Egyptská epidemie malárie ve faleristice

Autor : 🕔21.03.2011 📕8.322

Egypt byl počátkem roku 1942 ohrožen dvěma invazemi. Jednou ze severu napříč Libyjskou pouští a druhou z jihu z Wadi Haifa. První útočník byl odražen a úplně poražen u El Alamejnu. Druhý, Anopheles Gambiae, byl zastaven v Asyiutu a vymýcen do 19. 2. 1945.
Sir Aly Tefwik Šuša, Paša, M. D., státní podtajemník Ministerstva veřejného zdraví, Káhira, Egypt.

Existuje okolo 2 500 druhů komárů, z nichž jenom jeden, Anopheles Gambiae, je schopen přenášet parazita lidské malárie. Malárie byla a zůstává jednou z nejvýznamnějších tropických nemocí a hlavní překážkou ekonomického a sociálního rozvoje velké části světa. Komár je zcela domestikovaný, krmí se na lidech a dobytku u lidských obydlí.

Nákaza byla poprvé zjištěna v březnu 1942 v Abu Simbelu v horním Egyptě a do roku 1943 byly následky nákazy devastující:

Většina domů je bez střech. Jsou to jen čtverce špinavé země. Na dvorcích a za dveřmi chatrčí byly nalezeny celé rodiny ležící na zemi. Někteří byli tak oslabeni, že nemohli vstát, některými lomcovala zimnice, až jim cvakaly zuby. Byli uprostřed malarické krize. Nemoc byla v každém obydlí. Stěží by se našla chatrč bez mrtvých a ti kteří zbyli, byli živé kostry v hadrech, bez síly se i najíst.

Epidemie se rozšiřovala na sever až k jižní hranici města Asyiut. Oblast napadená komárem zahrnovala úzký pás zúrodněné země podél Nilu se 3 000 000 obyvatel. V řešení následků epidemie, a to jak léčení nemocných, tak i protikomářími opatřeními byla Malarická sekce Ministerstva veřejného zdraví omezena z důvodu probíhající války, především nedostatkem dopravních prostředků. Záplavová území podél Nilu poskytovala komárům hojnost místa pro rozmnožování. Hlavní období množení je od září do listopadu.

Závažnost epidemie nebyla zprvu místními úřady rozpoznána. Dr. Fred Soper, představitel Rockefellerovy nadace navštívil Egypt a varoval jeho vládu před začínající epidemií. Jeho varování však nikdo nebral vážně. Když přijel o rok později, zapsal si do deníku: „Odpoledne jsem byl v paláci přestavem JV Králi Faroukovi. Řekl mi, že lituje, že nebyla učiněna opatření, která jsem vloni navrhoval.

dr. Fred Soper
Dr. Fred Soper

Káhirský deník Al Ahram oznámil, že k dubnu 1944 si malárie vyžádala 140 000 životů. Okamžitě byla spuštěna kampaň na zničení komárů. V červenci 1944 byla zřízena Služba na vymýcení Gambiae s jediným úkolem, kontrolovat a vymýtit komáry. Kampaň zahrnovala celé území od Asyiutu až na jižní hranici Egypta. Z počátku opatření představovalo lití nafty do kontaminované vody, později se od srpna 1944 začaly používat pesticidy Paris Green, Malariol, Pyrethrum extract a v malých množstvích i DDT (dichloro-diphenyl-trichlorethane). Poslední Anopheles gambiae byl nalezen 19. 2. 1945. Nicméně likvidační kampaň pokračovala ještě 6 měsíců. V období největšího nasazení se na kampani podílelo 4 192 lidí, lékaři, zdravotní inspektoři, technici, průzkumníci, úředníci a dělníci. Egyptská armáda poskytla 55 automobilů s řidiči a Middle East Supply Center 50 automobilů. Pomoc poskytly i egyptské zdravotnictvo a British Royal Medical Corps. Na konci listopadu 1945 byla Služba zrušena a lednu 1946 byla založena malá Strážní služba, která pokračovala v průzkumech s negativními výsledky. Koncem roku předala svou činnost Malarické sekci Ministerstva veřejného zdraví.

K ocenění práce lidí, kteří se podíleli na úspěšné kampani bylo zřízeno oficiální vyznamenání. Medaile je známa ve dvou třídách, pozlacená a stříbrná. Bohužel z důvodů obvyklých v orientálních zemích nejsou známy bližší informace. Takže samozřejmě netušíme, kolik bylo těchto medailí uděleno, komu se udělovaly, zda každému či jen několika zasloužilým pracovníkům atd.

Malaria Medal Zl. aMM Zl r

MM Str. aMM Str. r

Na líci je medaile značena arabským jménem pravděpodobně výrobce. V překladu je to Fuchs. O této firmě nejsou bližší údaje, jenom se ví, že v Káhiře působil během války a krátce po ní klenotník tohoto jména. Dalo by se uvažovat, že by to mohl být nějaký uprchlík před Hitlerem z Německa nebo Rakouska. Jeho značení lze nalézt ještě na medaili za potlačení cholery 1947 a na rubu jednoho exempláře republikánského Řádu nezávislosti.

Obě medaile jsou velmi vzácné, na trhu se prakticky vůbec neobjevují. O existenci stříbrné medaile se dokonce donedávna vůbec nevědělo. O to potěšující je fakt, že je nyní ve sbírce na našem území.

Prameny:
Owain Raw-Rees, JOMSA roč. 56
Nancy Gallaher, Egypt´s Other Wars, New York 1990
Emmanuel Halleux, Belgie
archiv autora
Autor : 🕔21.03.2011 📕8.322

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago