámek doutnák k pánvičce, kde zapálil střelný prach a plamen pronikl úzkým otvorem ve stěně hlavně k vlastní prachové náplni.

Pistole s kolečkovým zámkem (severní Evropa)

Zámek vykřesal jiskry pomocí otáčejícího se kolečka s rýhovaným okrajem. Jiskry vycházely ze dna pánvičky. Přímo pod pánvičkou byla čtyřhranná hřídel kolečka, na kterou se nasazoval klíč. Pootočením klíče se napjal krátký řetěz a natáhl hlavní péro, které po spuštění pootočilo kolečkem. Po přiložení kohoutu k pánvičce vykřesalo kolečko o pyrit spršku jisker na pánvičku, kde zapálili prach a vlastní prachovou náplň.

Prachovnice

Reklama

Mušketýři je nosili asi od roku 1608, z bezpečnostních důvodů se vyráběly z neželezných materiálů, jako například z hovězího rohu.

Muškety byly podpírány vidlicovými podpěradly - furketami.

Hrudní pancíř

Aby brnění odolalo síle pěchotních zbraní muselo být zesíleno. Proto se ho také nosila již jen část.

Největší výhodou a důvodem používání palných zbraní bylo, že mohli protivníka zasáhnout dřív, než stačil použít sečnou či bodnou zbraň

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více