Main Menu
User Menu

14.09.2019 - Saudská Arábie: Jemenské UAV napadly dvě rafinerie

Saudi Arabia: Yemeni UAVs attacked two refineries

Vážení,
v sobotu v ranních hodinách napadla desítka dronů dvě rafinerie ropy společnosti Saudi Aramco. Rozsah škod se zjišťuje. Očekává se výrazný pokles těžby saudskoarabské ropy.


K útoku se přihlásila ozbrojená složka jemenských Hutiů a tvrdí, že k akci použila drony typu Qasef 1.


Zdroje
maps.southfront.org
www.arrse.co.uk
www.businessinsider.nl
www.dailymail.co.uk
www.dailymail.co.uk
www.idnes.cz
14.09.2019 - Saudská Arábie: Jemenské UAV napadly dvě rafinerie - Požár v rafinerii Saudi Aramko. Foto via Reuters.

Požár v rafinerii Saudi Aramko. Foto via Reuters.
14.09.2019 - Saudská Arábie: Jemenské UAV napadly dvě rafinerie - Mapka předpokládaného útoku na saudskoarabské cíle. Foto via Daily Mail.

Mapka předpokládaného útoku na saudskoarabské cíle. Foto via Daily Mail.
URL : https://www.valka.cz/14-09-2019-Saudska-Arabie-Jemenske-UAV-napadly-dve-rafinerie-t225321#626867Verze : 3
MOD
Vážení,
po prostudování technických údajů v Jemenu používaných UAV jsem došel k názoru, že k útoku na 1100 km vzdálené objekty Saudi Aramco byla použita jiná zbraň, než novináři předkládaný dron typu Qasef 1.
URL : https://www.valka.cz/14-09-2019-Saudska-Arabie-Jemenske-UAV-napadly-dve-rafinerie-t225321#626871Verze : 2
MOD
Jirko nejen ty, podle prohlaseni USA doslo k utoku na rafinerie iranskymi strelami s plochou drahou letu primo z Iranu ... zda se, ze se tamni situace mohutne zahustuje ...


www.idnes.cz
URL : https://www.valka.cz/14-09-2019-Saudska-Arabie-Jemenske-UAV-napadly-dve-rafinerie-t225321#626909Verze : 0
MOD
Diskuse
Neříkám, že by to mohli Íránci provést tak jak uvádějí USA a SA, ale nebyl by to už příliš velký risk? Když ne USA, stačí aby reagovali Saudové a provedli odvetný nálet (pokud by rovnou nepřešli do válečného stavu) na Írán. Oproti tomu "darovat" nebo ještě lépe "prodat" technologie jemenským Hutům by i více odpovídalo jejich politice, kdy válčí v zastoupení (Libanon, Jemen ...).
URL : https://www.valka.cz/14-09-2019-Saudska-Arabie-Jemenske-UAV-napadly-dve-rafinerie-t225321#626934Verze : 1
Vzhledem ke směru, odkud ty drony podle družic přilétly, by si husíjské drony pěkně zalétly. A jinak si stačí vzpomenout na ty útok na tankery před měsícem nebo dvěma. Vypadá to, že Iráncům s odpuštěním definitivně jeblo.
URL : https://www.valka.cz/14-09-2019-Saudska-Arabie-Jemenske-UAV-napadly-dve-rafinerie-t225321#626936Verze : 0
MOD
velice pěkný komentář:
Na nadcházejícím Všeobecném zasedání OSN by si (Trump) měl spohovořit se saúdským korunním princem zvaným MBS o tom, proč pouštní království neumí bránit svoje ropná zařízení.
Útoky rebelů z Jemenu v posledních měsících postupně narůstaly, a to včetně stále sofistikovanějších střel. Ani útok ze severu, tedy z jižního Iráku, kde se také pohybují šíitské milice, nebo přímo z Íránu nešlo vyloučit. Saúdové měli spoustu času na to, chránit a ochránit svoje zařízení, zvláště když utrácejí neuvěřitelné peníze za špičkový vojenský hardware, zpravidla americké provenience.
Trump by měl princi MBS vysvětlit, že se Saúdové musejí naučit bránit se také sami.

www.lidovky.cz
URL : https://www.valka.cz/14-09-2019-Saudska-Arabie-Jemenske-UAV-napadly-dve-rafinerie-t225321#627106Verze : 0
MOD
Ono to pro USA není tak horké. Výrazně zvýšily vlastní produkci a když půjde cena nahoru, ještě ji zvýší, protože se vyplatí otevřít/znovurozjet další dostupná frakovatelná ložiska, která mají dražší náklady na vytěžení. Nehledě na to, že mají další ložiska, která by se těžila klasickou cestou, která nejspíše budou brzy také k dispozici. Trump navíc povolil výstavbu ropovodů, aby ta ropa mohla snáze téci do rafinérií. USA dokonce nedávno začaly ropu i vyvážet, takže nyní dováží i vyváží (ne každá rafinerie může zpracovat každou ropu, neb ta se liší svým složením dle oblasti původu). Navíc trh je celkem přezásoben zásobami ropy. Podle některých propočtů tak na půl roku dopředu. Ostatně stačilo, že Trump připustil uvolnění části strategických zásob a cena letěla opět dolů. Když se ukazuje, že škody budou opraveny rychleji, než se čekalo, bude to nejspíše pokračovat v poklesu (v tuto chvíli stále klesá).


O bezpečnost dodávek z Blízkého východu by se měly zajímat spíše jiné země. Když vezmeme namátkou tři větší země, tak Čína dováží nejvíc z Ruska, ale na druhém místě je Saúdská Arábie, na čtvrtém Irák a na pátém Omán. Objem jejího importu navíc celkem rychle roste. V případě Japonska jsou na prvních čtyřech místech importu ropy státy Zálivu, s přehledem nejvýše Saúdská Arábie. V první desítce pak několik dalších. Indie dováží hlavně z Iráku, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.


Samozřejmě, že USA mají zájem na tom, aby globální obchod s ropou příliš neohrožoval celkovou globální ekonomiku, ale s výkyvem v dodávkách ropy ze Zálivu, případně s nárůstem cen si nejspíše poradí výrazně lépe než řada jiných států, které by se měly strachovat o kondici SA výrazně více.
URL : https://www.valka.cz/14-09-2019-Saudska-Arabie-Jemenske-UAV-napadly-dve-rafinerie-t225321#627134Verze : 0
MOD