Role UNRWA na Blízkém východě

Autor : 🕔29.11.2011 📕2.799
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Úvod

Organizace spojených národů (dále jen OSN) zřizuje po celém světě nespočet humanitárních, mírových, kulturních a jiných organizací a agentur za účelem monitoringu či přímo aktivního zasazení se o zlepšení podmínek ve zvolené oblasti. Jednou z takových agentur je právě United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (dále jen UNRWA), jejímž úkolem je poskytovat pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě, zastávat jejich zájmy a zasazovat se o zlepšení jejich životní situace.

Tato bakalářská práce si dala za cíl zanalyzovat činnost UNRWA včetně její struktury a způsobu financování, charakterizovat rozdílné přístupy ve všech oblastech působení a především zkoumat její přínos společně i s negativními aspekty tohoto rozsáhlého projektu. Mimo části věnované činnostem agentury jsou dále uvedeny historické faktory a příčiny vzniku celého problému palestinských uprchlíků.

Hypotéza práce je následující: Činnost UNRWA na Blízkém východě má pozitivní vliv na sociální a ekonomickou situaci palestinských uprchlíků. Pro analýzu práce byla stanovena výzkumná otázka: Je působení UNRWA efektivní a přispívá ke stabilitě blízkovýchodního regionu?

Pro potvrzení či vyvrácení stanovené hypotézy a nalezení odpovědi na výzkumnou otázku byla využita logicko-analytická metoda. Zdrojem informací byly zejména primární zdroje UNRWA analyzující jednotlivé programy a přístupy a příspěvky odborníků a kritiků na danou problematiku ve světových médiích.

Práce je strukturována do šesti částí. Úvodní část vymezuje historické příčiny problému palestinských uprchlíků, demografický i politický vývoj ve 2. polovině 20. století a v neposlední řadě charakterizuje aktuální situaci uprchlíků v dnešní době. Poslední zmiňovaná část historické analýzy je velmi důležitá pro úplné pochopení aktuálních sporných otázek, které je agentura nucena zohledňovat při rozhodování o zaměření svých projektů. Druhá část práce poskytuje základní informace o agentuře, její struktuře, financování a rozpočtu a ve třetí části jsou již podrobně zkoumány všechny oblasti působení UNRWA společně se svými specifiky.

Čtvrtá část proniká do jednotlivých programů agentury a vyvozuje z tohoto zkoumání pozitivní důsledky a přínosy realizovaných projektů. V následující páté kapitole jsou naopak shromážděny a analyzovány informace o negativních aspektech působení UNRWA na Blízkém východě, především v konfliktních oblastech pásma Gazy a Západního břehu. Závěrečná část vyhodnocuje zjištěné poznatky a dospívá k odpovědi na výzkumnou otázku a ověření úvodní hypotézy.

Jako zdroje informací sloužily primární zdroje, jako jsou zprávy a rezoluce OSN, Ministerstvo zahraničních věcí státu Izraele, reporty vládních i nevládních organizací a zejména oficiální internetové stránky UNRWA. Dále byly využívány příspěvky světových i lokálních médií jako je BBC, Washington Times či The Jewish Chronicle a The Jerusalem Post. Úvodní historická část čerpala z odborné literatury zahraničních i českých autorů.

Doposud nebyla problematika efektivnosti a účinnosti UNRWA příliš zkoumána, což bylo jedním z hlavních podnětů pro vytvoření této analýzy. Nemnoho humanitárních organizací působí po více než půl století a zároveň nevykazuje známky výrazného zlepšení či vize brzkého ukončení celé mise. Proto přínosem této bakalářské práce by mělo být právě ono zhodnocení, zda je UNRWA stále žádoucím a efektivním faktorem na Blízkém východě.

Autor : 🕔29.11.2011 📕2.799

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago