Bojové stroje - A-10 Thunderbolt II

Autor : 🕔27.10.2010 📕10.595

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Jeho oficiální bojové jméno je Thunderbolt II, ale kvůli tomu, jak vypadá, mu všichni říkají Warthog. Za dobu svého působení na různých bojištích světa si vysloužil ještě jednu přezdívku Tank buster – louskáček na tanky.Není to elegantní, rychlý letoun - je pomalý a ošklivý, ale nese dostatek munice, na zničení více než deseti tanků.

Během druhé světové války byly pro poskytování přímé letecké podpory úspěšně používané původně stíhací letouny jako Typhoon, Tempest, Mustang nebo Thunderbolt.za jeden z nejúčinnějších letounů pro poskytování V protitankovém boji se osvědčil i německý, původně střemhlavý bombardér Junkers Ju-87 Stuka). V době, kdy Němci bojovali proti obrovské početní převaze Rusů, dosáhl obdivuhodných úspěchů při ničení sovětských tanků jeden pilot Štuky - plukovník Hans Rudel. Byl to důstojník s největším počtem vyznamenání hned po Goeringovi. Jeho osobní skóre na východní frontě bylo 511 zničených tanků.

V září 1947 vzniklo ve Spojených státech letectvo jako samostatná složka ozbrojených sil. Jeho hlavním úkolem byla doprava jaderných zbraní. Podpora pozemních vojsk nebyla na pořadu dne.Letectvo se od začátku druhé světové války o přímou leteckou podporu nebo působení ve prospěch armádních jednotek příliš nezajímalo. Po jejím skončení už vůbec ne. Celou dobu usilovalo o možnost vést samostatné letecké operace. Získáním samostatnosti se k tomu naskytla příležitost.

Za války ve Vietnamu používalo letectvo Spojených států k přímé podpoře pozemních vojsk letouny A-1 Skyraider. Přesto bylo jasné, že úkoly by lépe plnil speciálně navržený letoun, schopný: nést velký pumový náklad, odolávat palbě protiletadlových zbraní a díky velké vytrvalosti dostatečně dlouho hlídkovat nad bojištěm. Několik zkušených konstruktérů pracujících pro Pentagon sestavilo z vlastní iniciativy technické požadavky na bitevní letoun. Americké letectvo poprvé ve své historii zadalo vývoj speciálního bitevního letounu.

Vítězný návrh byl bytelný letoun s přímým křídlem, které zaručovalo dostatečnou zálohu vztlaku a velkou obratnost. K pohonu sloužily dvouproudové motory General Electric TF-34, s velkým obtokovým poměrem. Byly výkonné a měly malou spotřebou, což zajišťovalo krátký vzlet a velkou vytrvalost letounu. Motory byly mimořádně spolehlivé a snadno opravitelné, což bylo v polních podmínkách velkou výhodou.

Letoun A-10 je nejen odolný, ale také silně vyzbrojený. Nese sedmihlavňový 30-ti milimetrový rotační kanon GAU-8 Avenger, který byl vyvinutý speciálně pro něj. Kanon s kadencí 4000 výstřelů za minutu dokáže prostřelit pancíř tanku. Celé letadlo je prakticky postavené kolem toho kanonu. Kanon, schopný zničit jakékoli obrněné vozidlo, byl součástí zadání od samého začátku.

První letouny A-10 dorazily na základnu Davies Monthan v Arizoně v říjnu 1975. Kvůli svému vzhledu si okamžitě vysloužily přezdívku Warthog – česky prase bradavičnaté. Letoun nebyl krásný - ale byl jednoduchý a odolný. Když 16. ledna 1991 vypukla válka v Zálivu, potřebovalo letectvo nutně letoun schopný ničit tanky. A-10 Wardhog byly poprvé nasazeny bojověa osvědčily se víc než dobře. Odlétaly úctyhodných 8500 bojových letů a mají na kontě polovinu ztrát způsobených irácké armádě během operace Desert Storm.

A-10 Warthog má zůstat ve výzbroji do roku 2025. Stal se jedním z nejúčinnějších letounů ve výzbroji amerického letectva a legendou pro všechny, kdo na něm létali.

 

Více o letounu zde: A-10 Thunderbolt II přehled verzí

A10A Thunderbolt II

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔27.10.2010 📕10.595

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago