Bojové stroje - F-22 Raptor

Autor : 🕔09.12.2010 📕6.997

Podobné články

Další články autora

Tento letoun je nemodernějším strojem ve své kategorii. Byl postaven podle zásady: kdo protivníka první vidí, první střílí a první ho sestřelí. To všechno musí umět stíhačka určená pro vybojování vzdušné nadvlády ve 21. století. F-22 Raptor dělá čest svému jménu. Je to zabiják.

Sovětský svaz zahájil velmi rozsáhlý program, vývoje nových letadel, kterého se účastnily obě hlavní konstrukční kanceláře – Mikojan a Suchoj. Cílem bylo vyvinout protiváhu americkým stíhačkám a bylo zřejmé, že se bude jednat o moderně konstruované letouny. Výsledné MiG-29 a Su-27 byly důkazem.

V říjnu 1982 se zástupci leteckého průmyslu sešli s veliteli letectva, aby si navzájem ujasnili, které parametry jsou pro novou stíhačku naprosto klíčové. V té době bylo ve Spojených státech 8 výrobců letadel. Sedm z nich na požadavek na návrh řešení odpovědělo. Nový letoun měl mít schopnost sjůprkruiz a bojový dolet 1200 až 1500 kilometrů.

Měl mít, pokud možno, vlastnosti stels, schopnost provozu na vzletových drahách dlouhých 600 metrů a jednodušší obsluhu než stíhačka F-15.Program vývoje pokročilého stíhacího letounu ATF byl zahájen – začal se rodit stíhací letoun páté generace – Raptor.

Ve fázi předkládání koncepčních řešení velení letectva rozhodlo, že pro fázi předvádění a posuzování letounu je nutné postavit dva zkušební předsériové letouny, které projdou porovnávacími testy.Nemusely mít plnou výzbroj, nemusely mít kompletní avioniku a nemusely mít absorpční nátěr.Ale stavba prototypů je velmi nákladná.

Žádný z výrobců si ji nemohl dovolit financovat ze svého.Všichni výrobci, kteří se účastnili fáze předvádění a posuzování letounu nakonec souhlasili, že vítězná firma bude hlavním dodavatelem a ostatní budou subdodavateli hlavních konstrukčních celků.

Všech sedm výrobců předložilo projekty, které byly realizovatelné, a letouny bylo možné postavit. Otázkou bylo, který z návrhů je nejlepší. Do čela se dostali dva výrobci, kteří měli největší zkušenosti se stels technologiemi.

Northrop se zkušenostmi z programu B-2

a Lockheed se zkušenostmi z programu F-117.

31. října 1986 byly návrhy firem Lockheed a Northrop vyhlášeny vítězi soutěže programu ATF. Oba týmy měly postavit dva zkušební letouny pro porovnávací zkoušky. Firma Lockhee, všechny šokovala, když pouhých 9 měsíců po tom, co dostala souhlas ke stavbě zkušebních letounů pro vojskové porovnávací testy, svůj první návrh zahodila do koše.

1. dubna 1991 vyhlásilo letectvo vítězem tým firem Lockheed, Bouing a General Dynamics, které předložily návrh letounu F-22 a přidělilo jim kontrakt za 9,5 miliardy dolarů. Letoun překonává všechny protivníky. Při porovnávacích testech dokázal jeden F-22 sestřelil 8 F-15.

Více zde: F-22 Raptor

F-22A Raptor

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔09.12.2010 📕6.997

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago