Main Menu
User Menu

14.05.2018 - USA otevírají velvyslanectví v Jeruzalémě

U příležitosti 70. výročí založení Izraele dnes Spojené státy přemístí své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Učiní tak z rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa, který loni v prosinci uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Slavnostní ceremoniál se uskuteční v 16 hodin místního času (15:00 SEČ).
Za izraelskou stranu se akce zúčastní prezident Reuven Rivlin a předseda vlády Benjamin Netanjahu, americká administrativa avizovala účast ministra financí Stevena Mnuchina, Trumpovy dcery Ivanky Trumpové a dvanácti členů Kongresu. Nedělní slavnostní recepce při příležitosti přesunu ambasády se zúčastnil i český velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz.


Americký krok vysloužil kritiku ze strany Evropské unie, oficiální kritické prohlášení EU ale v minulých dnech zablokovaly Česká republika, Maďarsko a Rumunsko. Palestinské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že postoj trojice unijních zemí včetně České republiky rozhodně odmítá, neboť je podle něj v rozporu s politikou EU, předchozími unijními prohlášeními a také s mezinárodním právem a rezolucemi OSN.
www.euro.cz
www.novinky.cz
www.haaretz.com
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599244Verze : 0
MOD
Na 35 000 Palestinců se v pondělí na protest proti přesunu amerického velvyslanectví po výzvě Hamásu shromáždilo okolo hranice a pokoušelo se proniknout k bariéře střežené izraelskými vojáky. Izrael prostřednictvím letáků Palestince varoval, že vojáci zakročí proti komukoli, kdo se pokusí dostat přes hranici. Demonstranti při pokusech o prolomení hranice zapalovali pneumatiky a házeli na izraelské vojáky Molotovovy koktejly. Podle agenturních zpráv izraelští vojáci zastřelili při obraně hranice až 28 Palestinců a okolo 500 jich zranili.


Liga arabských států svolala své mimořádné zasedání, velvyslanci členských států budou řešit otázku „nelegálního rozhodnutí Spojených států přesunout ambasádu do Jeruzaléma“.
www.lidovky.cz
www.haaretz.com
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599250Verze : 0
MOD
Palestinský protest proti přestěhování amerického velvyslanectví
zdroj fotografií: www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599252Verze : 0
MOD
foto pořízené při pátečním protestu u hranice
zdroj: www.jpost.com
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599255Verze : 0
MOD
Jen doplním: US si ten přesun nařídily zákonem. Přijal ho Kongres již v roce 1995 (Senát poměrem 93:5 a Sněmovna poměrem 374:37, tedy velmi jednoznačně). Prezident Clinton ho ani nepodepsal, ani nevetoval. Zákon tak vešel v platnost. Zákon mimo jiné uznal Jeruzalém hlavním městem Izraele a vyslovil se pro nerozdělené město. Zákon umožňoval prezidentovi, aby pozastavil platnost na šest měsíců z důvodů národní bezpečnosti. To pak opakovaně činili Clinton, Bush i Obama a dvakrát též Trump, který ale deklaroval, že dříve či později hodlá prodloužení účinnost již nepoužít. Tak nyní učinil (muselo se to prakticky připravit, jistě se o tom jednalo s Saúdy, kteří se s tím nejspíš smířili (potřebují USA kvůli Íránu), a hodí se to nyní k 70. výročí). Ostatně americká vláda mohla kdykoliv ambasádu přesunout i bez tohoto zákona, jde o exekutivní úkon. Opakovaně se stávalo, že legislativci žádali co nejrychlejší realizaci přesunu.


Čili to není tak, že by se Trump najednou rozhodl k nějakému kroku. On jen konečně naplnil již více jak dvacet let starý zákon tím, že nepoužil další výjimku.Text zákona anglicky:
www.gpo.gov
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599251Verze : 2
MOD
Izraelský list Haarec s odkazem na palestinské zdravotníky uvedl, že dosud bylo při násilných protestech v Gaze zabito 58 Palestinců, 2700 jich bylo zraněno, z toho zhruba 780 utrpělo střelná zranění.

Turecko označilo izraelský zásah proti demonstrantům za masakr, za který nesou zodpovědnost i USA díky rozhodnutí přemístit velvyslanectví.


Kuvajt inicioval mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN a předložil návrh společného prohlášení k násilí na hranici Izraele a Pásma Gazy s výzvou k nezávislému a transparentnímu vyšetření střetů. USA přijetí tohoto prohlášení zablokovaly.


Bílý dům uvedl, že za násilí v Gaze je přímo odpovědné vedení Hamásu a jeho cynická výzva k demostracím, Izrael má právo se bránit.
www.novinky.cz
www.haaretz.com
www.nytimes.com
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599282Verze : 0
MOD
Diskuse
Jo jo, oni tam chvili budou protestovat a palit gumy, pak dojdou penize na flakani a bude zase klid ... Nemyslim si, ze by je v tom dlouhodobe nekdo podporoval, neni to v zajmu skoro nikoho v oblasti (krome Iranu a tam je otazka, do jake miry si muze dovolit veci eskalovat)
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599283Verze : 0
MOD
tak popravdě je to v zájmu všech muslimských zemích v daném regionu, to je prostě dáno jejich nábožensko-filosoficko-právnicko-blabla... naukou, jediné co je odlišuje od Íránu (který je v západní nemilosti), je vojenská síla Izraele (+ jeho spojence) a ekonomická provázanost


mne spíš zaujala dvě věci, že opět se mnoho států má potřebu vyjadřovat k vnitřní politice jiných (rozhodnutí přestěhovat ambasádu si může kdo chce kam chce, pakliže se tak domluví ty dva účastnické státy) a pak postoj ČR, který mne (pozitivně) překvapil, ale nevím jestli je to servilní přístup vůči USA anebo štípanec Bruselistům za přístup ke státům východní křídla EU


+ by mne zajímalo, jak se zdůvodní zablokování návrhu na vyšetřování "zločinů" (ano, obrana státní hranice je totiž téměř hrdelní zločin, z Evropy to už také známe) komisí OSN, když před několika týdny bylo zablokování vyšetřování jiných "zločinů" (pozor, nesrovnávám dané zločiny, ale přísup k problematice jako takové) hodnocena jako samo zločinné Smile
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599284Verze : 1
MOD
Ostatní arabské státy tohle téma v současné době moc nezajímá, rozhodně ne tolik jako dříve. Mají jiné starosti (islámský stát, cenu ropu, požadavky na modernizaci ekonomik a společenského zřízení, válku v Jemenu, soupeření s Íránem, klimatické změny atd. atd.), které jsou pro ně výrazně důležitější. Všechna ta arabská jara, islámský stát a spor s Íránem zcela změnily status quo. Konflikt Izraelců s palestinskými Araby již není úhelným kamenem politiky na Blízkém východě. Všichni to již pochopil. Možná i sami palestinští Arabové. Ti si to ale zatím nechtějí připustit. A tyhle kravály jsem projevem tohohle stavu a snahou vrátit status quo ante. Alespoň tedy o pár let zpátky, i když navenek tvrdí, že rovnou o 70 let. Smile


Ostatní arabské státy sice verbálně protestují, ale prakticky zřejmě neudělají vůbec nic. V zákulisí to palestinským Arabům prý jasně sdělili (hlavně po linii Saúdská Arábie -> Fatáh). Pro některé arabské státy je teď dokonce důležitější mít alespoň v zákulisí relativně ucházející vztahy s Izraelem. Tohle Hamás+Fatáh prostě prokaučovaly. Kdysi mohli získat dohodou hodně, teď nemá Izrael moc důvod k ústupkům. Tyhle nepokoje jsou vlastně snaha získat zpátky ztracenou pozornost a podporu od svých podporovatelů. Zatímco část Evropy to ještě "žere", jejich vlastní soukmenovci je evidentně odpískali. Již pro ně nejsou prostředkem kanalizace vlastních problémů a nemusí se bát vlastní ulice za jejich nepodporu. Oni jsou pro ně čím dál více spíše koule na noze. Když se jim to snažili významní arabští činitelé naznačit, tak to nechtěli pochopit, protože celá desetiletí byli dokola utvrzováni v tom, že oni jsou oběť.
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599315Verze : 0
MOD
Odpiskali, a nebylo to historicky poprve ... a neni mi jich lito ani trochu Smile
URL : https://www.valka.cz/14-05-2018-USA-oteviraji-velvyslanectvi-v-Jeruzaleme-t213136#599316Verze : 0
MOD