Bojové stroje - UH-60 Black Hawk

Autor : 🕔05.11.2010 📕8.521

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

3. října 1993, odpoledne. Skupina vrtulníků Black Hawk přepravovala jednotku Rendžrů (Ranger) na rušné tržiště na předměstí Mogadiša. Jejich úkolem bylo zajmout dva čelní představitele klanu samozvaného somálského vůdce Mohameda Aidída. Události těch dnů se staly legendou. Stejně jako výkony vrtulníku UH-60 Black Hawk, který byl hlavním protagonistou.

V lednu 1972 americká armáda rozeslala požadavky se specifikacemi na návrh nového univerzálního vrtulníku. Vrtulníky nové generace měly mít čtyřčlennou osádku, kabinu pro 11 mužů a vnější závěs pro náklad odpovídající hmotnosti. Dostup 1200 metrů a cestovní rychlost 320 kilometrů za hodinu. V srpnu 1972 bylyjako jeden z možných dodavatelů nového vrtulníku vybrané firmy Sikorski a Boeing Vertol.

Pro firmu Sikorski to byla otázka života a smrti. Prostě jsme museli vyhrát nebo zavřít firmu. Vedení firmy určilo dva týmy konstruktérů. Já jsem vedl jeden a jiný známý konstruktér vedl druhý. V určený den jsme měli vedení firmy předložit své koncepty nového vrtulníku. První prototyp byl zalétaný v říjnu 1974, šest týdnů před plánovaným termínem. Armáda měla vysoké požadavky na bezpečnost v případě havárie. Díky zesílené konstrukci dokázal vrtulník přenášet větší náklad, než se původně očekávalo.

9. srpna 1976 v noci, přišla pohroma. Ve Fort Campbell došlo k havárii. Na palubě prototypu bylo 14 lidí a vrtulník nouzově přistál do lesa. Během sestupu sekal točící se rotor vzrostlé stromy. Rozsekal jich asi 40. Z celého osazenstva utrpěl zranění jen jeden muž, velitel přepravovaného družstva. Vyskočil ven a upadl na jednom z pahýlů stromů, které rotor rozsekal. Měl nějaké podlitiny. Příští den, 11. srpna dorazili armádní mechanici. Vyměnili všechny čtyři listy hlavního rotoru, vyrovnávací rotor, nahodili motory a  … vrtulník vzlétl.

V prosinci 1976 byla firma Sikorski vyhlášena vítězem soutěže a dostala tolik potřebnou objednávku na vrtulníky.V roce 1978 byl vrtulník Blek Hók zařazen do výzbroje. V roce 1983 prošly Blek Hóky svůj křest ohněm. V říjnu provedly americké jednotky invazi na malý karibský ostrov Grenada, protože existovalo podezření, že sovětští a kubánští vojenští poradci zde chtějí vybudovat své vojenské základny. Začala operace Argent Fury.

V červenci 1993 zabily jednotky samozvaného vůdce Mohhamed Aidida 24 pákistánských vojáků mírových sil OSN, kteří hlídkovali v ulicích Mogadiša. Spojené státy odpověděly sérií útoků na opěrné body Aidídova režimu, provedených speciálními jednotkami, přepravovanými vrtulníky Black Hawk.Na 3. října 1993 byla naplánovaná další podobná akce s cílem zajmout dva vůdce Aidídova režimu. Operace Irene měla podle plánu trvat necelou hodinu, ale všechno dopadlo jinak.

Kvůli hloupému rozhodnutí, některých idiotů na štábu, které víc než životy vojáků zajímala popularita v očích veřejnosti, padlo rozhodnutí provést akci ve dne, aby ji mohly snímat televizní štáby. Tím byli vojáci připraveni o největší výhodu, kterou měli - převahu v technickém vybavení pro boj v noci. Výsledkem byl masakr na obou stranách. Zahynulo 18 amerických vojáků, 72 jich bylo zraněno. Somálců byly postříleny stovky. Tragédií je, že podobné tupé hlavy se občas najdou ve všech armádách, včetně té naší.

Vrtulníky UH-60 Black Hawk slouží více než čtvrt století v řadě zemí světa. Díky vyspělé konstrukci zůstávají Blek Hóky páteřním typem univerzálního vrtulníku i v podmínkách moderního bojiště. Pro osádky Blek Hóků představuje bytelný stroj s robustní konstrukcí záruku bezpečnosti v případě havárie.

 

 

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔05.11.2010 📕8.521

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago