Bojové stroje - F/A-18 Hornet

Autor : 🕔02.12.2010 📕5.396

Podobné články

Další články autora

Americké ozbrojené síly mají ve výzbroji letoun, který je symbolem vůle zvítězit … protože zpočátku to letadlo nikdo nechtěl. Přepnutím přepínače se může změnit ze stíhačky v útočný letoun. Jedná se o první skutečně víceúčelový letoun v arzenálu amerických ozbrojených sil.

Po druhé světové válce bylo zřejmé, že budoucnost palubního letectva patří proudovým letounů. Americké námořnictvo pochopilo výhody proudových letadel. Ale jejich rychlému nasazení bránily určité potíže, s přistáváním na letadlové lodi. S přistáváním proudových letadel na lodích třídy Esex byla řada problémů. Prvním byla pevnost paluby. Proudové letouny byly těžší, než vrtulové a přistávaly vyšší rychlostí, takže hrozilo, že dřevěnou palubou propadnou. Přesto 21. července 1946, komandér James Davidson pilotující McDonnell Douglas FH-1, vzlétl z paluby lodi USS Franklin D. Roosevelt.

V roce 1972 vyhlásil Kongres novou soutěž na vývoj lehké, relativně levné stíhačky, která bude vhodná pro manévrové souboje. Měla být vyzbrojená řízenými střelami Sidewinder a kanonem. Firma DGeneral Dynamics vyvinula prototyp YF-16 Falcon. Dosahoval rychlosti 2100 kilometrů za hodinu, měl výkonný motor a unesl velké množství výzbroje. Proti němu stál Northrop YF-17 Cobra. S dvěma motory dosahoval rychlosti 2000 kilometrů za hodinu. Byl stejně výkonný a také unesl velké množství výzbroje. Otázkou bylo, který je lepší.

13. ledna 1975 americké letectvo konečně vyhlásilo vítězem soutěže YF-16. Kongres se domníval, že nový F-16 bude výborně doplňovat i námořní F-14 Tomcat a tím se podaří ušetřit peníze z rozpočtu. Ale F-16 měla křehký podvozek a neměla sklápěcí křídla, takže se pro provoz na lodi moc nehodila.

Po náročných testech a vášnivých debatách Kongres rozhodl … nejlepší vlastnosti YF-17 budou zakomponované do nově navrženého a zkonstruovaného letadla. Letoun dostal označení F/A-18 F jako fighter – stíhací a A jako attack – útočný letoun. Stal se prvním víceúčelovým letounem v amerických ozbrojených silách.

V březnu 1983 byly Hornety zařazeny do výzbroje. Letadlo, které ještě nedávno nikdo nechtěl, se teď stalo středem pozornosti. Teď ho chtěli všichni, námořnictvo, námořní pěchota a další objednávky přicházely ze všech konců světa.Ale letoun nebyl zatím nikdy bojově nasazen … příležitost se naskytla až 24. března 1984. Bylo zřejmé, že Libyjský vůdce plukovník Muhammar Kaddáfí podporuje v Evropě teroristické aktivity, namířené proti Spojeným státům. Vše vyvrcholilo pumovým útokem na noční klub v Berlíně, při kterém zahynuli i američtí vojáci. K odvetnému útoku vzlétly F-18 z letadlové lodi USS Coral Sea.

V lednu 1991 se jako součást koaličních sil OSN připravovaly k útoku na cíle v Iráku. Během 100 dní letecké války, provedlo 174 Hornetů přes 9000 vzletů. Když kampaň vrcholila, byl každý z Hornetů dvakrát denně ve vzduchu. Jejich osádky provedly 60 procent všech náletů na Irák.

V listopadu 1999 byla do výzbroje zavedena větší a lepší verze Hornetu, s označením F/A-18E Super Hornet. Éčko má o jeden a čtvrt metru delší trup a o čtvrtinu větší plochu křídla.Zbraně těchto letounů přišly znovu ke slovu po 11. září 2001. Během nepřetržitého nasazení nad Afghánistánem provedly Hornety přes 10 000 vzletů, při kterých útočily na nepřátelské pozice a podporovaly pozemní jednotky koalice.

K jejich dalšímu nasazení došlo v březnu 2003 na středním východě, v rámci operace Iraqi Freedom. Jediná peruť Sjúpr Hornetů operující z paluby letadlové lodi USS Abraham Lincoln, svrhla 160 000 tun výzbroje a zasahovala cíle s 98 procentní úspěšností.Letadlo, které zpočátku nikdo nechtěl, se stalo jedním z nejrozšířenějších stíhacích letadel současnosti.

Více zde: F/A-18 Hornet přehled verzí

 

 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔02.12.2010 📕5.396

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago