Kosmonautika 2011

Autor : 🕔31.12.2010 📕7.570
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Dne 12. dubna 2011 budeme oslavovat 50. výročí vypuštění prvního člověka – Jurije Gagarina – do vesmíru. Od té doby se tam vypravilo 517 lidí, z toho někteří víckrát. V žebříčku nalétané doby zůstává Gagarin na posledním místě, pouze půldruhé hodiny tam nezůstal nikdo, jeho následovníci si pobyt ve stavu beztíže prodlužovali. Rekordmanem je ruský kosmonaut Sergej Krikaljov, který tam během šesti výprav strávil 803 dnů.

Američané končí s vypouštěním raketoplánů. Obsluhu Mezinárodní kosmické stanice tedy převezmou ruské osobní lodi Sojuz a nákladní Progress. Proto se NASA bude snažit posledními třemi svými plavidly tam dopravit co možná nejvíc velkých přístrojů a těžkých náhradních dílů.

Začátkem února by měl startovat stroj Discovery STS 133, který na sklonku minulého roku trpěl několika závadami, takže se jeho vypuštění muselo odložit. Po něm bude následovat Endeavour STS-134. Kongres rovněž schválil vypuštění ještě třetího stroje – STS-135 Atlantis, který měl pro předcházející dvě plavidla sloužit jako záchranná loď. Kdyby se i on na oběžné dráze porouchal, museli by čtyři kosmonauti zůstat na stanici ISS a postupně se vrátit na Zemi v sojuzech.

Mezitím několik soukromých amerických firem vyvíjí kosmické lodi, které by se měly podílet na zásobování ISS. Nejdál se dostala společnost SpaceX, která loni vyzkoušela v bezpilotním režimu stroj Dragon, vynesený raketou Falcon 9. V polovině dubna by měl letět Dragon C2, jeho úkolem má být přílet na dohled stanice ISS. Začátkem léta má Dragon C3 poprvé dopravit na stanici zásoby. Všechny tyto lety budou bez lidí, vývoj pilotované lodi potrvá určitě dva tři roky.

Čína plánuje start své první orbitální stanice Tchien-kung 1, česky Nebeský palác, na podzim. Potom k ní vyšle v automatické verzi osvědčenou loď Šen-čou, aby se s ní spojila. V roce 2012 by měli tuto stanici obydlet tři kosmonauti.

Koncem roku chce NASA vypustit automatickou stanici Mars Science Laboratory s průzkumným vozítkem Curiosity. Jeho hlavním úkolem bude hledat na Marsu organické sloučeniny či stopy života.

Rusové a Číňané chystají společnou expedici Fobos-Grunt. Automat má přistát na Marsově měsíci Fobos, nabrat tam vzorky půdy a vrátit se s nimi na Zemi.

Rovněž další státy chystají průzkumné sondy k tělesům sluneční soustavy, s jejich vypouštěním počítají až v dalších letech. Vzhledem k nedostatku peněz musela NASA zrušit ambiciózní projekt JIMO (Jupiter Icy Moons Orbiter), původně plánovaný na letošní rok. Tento automat měl zkoumat měsíce Europa, Ganymed a Callisto, u kterých existuje podezření, že by tam mohly přežívat nějaké formy života.

A jaké vědci čekají nové převratné objevy? Revoluční objevy jsou vždycky nečekané, překvapivé, někdy dokonce své autory zaskočí. Takže předpovídat velké objevy nelze, předpovídat můžeme pouze vývoj po dané cestě.

Pokud se týká kosmonautiky, tak hlavní úkoly jsou:

 1. získávat co nejvíc poznatků o vesmíru a Zemi,
 2. využívat družic (spojových, meteorologických, dálkového průzkumu, atd.) k dokonalejšímu životu na téhle planetě a
 3. pátrat po stopách mimozemského života, což by usnadnilo i chápání vývoje života pozemského včetně některých zvláštností a možnosti nalezení nových postupů při diagnostice a léčbě nejtěžších nemocí.
Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz
Autor : 🕔31.12.2010 📕7.570

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago