Bojové stroje - B-52 BUFF

Autor : 🕔08.10.2010 📕5.666
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Více než půl století brázdí oblohu obří letoun. Typ, který svrhl větší množství konvenčních bomb, než kterýkoli jiný bombardér světa …Původně měl shazovat jaderné bomby, dnas jsou hlavní výzbrojí řízené střely a munice s přesným navedením.Když chtějí Spojené státy udeřit na nepřítele, vyšlou těžké bombardéry Boeing B-52 Stratofortress, kterému osádky říkají BUFF (Big Ugly fat Fella).

Po šesti letech válečného běsnění nastal mír. Ale na obzoru už se rýsovaly známky dalšího konfliktu … tentokrát představoval válečnou hrozbu Sovětský svaz. Spojené státy se začaly připravovat na válku s východním blokem. 21. března 1946 bylo vytvořeno velitelství strategických vzdušných sil – SAC. Ale Spojené státy neměly letoun, který by byl schopný provádět údery ve strategickém měřítku.

Firma Boeing, vědomá si tohoto nedostatku, měla rozpracované různé studie bombardérů s dlouhým doletem. Od vrtulových letounů s přímým křídlem, po proudové stroje s šípovitými nosnými plochami.21. října 1948 se s inženýry firmy Boeing setkal plukovník Henry „Pete“ Warden z Wright Air Development Centre. Inženýři přijeli s hromadou dokumentů a studií. Wordna však zajímalo jen řešení s proudovými motory, ostatním návrhům nevěnoval příliš pozornosti. Místo papírů chtěl vidět prototyp. Plány prototypu chtěl mít na stole, co nejrychleji. Konstruktéři dostali dva dny.

Zárodek slavné B-52 vznikl ve skromných podmínkách apartmá hotelu Van Cleve, na předměstí Dayton v Ohio. Během víkendu začal letoun získávat konečnou podobu. Měl mít osm motorů Pret end Whitny (Pratt and Whittney) sdružených po dvojicích ve společných gondolách, zavěšených na pylonech pod křídly. Předpokládaná maximální rychlost měla být 860 kilometrů za hodinu, nosnost - 11 tun bomb a dolet - 8500 kilometrů. Zcela nové šípovité křídlo mělo mít rozpětí 56 metrů.

V pondělí ráno předvedli výsledky své práce plukovníku Warndenovi. Ten byl s návrhem proudového letounu spokojen a požádal konstruktéry, aby projekt dále rozpracovali. Na potvrzení objednávky se čekalo celé tři měsíce. V lednu 1949 byla v Seattle zahájena výroba makety a následně i dvou prototypů. V roce 1955 byl nový B-52 představen veřejnosti a zařazen do výzbroje.

Během studené války považovali američtí stratégové za největší hrozbu nečekaný jaderný úder ze strany Sovětského svazu. Z toho důvodu bylo nepřetržitě ve vzduchu 12 B-52 vyzbrojených jadernými bombami – 365 dní v roce 24 hodin denně. Plán nesl název Operace Chrome Dome. V rámci operace Chrome Dome létaly B-52 po třech hlavních trasách.Každá hlídková trasa byla navržena tak, aby se bombardéry dostaly nad nejcitlivější cíle na území Sovětského svazu nanejvýš po dvou hodinách letu.

V březnu 1965 došlo k eskalaci konfliktu ve Vietnamu. Prezident Johnson povolil zahájení operace Rolling Thunder – bombardovací ofenzívy proti Severnímu Vietnamu. Bombardéry B-52 byly opět v první linii. Ale pro plnění nových úkolů musely být úpraveny. B-52D prošla modifikací Big Belly. Dostala vnější a vnitřní závěsníky, které umožňovaly podvěšení 108-mi bomb ráže 250 kilogramů.

Současné plány předpokládají, že B-52 vydrží ve výzbroji až do roku 2045 … to je bezmála sto let v aktivní službě. Tomuto rekordu se žádný jiný letoun ani nepřibližuje.

Více zde: B-52 Stratofortress

Nyní živě i na webu

 

 

 

 

Autor : 🕔08.10.2010 📕5.666

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago