Bojové stroje - B-2 Spirit

Autor : 🕔24.11.2010 📕7.986

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Je to nejmodernější a také nejdražší letoun v historii letectví. Legendou se stal ještě dřív, než byl vyroben první kus.Díky špičkové technologii a charakteristikám Stealth dokáže provést ty nejnebezpečnější mise, svrhnout přes 20 tun konvenčních nebo jaderných bomb, bez toho, aby byl zachycen radarem.

Ve 30-tých letech dva mladí bratři Reimar a Walter Hortenovi, začali konstruovat první létající křídla pro nový nacistický režim v Německu. Zajímali o výkonné kluzáky a nebylo pro ně těžké se dovtípit, že nejvýkonnějším letadlem by bylo čisté křídlo. Zatímco Němci vyvíjeli své létající křídlo, na druhé straně oceánu pracoval 40-ti letý americký konstruktér Jack Northrop na vlastním projektu létajícího křídla. Džek Norsrop snil o létajícím křídle od dvacátých let a byl neochvějně přesvědčen, že létající křídlo nabízí výhodu v úspoře odporu a hmotnosti trupu a ocasních ploch.

V poválečných Spojených státech pokračovala výroba konvenčních letadel, jako například B-29. Jen jeden muž měl jinou vizi.Jack Northrop otestoval v roce 1946 obří bombardér, létající křídlo XB-35. Letoun poháněný čtyřmi turbovrtulovými motory vypadal jako z jiného světa.S rozpětím kolem 60-ti metrů byl XB-35 i na dnešní dobu velké letadlo. Přestože měl maximální rychlost kolem 650 kilometrů za hodinu, cestovní rychlost byla jen necelých 300 kilometrů za hodinu a to byl problém.

Značný pokrok pro Džeka Norsropa znamenal vývoj letounu YB-49 v roce 1947. Letoun byl poháněný osmi proudovými motory Allison. Při rozpětí přes 52 metrů, dosahoval rychlosti přes 480 kilometrů za hodinu a dostupu 12 000 metrů. Ale bez znalosti digitálního systému řízení ho letectvo považovalo za příliš nestabilní a nebezpečný. V roce 1949 vláda Spojených států vydala příkaz ke zničení všech létajících křídel YB-49.

Ale vztahy mezi východem a západem se rychle zhoršovaly a studená válka nabírala na obrátkách. Spojené státy potřebovaly letoun, který by dokázal překonat sovětskou protivzdušnou obranu, doletět nad cíl, zničit ho a vrátit se bezpečně zpět, bez toho, aby ho sověti dokázali zaměřit.

V polovině 70-tých let vyhlásila americká vláda pro výrobce letadel přísně tajnou soutěž. Cílem bylo navrhnout realizovatelný projekt technologicky vyspělého bombardéru s dlouhým doletem, velkou nosností a obtížnou zjistitelností. Ironií osudu se vítězem stala firma Northrop. Třicet let po tom, co musela zničit všechny YB-49 bylo létající křídlo znovu ve hře.

Celý program patřil mezi černé – tedy mezi přísně tajné projekty. V polovině 80-tých let, se navzdory přísným bezpečnostním opatřením, začaly rojit dohady o tom, co to vlastně za zavřenými dveřmi firmy Northrop vyvíjejí. Nakonec firma Northrop představila svůj nový letoun ohromeným davům při slavnostním Roll outu, 22. listopadu 1988.

 

Více zde: Norhrop Grumman B-2A Spirit

 

 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔24.11.2010 📕7.986

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago