14.06.2010 - Afganistán bohatý na minerály

Společný tým Pentagonu, US Geologické služby a USAIDu vyčíslil zásoby minerálů v Afganistánu na nejméně 900 miliard dolarů. Jde především o železo, měď a lithium. Teď jde o to jak tyto zásoby využít. V silách afgánské vlády to však není.



Zdroj:
news.bbc.co.uk
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362344 Verze : 0

Diskuse

ono ne ze by to "v silach afghanske vlady" nebylo, ale jde o nekolik ruznych problemu :


- naleziste jsou casto tam, kde se vedou zatim velmi intenzivni boje s Talibanem a Al Kajdou


- infrastruktura zeme nedostacuje pro intenzivni tezbu nerostnych surovin a jejich vyvoz


- nerostne suroviny jsou spasou pro vladu teto chude zeme, ale stejne tak mohou byt prijmem pro povstalecke jednotky


je tedy nejprve potreba zajistit bezpecnostni situaci v zemi, nasledovat budou investice do rozvoje infrastruktury a az teprve pote bude mozne zacit v plnem rozsahu tezit (zasoby Lithia jsou obzvlaste zajimave). Pokud se ale realizuje vyse uvedene, je dost pravdepodobne, ze protisluzbou za poskytnuti dalsi vojenske pomoci a budovani infrastruktury budou vyznamne podily na budouci tezbe, takze toho pro "prosteho obyvatele" Afghanistanu stejne moc nezbyde.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362348 Verze : 0
Po zverejnení tejto informácie (v SR to zaokrúhlili rovna na hodnotu 1 bilióna dolárov) sa hneď objavili komentáre, ktoré dali priamu súvislosť medzi vojenským ťažením USA v Afganistane a objavenými zásobami.... Problém je že kampaň USA v Afganistane už prekročila hodnotu objavených zásob niekoľkonásobne.....
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362350 Verze : 0
A tak on je to takový folklór, ti co do dnešního dne tvrdili, že je Afghanistán kvůli nějakému plynovodu teď najednou říkají, že už před válkou mluvili s okresním inspektorem o tom, že je to kvůli lithiu Smile
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362351 Verze : 0
jo jo, oni na jedne strane delaji z Americanu naprosty pitomce, na druhy strane jsou asi Vsemohouci a Vsevedouci, protoze podle novinaru vedi o kazdem nerostnem bohatstvi driv, nez nekam vbehnou do valky a delaji to jen a kvuli tomu Very Happy presne jak psal Buko, o tom, ze naklady na vedeni valky presahuji dosti vyrazne tyto "naleziste" a "zisky", i kdyby to pripadlo prave americkym firmam (coz se treba v pripade iracke ropy nestalo v mnoha pripadech), tak jejich zisk na tom bude ve vysledku jen zlomkem toho, co valka v techto pro Americany odlehlych koncinach sveta stoji ...
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362353 Verze : 0
Jde spis asi trochu o to, komu plyne zisk a komu naklady. Pokud se na to divame z pohledu americkeho danoveho poplatnika, tak je samozrejme obecne valka at jiz v Iraku nebo v Afganistanu nevyhodna, protoze cena ziskanych surovin (navic ciste teoreticky, vsechny samozrejme nezustanou pro USA..) je nizsi nez cena valecneho konfliktu.


Pokud se na to ale podivame z pohledu americkych firem, tak je situace zcela jina - zisky z tezby pujdou jim, naklady na valku pujdou danovym poplatnikum. Navic zbrane a dalsi zbozi nutne pro valku musi nekdo vyrobit, coz je take docela vynosny obchod. Cili pro zucastnene firmy je valka o suroviny vyhodna nepochybne, protoze naklady bude platit nekdo jiny.


Takze ona to financni uvaha hloupa neni, jenom je myslen financni prospech nekoho jineho nez je bezny American. Z toho samozrejme nevyplyva, ze by financni uvahy byly to hlavni v pozadi konfliktu v Iraku nebo v Afganistanu. Nicmene americke firmy asi urcite nelobovaly proti konfliktu Smile .
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362365 Verze : 0
to je samozrejme vec jina, a tezko pochybovat o tom, ze americka armada s rozpoctem, ktery je myslim tak 20x vetsi nez rozpocet cele nasi zeme, neni zajimavy "kupujici" a tim "zivitel" mnoha americkych pracujicich v navazanych firmach ... kazdopadne ani to neni tim hlavnim motivem americke vojenske intervence v nekterych zemich. Ty penize se vynalozi tak jako tak, a naopak drahe vojenske operace po svete znamenaji v USA pomerne dramaticke skrty ve vyvoji a nakupu nove techniky, coz je prinejmensim stejne zajimava oblast, jako dodavky zbrani a munice pro techniku stavajici, ne-li zajimavejsi.


ale rozumime si, slo mi jen o tu narazku na to, ze "americane jiste vedeli" ... ze je tam ropa, zelezo, lithium ... to vsechno jsou veci, ktere jsou dostupne bliz a "levneji", i kdyz mozna spise z pohledu "systemu", tedy danoveho poplatnika, nez z pohledu jednotlive komercni firmy ... ale treba priklad BP ukazuje, jak se takove veci daji zaonacit i bez valky Smile staci kvuli tomu obetovat par set kilometru plaze a stranou si dat par dolaru na akcie, az bude vhodna doba kupovat ...
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362367 Verze : 0
Tak samozrejme idea, ze zrovna Americane disponuji schopnostmi senzibila ze St. Croix a dokazi predpovedet, ze v nejake dire v Afganistanu se da vykopat nejake lithium je zcestna. V tom se urcite shodneme Smile.


Co se tyka vydaju na zbrojeni, tak ale vicemene nesouhlasim. Americke celkove vojenske + pridruzene vydaje v souvislosti s konflikty v Iraku a Afganistanu narostly. Jestli je nyni mirne osekan vyvoj nehraje zadnou roli, pouze se presypava v Pentagonu z jedne kapsy do druhe. A z federalniho rozpoctu bylo na armadni potreby kvuli valkam rozhodne pridano. Spotrebovane zbrane je treba znovu vyrobit, takze ted se proste vic zaplati za "spotrebni material" a nasledne se zase presypou castky do vyvoje, az bude okamzita spotreba mensi.
Kazda valka zpusobuje zvyseni vydaju na zbrane, nikoli pouze jejich presmerovani.


Tok penez je take dobre videt na tom, ze armada USA aspon zatim nema nejake zvlastni potize s penezi a to ani na vyvoj. Treba narozdil od Britu, kteri se bohuzel zacinaji zvolna rozsypavat na soucastky.
USA mam dojem zatim nemusely zrusit zadny vyznamny zbrojni program primo z duvodu nedostatku penez. F-35 i pres otazniky a eskalaci nakladu stale pokracuje. F-22 skoncil, protoze nema zadne vyuziti, nakoupi se zrejme F-15 nebo F/A-18E. Stealth UAV pokracuji zjevne docela zdarne. Tankery byly zruseny pouze proto, ze drze vyhral evropsky letoun (je hezke, ze nam ted z USA radi, jak mame delat transparentni vyberova rizeni Smile ).
Pozemni FCS byl vicemene popraven kvuli tomu, ze se ukazalo, ze vysledkem vubec nebudou nejaka pouzitelna nova vozidla, nejen z financnich duvodu. Na druhe strane pesaci dostavaji spoustu MRAPu. Ostatni pozemni programy ale nevim, tam mozna neco zruseno bylo ?
Namornictvo nevim detailne, ale LCS se nezda byt omezovano pouze kvuli financim, ale take kvuli nevyjasnene koncepci. Jestli namornikum zrusili nejaky vyznamny program, tak jsem si nevsiml. Je ale pravda, ze se diskutuje o poctu letadlovych lodi a poctu vysadkovych lodi/skupin, ale tahle diskuze je dlouhodoba, nevede se jenom kvuli soucasne situaci (aspon pokud mohu soudit).
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362373 Verze : 0
Vypadá to, že námořní pěchota přijde asi o EFV...
F-22 využití, řekl bych, má - a teprve se uvidí, jestli zastavení "22" ve prospěch "35" nebylo vážnou chybou.
Na druhé straně třeba FCS nebo LCS souvisí jak s tou koncepcí, tak s penězi - prostě nebyly peníze na lodě, které stojí majlant a přitom to jsou jen pozlacené hlídkové čluny, když vezmu jako příklad to LCS.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362374 Verze : 0
Vraťme se k původnímu tématu, tedy objevu rud a minerálů v Afghanistánu. Tady bych řekl že je obvykle zapřahán vůz před koně, ve většině případů se to že v dotyčné zemi najdou nějaké těžitelné zdroje, nestane jako příčina, ale jako následek. Tedy tím že do země vstoupí armáda nějaké vyspělejší země (zde USA, ale to nemusí nutně být vždy jen ta jejich) vede k tomu že s ní přijdou i další složky, které v dotyčné zemi mohou najít něco zužitkovatelného. To zda je tam pošle stát, nebo soukromá firma je věcí vedlejší, základem je že díky té armádě mají vůbec šanci se tam dostat. Pokud byl u moci taliban asi se nedalo moc uvažovat o tom že by byly zkoumána nějaká "naleziště", ve chvíli kdy to situace umožnila, byla zkoumání provedena a objev je na světě. Ono na rozdíl od představ novinářů a pivních žvanilů není dnešní objevování zdaleka jen o nějaké prospekci, ale i o posouzení možností těžby (pohledů je řada od geologických až po politické a bezpečnostní) o výtěžnosti ložiska, infrastruktuře a řadě dalších věcí. Sám objev něčeho ještě neznamená že surovinu lze těžit (třeba lithium je docela problém) a transportovat někam kde má cenu. Problémů je řada a sám objev je sice jistě zajímavý, ale neurčuje zda bude využitelný a kým. Zde je objev v podstatě jen "darem" tomu kdo ho bude schopen někdy v budoucnu využít. Jestli to bude USA, nebo třeba Čína je otázkou, kterou ale obvykle ti kdo o tom píší neřeší.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362376 Verze : 0
Pomerne podstatným a decentne zamlčaným faktom je to, že veľká časť týchto nálezísk bola známa najmenej od roku 1985, keď geologický prieskum robili sovieti, nezanedbateľné ložiská boli známe už predtým, niektoré dokonca od staroveku.


Hlavnou zmenou je zrejme upresnenie rozsahu zásob a ich ťažiteľnosti, a hlavne ich finančné ohodnotenie.
V priebehu času sa tiež celkom výrazne zmenil strategický a vôbec ekonomický význam mnohých surovín. Pred štvrťstoročím bolo napríklad lítium už síce zaujímavé, ale rozhodne nemalo v technike taký význam ako dnes, keď väčšina vyspelejšej elektroniky využíva lítiové akumulátory a jeho spotreba stúpla o niekoľko rádov. To isté a ešte výraznejšie platí aj o ďalších materiáloch, predovšetkým zo skupiny "kovov vzácnych zemín" čiže lantanoidov...




http://www.usgs.gov/newsroom/article.asp?ID=1819
www.wired.com


a tiež:
www.wired.com

Citace :

...
Čínske ministerstvo priemyslu a informačných technológií zvažuje úplný zákaz vývozu materiálov ako terbium, dysprózium, ytrium, thulium (thálium?) a lutécium - a môže obmedziť zahraničné predaja ďalších kovov vzácnych zemín (prvkov zo skupiny lantanoidov).
...

Čína totiž v súčasnosti produkuje 50-80% svetovej spotreby týchto materiálov. Pre USA sú teda veľmi zaujímavé iné zdroje týchto materiálov.
Okrem iného sa zvažuje (alebo už bola obnovená?) aj ťažba na opustených lokalitách v USA, napríklad v Kalifornii.


V dávnejších časoch nejaký ruský? vedátor povedal niečo v takomto duchu "Ak je ropa krvou priemyslu, potom diamanty sú jeho vitamíny." - a začalo hľadanie diamantov na Sibíri, ktoré napokon našli v Jakutsku.
Časom sa ukazuje sa, že tých "vitamínov", potrebných pre moderný priemysel, je viac a sú nimi materiály, ktoré boli ešte pred polstoročím celkom nezaujímavé.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362377 Verze : 0
Jo, zrovna Lithium a Tantal jsou celkem novodobé požadavky.
Kdyby nic jiného, přinese to tlak na rychlejší stabilizaci Afghanistánu a aspoň nějakou infrastrukturu... Problém je kudy a kam to vozit.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362378 Verze : 0
To je jedna stránka veci, druhá vec je fakt, že aj taliban teraz "vie", že američanom ide o dosť.
Pár ďalším hráčom to zasa dáva celkom dobrý dôvod, aby taliban v jeho boji podporili a američanov tak od (zatiaľ potenciálnych) zdrojov vytlačili, aj keď ich sami bezprostredne alebo v dohľadnej dobe nepotrebujú.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362379 Verze : 0
Pokud Taliban uspěje a Američany dotlačí k odchodu, nastoupí Čína a to teprve Taliban pozná, zač je toho loket Wink
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362381 Verze : 0
V tom sa zrejme zhodneme.


Čína však nemá "potrebu" sa v dohľadnej dobe v Afganistane priamo angažovať, pre jej ciele jej momentálne celkom stačí, aby tam neboli ani američania.


Prístup Číny k ovládnutiu zdrojov na cudzom území je značne odlišný od amerického alebo obecne západného - Číne príliš (vôbec?) nezáleží na spôsobe, ako sa na danom území vládne, pokiaľ sú dostatočne zabezpečené jej ekonomické záujmy.
Nemá tiež žiadny problém si všetkých potrebných pracovníkov "doviezť" z Číny - nie je teda nejak významne odkázaná na málo spoľahlivé a nekvalifikované miestne pracovné sily. Na druhej strane ale, podľa niektorých správ o čínskych ekonomických aktivitách v Afrike, číňania využívajú značné množstvo miestnych pracovných síl na činnosti, ktoré by sa dali ľahko a zrejme aj rýchlejšie a efektívnejšie realizovať za pomoci mechanizácie. Tým vytvára v miestach svojich aktivít pracovné príležitosti pre miestne obyvateľstvo - a následne si tým u neho vytvára istú loajalitu. Môže sa zdať, že si predošlými vetami odporujem, ale číňania tak proste fungujú.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362382 Verze : 0
Thulium (Tm) je lanthanoid, na rozdíl od Thalia (Tl) což je těžký kov. Thulium je značně vzácné a pokud vím nemá průmyslové využití.
Jinak to že Sověti (nikoli Rusové) prováděli průzkum se ví, jeho výsledky ale rozhodně nejsou a nebyly běžně dostupné, nehledě na to že v době před cca 25 lety byly jejich priority zcela jiné, stejně jako technologie. To co bylo před 25 lety netěžitelné může být dnes docela výhodné a naopak některé věci se díky novým předpisům v podstatě těžit nedají (no Číňané si s tím starosti dělat nebudou a kyselinu z louhování třeba lithia jistě "zneutralizují" Smile )
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362383 Verze : 0
presne tak, ale nezapominejme na Indii, ta take bude mit jiste zajem o tyto zdroje, neni to jen Cina. A nakonec i Rusko ...
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362394 Verze : 0
Všude jsou samé suroviny jen u nás nic. Taky by se na nás trochu mohlo usmát štěstí. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362399 Verze : 0
To jsi vedle, u nás byly suroviny ale díky předstihu jsme je už stačily vytěžit, proto ty země které jsou pozadu v "civilizaci" je dodnes mají.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362400 Verze : 0
Svojím spôsobom je to prísľub, že sa časom pomery v krajine zmenia. Nie hneď, ani v horizonte jedného desaťročia, ale zmena bude nevyhnutná - a neodvrátiteľná.
Ak totiž budú chcieť akýkoľvek vládcovia krajiny toto prírodné bohatstvo ťažiť a využiť, budú musieť pustiť miestnych obyvateľov ku vzdelaniu. A technicky a vedecky vzdelaným ľuďom sa dosť dobre nedá dlhodobejšie vládnuť s ideológiou ranného stredoveku.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362401 Verze : 0

Citace - bitaxe :

To jsi vedle, u nás byly suroviny ale díky předstihu jsme je už stačily vytěžit, proto ty země které jsou pozadu v "civilizaci" je dodnes mají.



Vedle nejsem. Zásoby u nás byly, ale nepočítám-li stříbro a uhlí, v malém objemu. Ony sice u nás pořád jsou, ať železná nebo i zlatá ruda, uran dokonce i ropa, ale jednak v malých množstvích a jednak v netěžitelných podmínkách. Takže budeme pořád odkázáni na dovozy. Samozřejmě uran je jiná kapitola. I ve včerejším jednání vlády o dotacích pro Diamo znovu zaznělo, jak máme podzemí narváno kyanidy.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362403 Verze : 0
No to je jedna (spíš idealistická) možnost. Druhá, méně idealistická, je že se dotyčná provincie odtrhne, následně bude podpořena a někým silným a díky tomu bude exploatována tím kdo jí pomohl. To že by místní potřebovali vzdělání je nesmysl, na to aby mohli makat v dolech ho nepotřebují a na odbornou práci přivezou lidi zvenčí. Schválně, která asi tak koncepce vyhraje Smile. Ta idealistická věřící v "osvícené vládce" nebo ta neidealistická, stavějící na zkušenostech jak to často probíhá?
Nevím kde byla ta ložiska objevena, ale dovedu si klidně představit že nějaký kmenový vůdce (jedno zda Tádžik, Paštun nebo jiný) se rozhodne že nějací kábulští ouřadové mu nenabízí celkem nic a že se "trhne", vyhlásí si svou zemi (třeba prdelistán)a velmi rychle bude uznán nějakým "strýčkem" (Rusko, Čína, USA) s tím že zároveň dostane vojenskou pomoc, dotyčný strýček i zajistí že neprojdou ani žádné sankce v OSN, jakkoli jsou bezzubé. No a za tu pomoc dostane "strýček" těžební koncese, místní prdelistánský kalif podíl na zisku a ti pastevci v horách nedostanou nic, to že by si zlepšili gramotnost nikoho ani nenapadne, neb hlídač, voják či nádeník vzdělání nepotřebuje a kdyby aláh chtěl aby četl jistě by to už dávno zařídil. Osobně si myslím že je to možná koncepce a dokonce asi i pravděpodobná. Na Indii moc nevěřím, vadí tam Pákistán, vzdálenost a třeba i to že není v radě bezpečnosti. Obecně mi tři výše uvedení přijdou jako nejreálnější, ale samozřejmě to může být i řada dalších států, třeba Pákistán může zjistit že Paštuni jsou vlastně jeho občané a území je už dávno jeho (hranice je tam poněkud nejistá), nebo Írán zjistí že mu za hranicí úpí islámští bratři a že jim jde na pomoc.
Verzi s tím že by si tam rozhodovali místní a navíc vzdělávali obyvatelstvo se mi věřit moc nechce.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362416 Verze : 0
Ono je nejen uhlí, a uran, ale i třeba pořád stříbro, zlato a další, otázkou je zda se to vyplácí těžit, když třeba pro železo už dávno nemáme odbyt, zlato je problémem kvůli ekologii (být to třeba v Brazílii už se dávno těží) a řada dalších. a ta malá množství tam jsi opravdu vedle, do objevu jihoamerických ložisek byla ta česká stříbrná daleko největší a zásobovala evropu tímhle kovem po stovky let, ono i železa se u nás vytěžilo docela dost, stejně jako uhlí a dalších komodit, jen si musíš uvědomit ře to byla těžba po stovky let. Dnes se vytěží ložisko za roky maximálně desítky let.
URL : https://www.valka.cz/14-06-2010-Afganistan-bohaty-na-mineraly-t97997#362418 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více