Bojové stroje - AH-64 Apache

Autor : 🕔09.11.2010 📕7.829
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

První věc, kterou protivník uslyší je hluk motorů a svištění listů rotoru. Když AH-64 zahlédnou, uvidí vířící listy rotoru, podvěšené rakety, oči zobrazovacích jednotek … jako obří hmyz. Pro většinu nepřátel je to poslední věc, kterou v životě spatří.

17. ledna 1991, ve dvě hodiny ráno, vzlétla ze základny al Jouf skupina šesti vrtulníků AH-64A Apache), 101. vrtulníkového pluku. Jejich cílem byly dvě páteřní radiolokační stanice v západním Iráku. Oba radary neustále pročesávaly oblohu a pátraly po útočících nepřátelských letounech. Obě věže bylo nutné zničit, aby se vytvořila mezera v systému irácké protivzdušné obrany.

Vrtulníky Apache měly 90 minutový náskok před hlavním úderným svazem sedmi set spojeneckých letadel, která měla mezerou proklouznout a zničit 500 cílů po celém Iráku.Vrtulníky Apache úspěšně vytvořily 25 kilometrů širokou mezeru v iráckém systému včasné výstrahy. Zároveň vypálily první výstřely operace Desert Storm a během těch pár minut se staly předvojem celé letecké ofenzívy.

V 70-tých letech představovala největší nebezpečí, možnost konfliktu se Sovětským svazem. Zástupci armády věděli, že Sovětský svaz disponuje velkým množstvím bitevních vrtulníků a že má mnohem větší počet výkonných tanků než Spojené státy. Americká armáda oslovila celo řadu firem, aby předložily své návrhy nového bitevního vrtulníku, který by převahu Sovětského svazu zvrátil. V soutěži nakonec zůstali dva hlavní rivalové. Bell YAH-63 a Hughes YAH-64.Oba vrtulníky byly rychlé a odolné.

Dlouhé měsíce byly vrtulníky namáhané až na hranici možností. Naměřené hodnoty byly neustále porovnávané a přehodnocované. Nakonec byl 10. prosince 1976 vyhlášen vítěz … byl jím Hughes YAH-64. Souboj byl velmi vyrovnaný, ale vrtulník firmy Hughes prokázal vyšší odolnost, schopnost snášet bojové poškození a vrátit se zpět na základnu.Krátce na to byla ve firmě Hughes zahájena sériová výroba. 26. března 1983, po 4000 hodinách letových testů byl ve výrobním závodě Mesa v Arizoně proveden slavnostní roll out nového vrtulníku.

Během války v Perském zálivu zničily vrtulníky AH-64 Apache 278 tanků a 500 jiných obrněných vozidel, 120 dělostřeleckých postavení a 42 odpalovacích zařízení protiletadlových raket a asistovaly při zajímání 4700 iráckých vojáků.Vysloužily pověst účinného bitevního vrtulníku. Ale jejich dobré jméno ještě získalo na váze, po 11. září, když byly nasazeny v Afghánistánu - do války proti terorizmu.

V polovině 90-tých let byly zahájeny dodávky nové verze AH-64D Longbow Apache. AH-64D má zdokonalenou avioniku a je vybaven radarem, který mu umožňuje operovat za každého počasí.Zbraňový systém je schopný vyhledat a sledovat 128 různých cílů, vyhodnotit 16 nejnebezpečnější z nich a informace předat ostatním vrtulníků, které mohou provést útok. Celý proces netrvá déle než 30 sekund. Armáda Spojených států, ho považuje za natolik dobrý, že počítá, že bude létat minimálně do roku 2030.

 

Vice zde: AH-64A Apache

 

 

 

 

 

Autor : 🕔09.11.2010 📕7.829

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago